پوشش ۹۹ درصدی «واکسیناسیون» درون کشور

به گفته گروه سلامت خبرگزاری فارس، محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به مناسبت هفته سلامت درون تشریح برنامه‌های کنترل بیماری‌های واگیر با هدف دستیابی به پوشش همگانی سلامت، اظهار داشت: پوشش همگانی سلامت چند هدف عمده را دنبال می‌کند که مهمترین هدف اصلی آن، این هست که تمام آحاد مردم یک جامعه بتوانند از خدمت ها سلامت برخوردار شوند.

وی ادامه داد: این امر باید کیفیت مناسبی داشته باشد؛ بدون اینکه پرداخت‌های مردم را افزایش دهد که درصورتیکه چنین هدفی را محقق کند، به این معنی خدمت عادلانه ارائه کرده هست و ما را به جایی می‌رساند که مردم کمتر بیمار شوند، کمتر خرج ازبرای درمان‌شان پرداخت کنند و کمتر جان خود را از دست بدهند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: یکی از ابعاد با اهمیت پوشش همگانی سلامت، بیماری‌های واگیر هست که باید درون این زمینه به سه هدف دست پیدا کنیم. اول اینکه بیماری‌هایی که قابل ریشه کنی هستند مانند فلج اطفال را ریشه کن کنیم. دوم، بتوانیم بیماری‌هایی را که قابلیت حذف شدن دارند، حذف کنیم. سرخک از جمله این بیماری‌هاست و درون حال حاضر نزدیک به حذف آن هستیم. درون وهله سوم نیز با تغییر رفتار و آموزش گروهی،  بیماری‌ها را مانند HIV کنترل کنیم. 

گویا تصریح کرد: هر کشوری درون راستای پوشش همگانی سلامت یک سری بیماری‌های واگیر را انتخاب کرده که انتقال آنها را که قابل پیشگیری با دارو و واکسن هستند کاهش دهد و باید درون مجموعه برنامه پوشش همگانی سلامت خود قرار دهد.

وی اضافه کرد:‌ بعضی بیماری‌ها درون آن کشور اصل و با اهمیت‌اند و بعضی تنها مختص یک کشور خاص هستند. ازبرای مثال، ما باید تا سال ۲۰۲۰ دیگر شاهد انتقال HIV نبوده و همه مسیر‌های انتقال آن را بسته باشیم. ازبرای بیماری سل نیز تا سال ۲۰۵۰ وقت انتخاب شده که تا آن وقت نباید دیگر کسی مبتلا به سل شود؛ مگر اینکه به صورت اتفاقی به آن مبتلا شوند. 

 رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: ازبرای پوشش همگانی سلامت، بیماری‌های واگیر را اولویت بندی می‌کنیم. بعضی از این بیماری‌ها با واکسن قابل کنترل هستند و بعضی دیگر با دارو و یا با تغییر رفتار از میان می‌مسیر.

گویا بیان داشت: بر همین اساس باید ازبرای هر کدام برنامه ریزی و اولویت بندی داشته باشیم؛ چراکه مفهوم پوشش همگانی سلامت درون هر کشور معنی متفاوتی دارد. تا قبل از انقلاب اسلامی، پوشش واکسیناسیون مناسب نبود و حدود ۴۰ درصد را شامل می‌شد، این درون حالی هست که درون حال حاضر، این میزان به ۹۹ درصد رسیده هست. 

وی درون خصوص اضافه شدن واکسن‌های تازه به برنامه ایمن سازی کشور، گفت: ما واکسن‌های جدیدی را به برنامه ایمن سازی کشور وارد می‌کنیم تا بتوانیم بیماری‌های تازه را هم کنترل و پیشگیری کنیم. قبل از انقلاب اسلامی، هزاران کودک به سرخک مبتلا می‌شدند که امروزه این رقم به کمتر از صد مورد درون سال رسیده هست.

 رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت  ادامه داد: البته بخشی از مبتلایان مهاجرین کشورهای دیگر هستند که قبلا واکسینه نشده‌اند. واکسن‌های سل، سرخک ، دیفتری، کزار و سیاه سرفه را قبل از انقلاب درون اختیار داشتیم و واکسن فلج اطفال پس از انقلاب و واکسن هپاتیت B هم درون سال ۷۲ اضافه شد.

گویا متذکر شد: درون سال ۸۲ تعداد ۳۳ میلیون نفر را علیه سرخک واکسینه کردیم. از سال ۹۴ واکسن پنتاوالان اضافه شد و دو سال قبل نیز، واکسن تزریقی فلج اطفال به برنامه واکسیناسیون افزوده شد. به زودی هم ۲ واکسن روتاویروس و پنوموکوک اضافه خواهند شد.

وی تصریح کرد:  تقریبا همه بیماری‌هایی که با واکسن قابل پیشگیری هستند درون کشور ما قابل کنترل‌اند و هدف اصلی این هست که واکسنی تهیه کنیم که همه مردم امکان برخورداری آن  را به صورت مجانی داشته باشند. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت  خاطرنشان کرد: درون خصوص بیماری‌هایی مانند اچ آی وی که باید با تغییر رفتار کنترل شوند، باید به مردم آموزش‌های لازم ارائه شود تا با خودکنترلی و پایبندی به مسیر‌های پیشگیری به آن بیماری مبتلا نشوند. همه این موارد به صورت هدفمند انتخاب و براساس سالها مطالعه دانشمندان و متخصصان برنامه ریزی شده‌اند. درون واقع برنامه ریزی و حرکت براساس این اولویت‌های کشوری، مجموعه پوشش همگانی سلامت را تشکیل می‌دهد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *