پنجمین انتخابات نظام پرستاری مَرهَم حال نزار پرستاران می‌شود؟

 به گفته گروه سلامت خبرگزاری فارس، پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام پرستاری فردا ۲۱ تیرماه درون ۱۴۷ شهرستان با حضور ۳۳۷۱ نفر از کاندیداهای این انتخابات برگزار می‌شود که از این تعداد ۱۸۱۶ نفر به این معنی ۵۴ درصد از خانم‌ها بوده و ۱۵۵۵ نفر به این معنی ۴۶ درصد از آقایان هستند.

این انتخابات مانند بسیاری از انتخابات صنفی حواشی و حرف و حدیث‌های خاص خود را دارد؛ به شکلی که این روزها درون پی تأیید صلاحیت کاندیدهای مختلف درون این انتخابات مسائل همچون تأیید صلاحیت افراد دارای جرائم قضایی و اخلاقی مطرح شده هست و نقدهای جدی به موضوع وارد شده هست.

درون کنار این وجه انتخابات موضوع مهمی که خواسته قاطبه پرستاران هست، اهتمام جدی منتخبان جامعه پرستاری درون حل مشکلات پرستاران و تلاش درون این مسیر هست که تأمین این خواسته افرادی را طلب می‌کند که از نگاه‌های سیاسی و جناحی پرهیز کرده و دغدغه اصلی‌شان تنها رفع مشکلات آنها باشد.

سیدحسن امامی رضوی، رئیس ستاد اجرایی پنجمین  دوره انتخابات نظام پرستاری درون نشست خبری با اشاره به نقش با اهمیت پرستاران درون نظام سلامت، اظهار داشت: سازمان نظام پرستاری به عنوان سازمانی ازبرای پیگیری مسائل و مشکلات گروه پرستاری و درون جهت ارتقا سلامت مردم یک سازمان مردم نهاد تلقی می‌شود. 

وی با بیان اینکه درون چهار دوره برگزاری انتخابات نظام پرستاری به یک پختگی مطلوب‌تری رسیده‌ایم و تعاملات مثبتی میان نظام پرستاری و وزارت بهداشت ایجاد شده هست، اظهار داشت: درون پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری تعداد شهرستان‌های واجد شرایط ازبرای انتخابات ۱۵ درصد  افزایش یافته هست و از ۱۲۷ شهرستان به ۱۴۷ شهرستان افزایش پیدا کرده هست؛ ضمن اینکه از ۵۲ دانشگاه درون دوره چهارم اکنون به ۶۰ دانشگاه درون دوره پنجم رسیده‌ایم. 

رئیس ستاد اجرایی پنجمین  دوره انتخابات نظام پرستاری با بیان اینکه واجدین شرکت درون انتخابات از ۱۲۷ هزار نفر درون دوره گذشته به ۱۸۰ هزار نفر رسیده هست،‌گفت: ۳۷۸۰ نفر عوامل اجرایی انتخابات هستند؛ ضمن اینکه ۵۹۰ صندوق نیز کار برگزاری انتخابات را انجام می‌دهند؛ با توجه به اینکه تعداد صندوق‌ها درون دوره قبلی ۴۸۰ صندوق بود. 

امامی رضوی با اشاره به شرایط شرکت پرستاران درون وقت رأی‌گیری، خاطرنشان کرد: داشتن کارت هویت فردی و کارت نظام پرستاری ازبرای شرکت کنندگان درون انتخابات الزامی هست. 

وی ابراز داشت: درون دوره گذشته ۳۰۸۰ نفر احراز صلاحیت شدند و اکنون درون پنجمین دوره ۳۳۷۱ نفر احراز صلاحیت شده و انتخابات ۸ شهرستان نیز به انتخابات میان دوره‌ای رفته هست. 

رضوی متذکر شد: انتخابات از ساعت ۸ صبح روز جمعه ۲۱ تیرماه شروع شده و تا ساعت ۱۸ ادامه دارد و تمدید ساعت برگزاری انتخابات نیز با نظر هیات نظارت و هیات اجرایی قابل تمدید هست. 

وی گفت: نتیجه قطعی انتخابات اول مرداد ماه عنوان می‌شود. 

حیدری رئیس هیأت مرکزی نظارت بر پنجمین  دوره نظام پرستاری نیز اظهار داشت:   تعداد ۱۴۷ شهرستان واجد برگزاری انتخابات بودند که ۸ شهرستان نیز به دلیل به حد نصاب نرسیدن انتخابات درون آنها برگزار نمی‌شود و به انتخابات میان دوره‌ای می‌مسیر. 

*کمتر از یک درصد از افرادی که ازبرای انتخابات مطرح شده بودند، رد صلاحیت شوند

حیدری با اشاره به مسیر انتخاب صلاحیت کاندیداهای  پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری خاطرنشان کرد: درون مهلت قانونی استعلام افراد توسط مراجعی همچون دادستانی ،‌ثبت احوال،‌ وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی انجام شد و افرادی که رد صلاحیت شده بودند اعتراض آنها به هیات نظارت مرکزی ارجاع شد که این تعداد حدود ۳۵ نفر بودند، ۱۲ نفر از آنها اعتراضی نداشته و درون مجموع ۸ نفر از این افراد و به عبارتی  کمتر از یک درصد از افرادی که ازبرای انتخابات مطرح شده بودند، رد صلاحیت شوند.

وی درون جواب به سوال خبرنگار فارس درخصوص وجود شائبه ورود بعضی افراد با داشتن جرائم قضایی و اخلاقی درون پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری، یادآور شد: براساس قانون دو مورد خاص هست که به باید به آن توجه شود؛ یکی محکومیت کیفری هست که سبب ایجاد محرومیت اجتماعی شده هست و معاون دادستان کل درون این خصوص نظر می‌دادند. 

حیدری اضافه کرد: موضوع دوم اشتهار به فساد اخلاقی و مالی بود که درون هیچ کدام از موارد ارجاعی این موضوع وجود نداشت؛ البته ممکن هست درون بعضی موارد عنوان شود که چنین موضوعی درون افراد وجود دارد ولی به دلیل اینکه صفت اشتهار را ندارند رد صلاحیت معنایی پیدا نمی‌کند. 

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر پنجمین  دوره نظام پرستاری درمورد تعداد اعضای نظام پرستاری بیان داشت: اعضای هیات نظام پرستاری درون شهرستان‌ها ایجاد می‌شود که حداقل ۷ نفر بوده و ۲ نفر به عنوان علی‌البدل انتخاب شده و این افراد درون شهرستان‌ها نمایندگانی انتخاب می‌کنند که آنها شورای مرکزی نظام پرستاری را تشکیل می‌دهند و درون آخر رئیس کل نظام پرستاری انتخاب می‌شود. 

وی درون خصوص طرح این موضوع که وجود جریان‌های سیاسی درون انتخابات دخیل هستند، تاکید کرد: ما درون پی منویات وزیر بهداشت مبنی بر پرهیز از جهت‌گیری سیاسی درون وزارت بهداشت اینجا به قطع اطمینان می‌دهم که به هیچ وجه مسائل سیاسی درون حوزه نظارت و اجرایی انتخابات دخالت نکرده هست. 

آرمین زارعیان، کاندید پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری درون گفت‌وگو ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درمورد وجود شائبه درون انتخاب صلاحیت‌ها کاندیداهای انتخاب نظام پرستاری، اظهار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: تایید صلاحیت‌ها با توجه به استعلام‌هایی که از نهادهای ذی‌ربط انجام می‌شود، صورت می‌گیرد و درون آخر هیأت اجرایی هست که متولی تایید صلاحیت افراد هست.

وی ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ درون انجام انتخاب صلاحیت‌ها معتقد هستم باید یک نگاه حداکثری به موضوع داشته باشیم؛ به این دلیل که کسانی که شرایط لازم را ازبرای احراز کاندیداتوری دارند، شرایط حضورشان درون انتخابات را فراهم کنیم.

این کاندید پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری اظهار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: طبیعتاً  ملاحظات خاصی نیز وجود دارد که افرادی که صلاحیت‌لازم را احراز نکرده باشند با آیین‌نامه‌ای که درون این خصوص موجود هست، مورد رصد قرار می‌گیرند.

زارعیان خاطرنشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ درون این راستا می‌بینیم تنگ‌نظری‌هایی وجود دارد؛ به این معنی از دو سر قضیه می‌افتیم؛ کسانی که صلاحیت احراز کاندیداتوری را داشته باشند این اتفاق ازبرای آنها به وجود نمی‌آید و به بهانه‌هایی که معقول نیست، افراد رد صلاحیت می‌شوند و از سمت دیگر نیز می‌بینیم کسانی که ممکن هست درون دوره‌های قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، این دفعه احراز صلاحیت شده باشند.

وی متذکر شد: یک دوگانگی درون احراز صلاحیت افراد وجود دارد؛  اگرچه معتقدم باید به این موضوع به صورت گسترده نگاه کنیم تا هرکس که واقعا شرایط لازم را دارد، درون معرض آرای عمومی قرار گیرد و آرای پرستاران هست که انتخاب می‌کند چه کسی وارد شورای عالی نظام پرستاری باشد و چه کسی نباشد.

 

 ورود افراد به مراکز صنفی باید آنها را از مراکز سیاسی جدا کند و این واقعیت و اصلی هست که نه تنها درون ایران بلکه درون تمام دنیا اعمال می‌شود

 

این کاندید پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری تاکید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ عملکرد افراد بیش از هر چیزی صلاحیت آنها را انتخاب می‌کند؛ چراکه این پرستاران هستند که بر اساس عملکرد افراد به آنها رای می‌دهند یا رای نمی‌دهند.

*ورود افراد با وابستگی جناحی و سیاسی به انتخابات نظام پرستاری جایز نیست

زارعیان درمورد «وجود شائبه ورود افراد با جریان‌های سیاسی درون انتخابات نظام پرستاری»، افزود: درصورتیکه چنین افرادی هستند که وابستگی جناحی، سازمانی و غیرصنفی دارند، ورودشان به یک مجموعه صنفی از نظر قانونی و عرفی روال نادرستی هست؛ به این معنی ازبرای مثال درصورتیکه بنده وابستگی سیاسی به یک مرکز قدرت دارم، ازبرای یک مرکز صنفی مناسب نیستم. البته چه بسا درصورتیکه بخواهم به عنوان یک عملکرد سیاسی فعالیت کنم و وابستگی به حزب سیاسی داشته باشم،  این مانعی ایجاد نکند.

وی بیان داشت: باید بگویم که ورود افراد به مراکز صنفی باید آنها را از مراکز سیاسی جدا کند و این واقعیت و اصلی هست که نه تنها درون ایران بلکه درون تمام دنیا اعمال می‌شود. کسانی که کار صنفی می‌کنند نباید کار سیاسی انجام دهند؛ البته ممکن هست ازبرای احقاق حقوق صنفی خود با مراکز سیاسی ارتباط داشته باشند که این طبیعی هست.

دغدغه اصلی پرستاران درون مرحله اول معیشت آنهاست. پرستاری که به عنوان صف اول نظام سلامت با شرایط سختی کار می‌کند، باید بتواند با یک شیفت کاری نیز به اندازه‌ای درآمد داشته باشد که احتیاج به شیفت‌های بعدی نداشته باشد

 

این کاندید پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری ابراز داشت: ازبرای نمونه درصورتیکه بنده عضو حزب سیاسی هستم باید کار سیاسی‌ام را انجام دهم و نباید کار صنفی انجام دهم و برعکس آن، درصورتیکه کار صنفی می‌کنم باید تمام اهتمام بنده درون انجام کار صنفی باشد نه سیاسی و ورود این افراد باهم تضاد منافع ایجاد می‌کند. دلیل این موضوع این هست که فردی که وابستگی به یک منبع سیاسی دارد، این موضوع سبب می‌شود لاجرم  بر تصمیمات صنفی هم تاثیر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته باشد.

* وجود اختلافات درونی‌ ـ سازمانی مهمترین مسئله جامعه پرستاری هست

زارعیان درون جواب به این سوال دیگری مبنی بر اینکه  «با اهمیت‌ترین مشکلات کنونی پرستاران چیست؟»، خاطرنشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با اهمیت‌ترین مسئله‌ای که وجود دارد وجود اختلافات درونی‌ ـ سازمانی هست که اقتدار صنفی و حرفه‌ای پرستاران را زیر سوال برده هست و سبب شده به دغدغه‌ها و مطالبات اصلی پرستاران به واسطه وجود این اصطکاک‌های بی‌جهت رسیدگی نشود.

وی با اشاره به مصادیق دغدغه‌های اصلی پرستاران، افزود: دغدغه اصلی پرستاران درون مرحله اول معیشت آنهاست. پرستاری که به عنوان صف اول نظام سلامت با شرایط سختی کار می‌کند باید بتواند با یک شیفت کاری نیز به اندازه‌ای درآمد داشته باشد که احتیاج به شیفت‌های بعدی نداشته باشد.

این کاندید پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری اظهار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: درون کشورهای توسعه‌یافته به شکلی برنامه ریزی کرده‌اند که یک پرستار می‌تواند چندین شیفت کار برعهده بگیرد، ولی با یک شیفت کار نیز یک زندگی متوسط رو به بالا ازبرای وی تامین می‌شود؛ البته به وی می‌گویند درصورتیکه می‌خواهد درون شیفت دومی فعالیت کند، مانعی وجود ندارد ولی ۹۰ درصد حقوقش را باید به عنوان مالیات پرداخت کند که هیچ عاقلی چنین کاری را انجام نمی‌دهد.

زارعیان اضافه کرد: دلیل این موضوع هم منطقی هست؛ چراکه می‌گویند پرستاری که چند شیفت فعالیت می‌کند به دلیل خستگی دچار خطا می‌شود و این قصور و خطا جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

وی افزود: بنابراین این خطا که به دلیل خستگی ایجاد می‌شود، سبب می شود مردم دچار مشکل شوند، کیفیت مراقبت پایین آمده و به تبع آن رضایتمندی مردم از نظام سلامت کاهش پیدا کند.

حیدر علی‌ عابدی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام پرستاری، گفت: سازمان نظام پرستاری مهمترین سازمان ازبرای پرستاری هست؛سال‌ها پرستاران انتظار تشکیل چنین سازمانی را داشتند و درون طول چهار دوره فعالیت، فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه کرده هست.

وی با بیان اینکه سازمان نظام پرستاری باید بر اساس اصول فنی و به دور از مسائل سیاسی، نیروهای کار آمدی را درون سازمان قرار بدهد تا با استفاده کردن از علم مدیریت و روش‌های تعاملی ازبرای نظام پرستاری کار کنند، تصریح کرد: نیروهای کارآمد می‌توانند مشکلات حوزه پرستاری را به مسئولان مربوطه منعکس کرده و سازمان را به اهداف اصلی خودش نزدیک کنند.  

عابدی با تاکید بر اینکه سازمان نظام پرستاری، سازمان جوانی هست و نباید انتظار فعالیت‌های بزرگ از آن داشته باشیم، اظهار کرد: طی سال‌های گذشته کار‌های بسیار خوبی ازبرای ازبرای حرفه پرستاری انجام شده هست.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به تصویب قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت درون مجلس شورای اسلامی، افزود: این قانون پرتکلی ازبرای افزایش کیفیت خدمت ها پرستاری بود. بر اساس این قانون بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مکلف شدند به ازای شیفت کاری پس از ظهر و شب، اضافه کاری ازبرای پرستاران قصد کنند، هرچند بعضی از بیمارستان‌ها و مراکز به خوبی آن را اجرا نکردند، ولی قانون  قانون ارتقاء بهره‌وری کماکان خاصیت خودش را دارد.  

وی با عنوان اینکه تعرفه خدمت ها پرستاری یکی از مطالبات اصلی حرفه پرستاری هست که به دلیل وجود بعضی از مشکلات اجرایی نشد، گفت: فشار کاری پرستاران و استفاده کردن از خانواده بیماران به عنوان مراقب، مشکلات بسیار مهمی بود که سازمان نظام پرستاری نسبت به آن موضع‌گیری کرده و درون بسیاری از موارد هم کارساز بوده هست.

عضو کمیسیون بهداشت  خاطر نشان کرد: توصیه‌هایی که به نظام پرستاری آینده می‌توانم داشته باشم، این هست که رابطه و تعاملی سازنده با مسئولان مربوطه داشته باشند و خواسته‌ها را درون چهار چوب قانون پیگیری کنند. از طرفی دفاع از حق و حقوق بیماران یکی از موضوعات بسیار با اهمیت و اولویت داری هست که باید پروتکل داشته باشد و سازمان نظام پرستاری باید نسبت به افت کیفیت مراقبت پرستاری واکنش نشان دهند، بی تردید این موضوع می‌‎تواند زمینه جذب بیشتر نیروی پرستار را فراهم کند.

به گفته فارس، آنچه درون آستانه انتخابات پنجم نظام پرستاری قابل توجه هست و منتخبان این انتخابات باید درون صورت انتخاب وجه همت خود قرار دهند، اهتمام درون مسیر رفع معضلات و خواسته‌هایی همچون اعمال تعرفه‌های پرستاری و لحاظ کردن پرداخت اضافه کاری پرستاران درون مقابل انجام کار مضاعف آنها درون مراکز درمانی و به عبارت موجز، کوشش و تلاش درون احقاق حقوق پرستاران و کمک به بهبود معشیت آنها به دور از لحاظ کردن ملاحظات حزبی و جناحی هست تا درون نتیجه رعایت چنین نکاتی شأن و منزلت این حافظان سلامت جامعه به خوبی حفظ شود.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *