گلایه‌های یک مربی دوومیدانی: درون قهرمانی آسیا ازبرای گرفتن نیزه گدایی می‌کردیم!

محسن ربانی درون گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درون مورد حضور وی و شاگردش درون مسابقات دومیدانی کره جنوبی اظهار داشت: ۴، ۵ سال هست که این مسابقات درون بوسان برگزار می‌شود و با توجه به اینکه مسئول برگزار کننده از دوستان و هم دوره‌ایهای من بود، ما را دعوت کرده و تمام خرج‌ها را هم خودشان می‌دهند و ورزشکاران خوبی هم شرکت می‌کنند. از این دست مسابقات درون همه جای دنیا برگزار می‌شود، ولی چون ما درون دوومیدانی ارتباطاتی نداریم، نمی‌توانیم شرکت کنیم.

*این همه مسافرت ازبرای گرفتن کرسی مهمتر هست یا فراهم کردن حداقل امکانات ورزشکاران؟

وی ادامه داد:زمانی نمی‌توانیم ازبرای ورزشکارمان نیزه ازبرای پرش تهیه کنیم چه انتظاراتی از حضور درون مسابقات میان المللی می‌توانیم داشته باشیم. چندین دفعه به فدراسیون درخواست دادیم، ولی توجهی نشده هست. زمانی ازبرای فدراسیون دوومیدانی یک دوومیدانی کار اهمیت ندارد، پس چه کسی با اهمیت هست؟ بوکسور یا تکواندو کار؟ این همه مسافرت ازبرای گرفتن کرسی مهمتر هست یا فراهم کردن حداقل امکانات ورزشکاران؟ همه انتظار دارند که خود من درون پی خرید نیزه باشم! نیزه مانند کفش وسیله‌ای شخصی هست و با یک نیزه ۱۰ نفر نمی‌توانند بپرند. درصورتیکه بخواهند ۵ عدد نیزه بخرند مبلغی حدود ۲۵۰۰ دلار می‌شود که چند سال استفاده کردن می شود.

* هروقت بی پول می‌شوند، سراغ مربی ایرانی می‌آیند!

مربی تیم‌ملی دوومیدانی گفت: متاسفانه همه شرایط باید ازبرای مربی خارجی فراهم باشد و چون ما ایرانی هستیم کسی توجهی نمی‌کند. ورزشکار من سال گذشته رکورد ۵…۲۰ متر را زد و قرار شد به ما حقوق بدهند، ولی واقعا خجالت می‌کشیم رقمش را بگوییم که آن دو سه ماه بیشتر نبوده هست. روال به این شکل هست که هروقت بی پول می‌شوند سراغ مربی ایرانی می‌آیند. درصورتیکه همین نتایجی که ما گرفتیم خارجی گرفته بود کلی پاداش می‌دادند و تحویلش می‌گرفتند و حقوقش را دلاری پرداخت می‌کردند. ما تنها به خاطر تعهد اخلاقی که به بچه ها و دوومیدانی داریم، کار می‌کنیم و گرنه هیچ توجیه منطقی، عقلانی و اقتصادی ندارد.

 

* کار مرادی و سپهرزاد کمتر از مربی ۵ هزار دلاری خارجی نیست

وی ادامه داد: کاری که مربیانی مانند سجاد مرادی و سپهرزاد کرده‌اند کمتر از مربیان ۵ هزار دلاری نیست. درصورتیکه مربی خارجی همین نتایج را گرفته بود دلارها را تعظیم می‌کردیم و به آنها می‌دادیم! زمانی که ما درون اردو بودیم همیشه هتل برایمان فراهم بود و حقوق هم می‌گرفتیم، ولی ورزشکار الان چه انگیزه‌ای می‌تواند داشته باشد، نه حقوقی دارد و درون خوابگاه با آن شرایط نامناسب هم بخوابد.

*  درصورتیکه نمی‌توانیم اجازه دهیم فرد توانمند بیاید/ انتظار دارند مجانی کار کنیم

ربانی با اشاره به اینکه پس از قهرمانی آسیا ورزشکاران رها شده‌اند گفت: درصورتیکه ورزشکاری می‌خواهیم که قهرمان آسیا باشد و سهمیه المپیک بگیرد، باید تحت نظارت و همیشه درون اردو باشد و امکانات درون اختیارش قرار دهیم. دوومیدانی حدود ۲۵ ماده هست و واقعا هرکدام یک فدراسیون می‌خواهد و همه با علام به این شرایط وارد شده‌ایم. درصورتیکه می‌توانیم تحمل کنیم باید کار کنیم و درصورتیکه نمی توانیم باید برویم. درصورتیکه مدام ناله کنیم که درست نیست. درصورتیکه نمی‌توانیم اجازه دهیم کسی که می‌تواند بیاید. زمانی پول باشد که مدیریت کاری ندارد. درون مشکلات اقتصادی هست که باید خودمان را ثابت کنیم و ولخرجی‌ها را کنار بگذاریم.

وی ادامه داد: ازبرای رده های پایه باید سرمایه گذاری کنیم. انتظار دارند که ما مجانی کار کنیم! مگر مهدکودک فرزند مرا مجانی می‌پذیرد؟ نخستین کاری که قرار بود انجام دهند طرح ساماندهی مربیان بود که چیزی ندیدم. با حمایت یکی دو ماهه که کاری پیش نمی‌رود. به ما می گویند قهرمان شوید پاداش می‌دهیم، ولی شما باید یک چیزی را بکارید که نتیجه اش را ببینید. هر روز بخواهیم زمین بایر را آب بدهیم که فایده‌ای ندارد.

* شعارشان آوردن فدراسیون به داخل پیست بود!/ طرح استعدادیابی فدراسیون بازدهی ندارد

مدال آور سابق آسیا و مربی فعلی پرش با نیزه دوومیدانی با اشاره به طرح استعدادیابی فدراسیون عنوان کرد: این نوع کار بازدهی ندارد و ما بارها گفته‌ایم. دوومیدانی به این شکل که بنشینیم دور یک میز و جلسه بگذاریم نیست. باید خاک خورده‌ها و کارشناسان و قهرمانان این رشته نظر بدهند. شعارشان این بود که می‌خواهیم فدراسیون را به پیست بیاوریم. بفرمایید ما صبح تا شب درون داخل پیست هستیم و حتی رنگ‌مان تغییر کرده هست! نمی‌شود داخل فدراسیون بنشینید و بگویید به چه دلیل فلانی کم پرید و فلانی به مدال نرسید. مگر شما از شرایط تمرینی و امکانات و دغدغه ورزشکاران خبر دارید؟ یکی دستفروشی می‌کند و آن یکی دیگر ازبرای تمرین وام گرفته هست.

وی ادامه داد: باید یاد بگیریم هرکسی درون راستای تخصص خودش فعالیت کند. مشکلی نداریم که مدیر فدراسیون اصلا دوومیدانی کار نباشد، ولی حداقل اجازه دهد که کارشناسان این رشته نظر بدهند. به چه دلیل نمی‌خواهیم قبول کنیم که مربی ایرانی همان کاری را می‌کند که خارجی می‌کند، ولی متاسفانه با خیال راحت به خارجی پول می‌دهیم ولی سرِ مربی ایرانی منت می‌گذاریم و تعهد می‌گیریم.

* ازبرای کسی که با جان و دل کار می‌کند، دو دوتا چهارتا نکنیم

ربانی درون مورد اینکه ظاهرا رئیس فدراسیون درون حال حاضر بیشتر درون پی انتخابات دوره پس هست و ورزشکاران درون اولویت بعدی قرار دارند، گفت: مگر رئیس فدراسیون درون دوره قبلی وعده هایی نداده بود، همان مجمعی که رای داده بنشیند تحقیق کند که کدام وعده را عملی کرده هست. آیا مربی و ورزشکار راضی هستند؟ چند نفر خداحافظی کرده‌اند؟ قهرمانان راضی هستند؟ حسابگری خوبی هست، ولی با ورزشکار و مربی که با جان و دل کار می‌کند دو دو تا چهارتا نکنیم! مگر چند سال می‌توانیم تحمل کنیم. درون قهرمانی آسیا ورزشکاران و مربیان دیگر تعجب می‌کردند که یک ورزشکار محجبه پرش با نیزه کار می‌کند و درخواست داشتند که درون کمپ‌های آنها شرکت کنیم، ولی با چه رویی بگوییم که پول نداریم.

* قول‌های کیهانی عملی نشد، الان اصرار به ماندن ازبرای چیست؟

وی گفت: کیهانی قول‌هایی داده بود و عملی نشد و الان اصرار بر ماندن وی ازبرای چیست؟ ما که نمی‌خواهیم جای کسی را بگیریم و تا آخر هم مربی می‌مانیم. ما تنها درون پی بهبود شرایط هستیم. ۴ سال هست که درون پی نیزه هستیم و انگار نه انگار. درون مسابقات قهرمانی آسیا گدایی می‌کردیم که ازبرای ورزشکارمان نیزه تهیه کنیم. واقعا خجالت آور هست. اینکه بگوییم ما پر استعداد هستیم که فایده‌ای ندارد. باید بتوانیم پرورش دهیم.

* حلقه مفقوده دوومیدانی احترام هست/ کم هم می‌دهند با احترام باشد

مربی پرش با نیزه دوومیدانی ادامه داد: ببینیم نقشه مسیر چه بوده و الان کجا هستیم. همه می‌دانیم که شرایط اقتصادی دشوار هست، ولی حلقه مفقوده دوومیدانی احترام هست. درصورتیکه کم هم می‌دهند اشکال ندارد، ولی با احترام باشد. چیزی که نمی‌دهند هیچ، متاسفانه احترام هم نمی‌گذارند. امیدوارم اتفاقات خوبی بیفتد. تخصص ما دوومیدانی بوده و مال این رشته هستیم. نمی‌توانیم که برویم مکانیکی و سیم کشی کنیم و آرزویمان این هست که این رشته روزهای خوبی را سپری کند و ما هم گوشه‌ای از آن باشیم.

انتهای پیام/س

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *