ولی و اگرهای اختصاص بسته ۱…۵ میلیون تومانی به اوتیسمی‌ها

سعیده صالح غفاری مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران درون گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درخصوص جزییات بسته حمایتی وزارت بهداشت ازبرای بیماران اوتیسم اظهار داشت: طی جلسه‌ای که با مسئولان وزارت بهداشت درون خرداد ماه سال جاری برگزار شد مشکلات طیف اختلالات اوتیسم به سمع مسئولان وزارت بهداشت رسید.

غفاری با بیان اینکه هدف از این جلسه اختصاص سرفصل جداگانه بودجه ای ازبرای بیماری اوتیسم بود گفت: از وزارت بهداشت درخواست کردیم که این موضوع را به سازمان بودجه پیشنهاد دهد و درون حال حاضر این موضوع را از نمایندگان مجلس پیگیر هستیم.

وی با بیان اینکه که حدود ۷ هزار نفر بیمار اوتیسم کشور شناسایی شدند ولی ثبت رسمی نیستند و حدود ۴ هزار نفر به صورت رسمی ثبت شده‌اند توضیح داد: درون سال ۹۷ ازبرای بیماری اوتیسم تامین بودجه ای صورت نگرفته بود به همین دلیل به مجلس این موضوع را پیشنهاد دادیم.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران با اشاره به اینکه از مسئولان وزارت بهداشت درخواست شد که ازبرای سال جاری حداقل بسته خدمتی به بیماران اوتیسم ارائه شود گفت: بسته خدمت شامل خدمت ها کاردرمانی گفتار درمانی و آموزشی هست. میزان و ساعت ارائه خدمت ها این بسته ازبرای هر یک از بیماران اوتیسم متفاوت هست ولی ازبرای هر فرد حدود یک و نیم میلیون تومان درون نظر گرفته شده که به صورت ماهانه صرف می شود.

غفاری تاکید کرد: درون حال حاضر حدود ۶۴ کلینیک متعلق به بهزیستی یا وزارت بهداشت هستند شناسایی شده و قرار شد این بسته خدمتی به کلینیک‌ها ارائه شود تا از این طریق بیماران اوتیسمی که درون سامانه ثبت شده‌اند خدمت را دریافت کنند.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران گفت: درون حال حاضر با چند چالش مواجه هستیم اول اینکه حداقل بسته خدمتی که شامل گفتار درمانی، کاردرمانی و آموزش هست درون تمام کلینیک ها موجود هست یا خیر. و آیا این کلینیک‌ها از حداقل استانداردهای لازم ازبرای ارائه خدمت ها به کودکان اوتیسم برخوردار هستند؟

وی تصریح کرد: سال دوم ما از وزارت بهداشت این هست که خانواده‌هایی که شناسایی نشده یا شناسایی شدند و عضو سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش نیستند به چه شکل باید از این خدمت ها استفاده کردن کنند؟ و سوال سوم این هست که نظارت ازبرای اینکه این یک و نیم میلیون تومان درون ماه به دست خانواده برسد چگونه انجام می شود و مسیر آن چگونه هست؟

غفاری با بیان اینکه درون خصوص هر سه مورد انجمن اوتیسم راهکار و پیشنهاداتی را دارد گفت: درون زمینه خرج‌کرد این مبلغ باید شفافیت وجود داشته باشد تا خانواده‌ها به طور دقیق درون جریان نحوه صرف آن قرار داشته باشند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *