یک گام عملی به سمت اخلاق نبوی

به گفته گروه سیاسی خبرگزاری فارس، مهدی فضائلی درون یادداشتی با عنوان «یک گام عملی به سمت اخلاق نبوی» نوشت:

از با اهمیت ترین موضوعاتی که بویژه درون ایام میلاد صاحب خلق عظیم و رحمت للعالمین حضرت محمد مصطفی(ص) جای توجه و تاکید دارد، اخلاق هست.

جامعه بشری و بخصوص جوامع اسلامی و بالاخص جامعه خودمان باید بیش از پیش اخلاق را مورد اهتمام قرار بدهیم و درون رفتار فردی و اجتماعی دستورات اخلاقی را بکار ببندیم.

این با اهمیت درون باره آن دسته از دستورات اخلاقی که درون فقه و احکام نیز مورد بحث قرار گرفته اند و به لحاظ شرعی نیز واجب یا حرام یا حتی مستحب و مکروه دانسته شده اند اهمیت مضاعف می یابد.(رابطه علم اخلاق و علم فقه از مباحثی هست که درون فلسفه علم و مباحث حکمت عملی به تفصیل مورد توجه قرار گرفته و اساتید فقه و اخلاق نیز درون باره آن زیاد گفته و نوشته اند)
از جمله موضوعاتی که سری درون اخلاق و سری درون فقه دارد و امروز به شدت مورد احتیاج جامعه ماست،موضوع پرهیز از “قول به غیر علم” هست.
بخصوص با گسترش شبکه های اجتماعی و با توجه به کمبود سواد رسانه ای و عدم توجه به اصالت و اعتبار منبع،هر روز و به دفعات مطالبی را به عنوان خبر موثق از زبان افراد می شنویم و یا با بازنشر آنها مواجه می شویم که یا هیچ نسبتی با حقیقت ندارد و یا به شکل حرفه ای راست و دروغ ممزوج شده اند.

شیوع این گناه و این رفتار غیر اخلاقی درون حالی هست که دستور صریح قرآن درون سوره مبارکه اسراء پرهیز از آن هست:
وَلا تَقفُ ما لَیسَ لَکَ بِهِ عِلمٌ ۚ إِنَّ السَّمعَ وَالبَصَرَ وَالفُؤادَ کُلُّ أُولٰئِکَ کانَ عَنهُ مَسئولًا از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، به چه دلیل که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند.
از فراگیری این آفت درون اقشار مختلف و توده مردم که بگذریم، متأسفانه درون میان سیاست ورزان و به اصطلاح نخبگان نیز این خلاف شرع و خلاف اخلاق کم مصداق ندارد.
آن سیاست ورز تندمزاج سرشار از کینه که اجازه بکارگیری تعداد محدودی بازنشسته را که دستگاه اجرایی بیشترین سهم یا سهم قابل توجهی درون آن دارد بلافاصله با نهاد انتصابی و انتخابی نسبت می دهد،درصورتیکه از سر نادانی هست که مصداق همین آفت هست و درصورتیکه عامدانه و از روی غرض ورزی هست به آفت های بدتری مبتلاست.

درون هر صورت، درصورتیکه با آگاهی بخشی های اخلاقی،شرعی و مهارتی بتوانیم همین یک آفت را از جامعه خود بزداییم گامی ارزشمند به سمت اخلاق و منش نبوی خواهیم برداشت.
این یادداشت را با جملاتی از رهبر حکیم انقلاب اسلامی به آخر می برم.
“درون مسئله‌ی اخلاق، این نکته را هم عرض بکنم – این را بعداً میخواستم عرض کنم؛ چون می‌ترسم وقت بگذرد، جلوتر عرض می‌کنم؛ چون جزو اساسی‌ترین مسائل هست – پرهیز از قول به غیر علم، از غیبت، از تهمت. من خواهش میکنم شما جوانهای عزیز به این مسئله اهتمام بورزید. همین طور که درون زمینه‌های مختلف اهتمام به طهارت عملی دارید – به نماز اهتمام دارید، به روزه اهتمام دارید، به پرهیز از تعرض‌های جنسی اهتمام دارید – به این مسئله هم اهتمام داشته باشید. درصورتیکه چنانچه ما چیزی را به کسی نسبت بدهیم که درون وی نیست، خب این میشود تهمت. درصورتیکه چنانچه چیزی را بگوئیم که به آن علم نداریم؛ مثلاً یک شایعه هست – یک نفری یک حرفی را از قول یکی نقل میکند، ما هم همان را دوباره تکرار میکنیم – خب، این کمک کردن به شایعه هست، این شایعه‌پردازی هست؛ قول به غیر علم هست. قول به غیر علم، خود قولش هم اشکال دارد، عمل کردن به آن امر غیر معلوم و بدون علم هم اشکال دارد؛ «و لا تقف ما لیس لک به علم». «لا تقف»، به این معنی چیزی را که علم به آن نداری، دنبال نکن، دنبال نرو. دنبال کردن، هم درون زمینه‌ی عمل هست، هم درون زمینه‌ی گفتار هست. زمانی شما یک چیزی را گفتید که به آن علم ندارید، این هم اختفاء امری هست که انسان به آن علم ندارد. لذا دنبالش میفرماید: «انّ السّمع و البصر و الفؤاد کلّ اولئک کان عنه مسئولا”.(۱۶/۵/۹۱)

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *