نگه‌داری از «گاندو » غیرقانونی و جرم هست

گروه محیط زیست خبرگزاری فارس، این روزها سریالی با عنوان «گاندو» از تلوزیون با محتوای امنیتی درون حال پخش هست.

گاندو رمز عملیات ضدجاسوسی قصه این مجموعه تلویزیونی، از نگه‌داری یک گاندو از سوی یکی از شخصیت‌های قصه نشأت گرفته هست؛ مجموعه تلویزیونی گاندو به دلیل خوش ساخت‌ بودنش توانست درون جذب مخاطبان موفق باشد، و نام آن بر سر زبان‌ها بیفتد و درون نتیجه تعداد بیشتری از مخاطبان فارسی زبان با گاندو‌ها آشنا شوند.

اصغر مبارکی خزنده شناس درون گفت‌وگو با خبرنگار فارس  به ویژگی‌های منحصر به‌فرد گاندو اشاره کرد و گفت: این تمساح پوزه‌کوتاه  که درون زبان به بلوچی «گاندو» خوانده می‌شود، نوعی کروکودیل بومی شبه‌قاره هند و مناطق اطراف هست که درون کشورهای هند، بنگلادش، پاکستان، ایران، سریلانکا و برمه زندگی می‌کند…گاندو تنها کروکودیل بومی پاکستان و ایران و بزرگ‌ترین خزنده این دو کشور، و همچنین پرشمارترین کروکودیل درون هندوستان هست.

وی با اشاره به اینکه زیستگاه اصلی این تمساح  درون چابهار و درشهرستان سرباز قرار دارد، خاظر نشان کرد: این مناطق با نام «منطقه حفاظت شده گاندو تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران» قرار دارند.

به گفته این خزنده شناس بیشتر این تمساح‌ها درون برکه‌های میان راسک و باهوکلات و باتلاق‌های دلگان و کلانی (درون جنوب استان سیستان و بلوچستان) متمرکز هستند و براساس برآوردها تعداد این شکل درون ایران حدود ۵۰۰ رأس هست.

مبارکی با اشاره به اینکه گاندوها ازجمله شکل‌های درون مرز تهدید به انقراض و آسیب پذیر هستند، اظهار داشت: تخریب زیستگاه این حیوان عامل اصلی قرارگیری‌اش درون معرض تهدید هست.

وی درون جواب به این سوال که آیا نگه‌داری از گاندوها به لحاظ قانونی ممکن هست یا نه گفت: نگه‌داری از هر شکل حیات وحش بدون مجوز جرم تلقی می‌شود.

این خزنده ‌شناس با اشاره به اینکه تمساح نمایش داده شده درون مجموعه تلویزیونی گاندو درون واقع گاندو نیست و از شکل‌های دیگر تمساح‌هاست گفت: نمایش نگه‌داری حیات وحش درون محیط‌های خانگی و غیررسمی می‌تواند جنبه آموزش‌دهی منفی داشته باشد.

وی ادامه داد: این اتفاق پیش از این دریکی از مجموعه تلویزیونی‌های طنز افتاد و بازیگر اصلی این مجموعه تلویزیونی به نگه‌داری یک شکل ایگوانا کار کرده بود و پس از پخش این مجموعه تلویزیونی ما با موجی از تمایل مردم ازبرای نگه‌داری از این حیوان مواجه شدیم، درون حالیکه خرید و فروش و نگه‌داری این شکل‌ها مجاز نیست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *