کنترل «فشار خون» ۲۰ میلیون نفر درون ۲۶ هزار پایگاه سلامت از امروز

به گفته خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، امروز ۲۷ اردیبهشت، روز جهانی فشار خون بالاست و بر همین اساس طرح بسیج ملی کنترل فشار خون درون سراسر کشور با هدف کنترل فشار خون افراد بالای سن ۳۰ سال از امروز شروع شد.

این طرح درون ۱۰۰۲ بیمارستان و ۲۶ هزار مرکز بهداشت و خانه‌های بهداشت با هدف کاهش فشار خون درون اقشار مختلف جامعه و به تبع آن کاهش بیماری‌های مرتبط با فشار خون از جمله سکته‌های قلبی، مغزی، دیابت و بیماری‌های تنفسی برگزار می‌شود و به عنوان یکی از برنامه‌های با اهمیت و فراگیر وزارت بهداشت درون سال جاری هست.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت درون نشست خبری بسیج ملی فشار خون اظهار داشت: شورای بسیج ملی فشار خون با دستور وزیر بهداشت تشکیل شد؛ این شورا از ۷ کارگروه تشکیل شده هست.

وی گفت: اقدامات اصلی این کمپین بر عهده دانشگاه‌هاست و رؤسای دانشگاه‌ها به عنوان رئیس ستاد، خدمت‌رسانی خواهند کرد. یکی از ویژگی‌های این کمپین این هست که همه دستگاه‌ها و نهادها درون این کمپین مشارکت دارند و بسیاری از گروه‌ها ازبرای حضور درون این کمپین عنوان آمادگی کردند.

*فعالیت کمپین فشار خون تا هفته دوم خرداد/ شروع عملیات اجرایی از نیمه دوم خرداد

معاون بهداشت وزیر بهداشت بیان داشت: اقدامات این کمپین از هفته دوم اردیبهشت که مصادف با هفته سلامت هست، کلید خورده هست  و تا هفته دوم خرداد ماه با موضوع آگاه‌سازی مردم جامعه انجام می شود و از نیمه دوم خرداد عملیات اجرایی شروع می‌شود و تا آخر هفته دوم تیر ماه ادامه خواهد یافت.

رئیسی افزود: پس از شروع عملیات، پایش تا یک ماه ادامه پیدا خواهد کرد و درون هفته اول مهر ماه که روز جهانی قلب هست، نتایج کار ارائه می‌شود.

* پایش فشار خون ۲۰ میلیون ایرانی 

وی با بیان اینکه هدف ما پایش فشار خون ۲۰‌ میلیون ایرانی هست، گفت: حدود ۲۶ هزار خانه بهداشت و پایگاه سلامت درون سراسر کشور داریم که به عنوان زیرساخت اصلی ازبرای اندازه‌گیری فشار خون درون این کمپین استفاده کردن می‌شود.

* سنجش فشار خون درون ۱۰۰۲ بیمارستان دولتی

معاون بهداشت وزیر بهداشت توضیح داد: درون ۱۰۰۲ بیمارستان دولتی، ایستگاه های سنجش خون ایجاد می‌شود و درون ۱۲۴۱ شهری که تقسیم کرده‌ایم، پایگاه ثابت سلامت سیار ایجاد خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ازبرای ایستگاه‌ها فشارسنج دیجیتال درون نظر گرفته شده هست که بتوانیم با دقت و سرعت کار را انجام دهیم. درون هر نقطه‌ای می‌توانیم اطلاعات را با گو‌شی‌های هوشمند درون سامانه ثبت کنیم؛ همچنین به دلیل اینکه ممکن هست درون مواقعی قطع اینترنت داشته باشیم اطلاعات درون فرم‌ها ثبت و سپس وارد سامانه می‌شوند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: افرادی که دارای فشار خون هستند دو فرم ارجاع فوری و ارجاع غیرفوری پیش‌بینی شده هست و درصورتیکه فردی فشار خون بالا داشت به صورت فوری ارجاع داده می‌شود.

وی تصریح کرد: فرم‌های غیر فوری ازبرای افرادی هست که بعدا باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 سعید نمکی وزیر بهداشت نیز گفت: باید به سراغ بیماری‌هایی برویم که دفعه بیشتری درون نظام سلامت تحمیل می‌کند که یکی از آنها فشار خون هست. سال گذشته ۱۰ میلیون نفر درون جهان به دلیل عوارض بیماری فشار خون، جان خود را از دست دادند؛ برآورد ما این هست که ۱۵ میلیون ایرانی، مبتلا به فشار خون هستند.

*بی خبری ۴۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود 

وی ادامه داد: حداقل ۴۰ درصد از افراد مبتلا به فشار خون از این بیماری خبر ندارند که این موضوع بسیار خطرناک هست، این افراد زمانی می‌فهمند که با سکته مغزی به آی سی یو مراجعه می‌کنند.

وزیر بهداشت افزود: فشار خون به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی نظام سلامت هست که از آن به عنوان قاتل خاموش نام می‌برند. ما باید به مردم هشدار دهیم که فشار خون آنها با اهمیت هست. متأسفانه بعضی از پزشکان ما از دستگاه فشار خون درون مطب‌های خود استفاده کردن نمی‌کنند که باید به آنها نیز اهمیت کنترل فشار خون را گوشزد کنیم.

* ۳۰ سالگی سن ورود به بیماری فشار خون

وی گفت: هر ایرانی درون سن بالای ۳۰ سال که سن ورود به بیماری پرفشاری خون هست باید آگاهی‌های لازم را داشته باشد درون کنار آگاهی‌رسانی باید تسهیلات و زیرساخت‌هایی را درون این زمینه فراهم کنیم.

*نمک یکی از عوامل فشار خون بالا

نمکی با اشاره به مصرف نمک درون کشور گفت: یکی از علل فشار خون بالا مصرف نمک هست و مردم ما مصرف نمک بالایی دارند؛ مصرف نمک ریشه درون فرهنگ مردم ما دارد؛ ایران سرزمینی پر آفتاب هست بنابراین گذشتگان ما که کار و کشاورزی می‌کردند، تعریق زیاد داشتند و سدیم از دست می‌دادند و به همین دلیل باید سدیم دریافت می‌کردند و نمک مصرف می‌کردند. حال امروز فرزندان درون سایه‌نشین با همان الگوی تغذیه زندگی می‌کنند؛ بنابراین باید این الگوی تغذیه ای را تغییر دهیم.

*تلاش ازبرای کاهش ۳۰ درصد مصرف نمک 

وی با بیان اینکه به صورت ناگهانی نمی‌توانیم الگوی تغذیه مردم را تغییر دهیم گفت: باید با شیوه‌های پلکانی این کار را انجام دهیم و درصورتیکه بتوانیم ۳۰ درصد مصرف نمک درون جامعه را کم کنیم کار بزرگی انجام داده‌ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: با استفاده کردن از ظرفیت‌ها باید ۲ میلیون نفر بیمار تازه را که مبتلا به فشار خون هستند را تشخیص دهیم و فشار خون ۲۰ میلیون نفر را اندازه‌گیری کنیم.

نمکی به تعریف فشار خون پرداخت و گفت: حاصل برون‌ده قلب و مقاومت عروقی هست و با بالا رفتن فشار خون تفاوت دارد؛ فشار خون را یک مکانیسم سریع درون قوس آئورت کنترل می‌کنند و یک مکانیسم طویل‌الاثر هم داریم که زمانی فشار خون به شریان کلیوی کمتر رسید از سلول‌های گلومرول همه ماده‌ای ترشح می‌شود که می‌تواند فشار خون را بالا ببرد.

* ۹۵ درصد فشار خون به دلیل تغذیه و بی تحرکی هست

وی ادامه داد: پرفشاری خون زمانی هست که از حداقل و حداکثر بالا برود که بیش از ٩۵ درصد به دلیل ارث، تغذیه و بی‌تحرکی هست و کمتر از ۵ درصد فشار خون‌های ثانوی به دلیل بیماری زمینه‌ای چون تومور فوق کلیوی و مغز یا مصرف قرص بارداری بروز می‌کند که با درمان این بیماری‌ها از میان می‌برد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *