هیچ کتاب کمک درسی درون شانزدهمین جشنواره کتاب رشد برگزیده نشده هست

به گفته گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، محمد ناصری مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی و دبیر شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد با بیان اینکه تمام جشنواره‌هایی که ما درون دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی به نمایندگی از سازمان برگزار می‌کنیم، اعم از کلیپ، محتوای الکترونیکی، تصویر و کتاب رشد، به واقع درون جواب به یک احتیاج و مطالبه اجتماعی فراگیر شکل گرفته‌اند، اظهار کرد: درصورتیکه قرار باشد درون سازمان تنها یک جشنواره درون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی باقی بماند و استمرار داشته باشد، قطعاً جشنواره کتاب رشد هست که به دلیل نیازی که هم اکنون هم وجود دارد، نمی‌تواند تعطیل شود؛ دلیل آن هم این هست که این جشنواره جواب به نیازی بوده که درون روزگار شکل‌گیری خود با اهمیت بوده و درون حال حاضر به نحوی با اهمیت‌تر و الزام آورتر هم شده هست.

ناصری افزود: البته درون یک برهه زمانی، چون بازار کتاب‌های کمک‌درسی رونق گرفته بود، این‌ جشنواره لازم بود که بیشتر به آن‌ها بپردازد و همین کار را انجام داد، ولی با گذشت وقت تهیه اسناد تحولی درون فضای تعلیم و تربیت این ضرورت شکل و ‌شمایل جدیدتری به خود گرفت و حجم عظیمی از آن شامل کتاب‌های آموزشی دانش‌افزایی، تربیتی و داستانی شد.

وی ادامه داد: درون اسناد تحولی، کلاس درس به مفهوم سنتی و قدیمی خود و با یک معلم متکلم وحده، مورد نظر نیست. پس نگاه ما به کتاب و ارائه خواندنی‌های مناسب ازبرای دانش‌آموزان، موضوع بسیار مهمی هست که سبب شد تا دبیرخانه سامان‌دهی مواد و منبع ها آموزشی و تربیتی، یک دبیرخانه دائمی و مستمر باشد و درون حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ ناشر درون حال همکاری با آن هستند.

دبیر شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد با اشاره به جایگاه قانونی جشنواره کتاب رشد درون مصوبه ۸۲۸ شورای عالی آموزش و پرورش، گفت: هم اکنون هم با اهمیت‌ترین قسمت درون حوزه منبع ها آموزشی-تربیتی، کتاب هست؛ البته این نکته درست هست که کلیپ، رسانه‌ها و محتواهای الکترونیکی آموزشی دیگر خیلی مؤثرند، ولی چیزی که درون وضعیت فعلی رونق جدی دارد، قسمت کتاب هست و به همین جهت ناشران با اهمیت و فعالی درون حال فعالیت درون این حیطه هستند.

وی درون خصوص چگونگی برخورد با اشکالاتی که ناشی از نگاه سودجویانه هست، گفت: ما تلاش می‌کنیم که برخوردمان ارشادی و سازنده باشد و درصورتیکه ارائه کنندگان این آثار درون پی تعامل و کار سازنده باشند، به کمک آنان برویم ولی معمولاً درون خصوص مسائلی که حیثیت مدرسه را بازیچه قرار دهد و مثلاً معلم را مسخره کند یا با مفاخر فرهنگی ما شوخی‌های سخیف و تحقیرآمیز کند، آنها را درون ارزیابی‌های صورت گرفته رد می‌کنیم. مشکل هم این هست که گروهی از ناشران با اصرار بر ادامه تولیدات غیر استاندارد خود، ازبرای رسیدن به منافع و سود‌های نامشروع خود هنجارشکنی می‌کنند.

ناصری درمورد ممنوعیت استفاده کردن از کتاب‌های کمک درسی درون دوره ابتدایی و درون کنار آن توجه ویژه به قصه‌خوانی، قصه‌گویی و قصه‌نویسی گفت: رویکرد منع ورود کتاب‌های کمک‌درسی به دبستان یکی از شجاعانه‌ترین اقدامات دو دهه گذشته درون آموزش و پرورش بوده هست؛ ورود کتاب‌های کمک‌درسی به دبستان سبب تداخل درون امر تعلیم و تربیت شده و علی‌رغم ظاهری که درون حمایت از فعالیت‌های معلم داشت، عرصه را ازبرای کارهای اثرگذار معلمان تنگ کرده بود.

وی با تأکید بر ضرورت تغییر رویکرد مدارس درون این زمینه گفت مدارس باید به جای کتاب‌های کمک‌درسی از منبع ها تربیتی مفیدتری مانند مجلات رشد استفاده کردن کنند که مقوم و مشوق اهداف برنامه درسی هستند.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی تأکید کرد: کتاب‌های کمک درسی، به‌خصوص درون مدارس ابتدایی توازن موجود را بر هم زده بودند. طبیعی هست که اشاعه این امر تعادل روحی و روانی دانش‌آموزان را بر هم می‌زند و درون نتیجه رقابت‌های غیر موجه و ناعادلانه شکل می‌گیرد؛ با کنار گذاشتن کتاب‌های کمک درسی، کتاب‌های داستانی، علمی، آموزشی و تربیتی رونق پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه، وظیفه ما ارزیابی و معرفی کتاب‌های مناسب هست و خرید این کتاب‌ها ازبرای تجهیز کتابخانه‌های مدارس وظیفه معاونت فرهنگی پرورشی و ابتدایی هست، گفت: درصورتیکه قسمت‌های مختلف با هم هماهنگی داشته باشند، انسجام لازم رخ خواهد داد. لازم هست دوستان و همکاران ما به عنوان متصدی امر خرید، به قسمت گزینش و فهرستگان کتاب‌های مناسب کاملاً وفادار بمانند.

ناصری، عدم انسجام و نبود وحدت رویه درون قسمت‌هایی از نظام آموزشی را زمینه‌ای ازبرای سودجویی بعضی از مؤلفان و ناشران کتاب‌های آموزشی ‌دانست و از برگزیده نشدن هیچ یک از کتاب‌های کمک درسی درون این دوره از جشنواره خبر داد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *