نشست معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری‌ها و شهرداران مراکز استان‌ها برگزارشد

به گفته گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درون نشست معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری‌ها و شهرداران مراکز استانها با تاکید بر توجه به لایروبی‌ رودخانه‌ها، گفت:بر اساس تحقیق‌های صورت گرفته تا اردیبهشت ماه بارش‌های خوبی پیش بینی شده هست.

وی با بیان اینکه خوشبختانه قانون دائمی شدن مدیریت بحران به تصویب رسید، اظهار کرد: درصورتیکه بتوانیم این قانون را به خوبی ابلاغ و اجرا کنیم شرایط خوبی را درون مدیریت بحران خواهیم داشت.

نجار با بیان اینکه مقرر شد به میزان ۳۰ درصد از اعتبارات مدیریت بحران به صورت تنخواه درون اختیار این سازمان قرار گیرد و بر این اساس اتفاقات خوبی را شاهد خواهیم بود، اضافه کرد: انتخاب تکلیف بعضی از شهرها از جمله تهران درون حوزه مدیریت بحران معلوم و اعتبار مورد احتیاج نیز انتخاب شده هست.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ما نمی‌توانیم جلوی بسیاری از حوادث را بگیریم ولی با دانش می توانیم میزان خسارات را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه پس از زلزله کرمانشاه نظارت درون حوزه ساخت و ساز تشدید شد، ادامه داد: همچنین از معاونان عمرانی و شهرداران می‌خواهیم نسبت به این امر توجه داشته باشند.

نجار با بیان اینکه مهمترین دلیل سیل‌های گذشته لایروبی نشدن رودخانه‌ها به بهانه خشکسالی بوده هست، افزود: این حوادث را درون سد دز شاهد بودیم.

وی تاکید کرد: لایروبی‌ رودخانه‌ها مورد توجه باشد، پایش سیل بندها را نیز درون دستور کار داشته باشید؛ به چه دلیل که بر اساس تحقیق‌های صورت گرفته تا اردیبهشت ماه بارش‌های خوبی پیش بینی شده هست.

رئیس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه چهار آیتم درون زمینه افزایش تصادفات ارزیابی شده هست، تصریح کرد : کوهستانی و صاف بودن جاده‌ها درون زمینه تصادفات باید مورد توجه قرار گیرد ازبرای مثال جاده‌های سمنان تردد حجم بالایی را دارد و باید به این امر توجه ویژه شود.

درون این نشست همچنین فریدون همتی استاندار هرمزگان گفت: دستگاه‌های دولتی ازبرای اجرای پروژه‌های مختلف با قوانین دست و پا گیر درگیر هستند…نمی‌توان گفت دستگاه‌های دولتی جهادی عمل نمی کنند، بلکه باید توجه داشت که دست و پای مدیران درون این زمینه بسته شده هست.

وی با بیان اینکه تا مادامی که نگاه سازمانی داشته باشیم کاری از پیش نمی رود، اضافه کرد: با هماهنگی میان بخشی می‌توان موفق عمل کرد و ما تجربه این کار را درون بندرعباس داشتیم.

همتی  با بیان اینکه چنانچه درون حوزه مسکن تشریفات را کاهش دهیم، می‌توانیم با جذب سرمایه گذاری درون این زمینه مشکل مسکن را برطرف کرد، گفت: نباید درون سازمان‌ها تعصب بی‌جا و خشک داشته باشیم، باید ضوابط را تسهیل و مشکلات را برطرف کنیم.

وی  با بیان اینکه استان هرمزگان دارای پنج منطقه ویژه اقتصادی و دو منطقه آزاد هست، اظهار کرد: درون آینده نزدیک یک منطقه آزاد به این استان اضافه می شود.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه کشتی سازی و لنج سازی درون استان هرمزگان حجم زیادی از اقتصاد استان را به خود اختصاص داده هست، گفت: همچنین هفت پالایشگاه درون این استان فعال هست و تولید بنزین درون استان حدود ۶۰ میلیون لیتر هست که درون سه پالایشگاه هرمزگان تولید می‌شود.

همتی با بیان اینکه مسیر‌اندازی شرکت تولید فولاد و معادن گچ و سنگ آهن درون استان درون دستور کار هست، اضافه کرد: درون زمینه گردشگری و صنایع دستی، استانی عجیب هستیم؛ به چه دلیل که هر آنچه درون ایران داریم درون این استان یک‌جا جمع شده هست که از آن جمله می توان به ۱۴ جزیره و دو هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرز با آبهای آزاد اشاره کرد.

وی با بیان اینکه هر چه درون زمینه زیرساخت‌های گردشگری کار کنیم و سرمایه‌گذاری شود باز هم جا ازبرای کار داریم، ادامه داد: استان هرمزگان فراخشک هست ولی درون بعضی مناطق آن شاهد فضاهای سبز و قابل توجهی هستیم.

استاندار هرمزگان  با اشاره به اینکه استان هرمزگان درون همه استان‌های کشور مهاجر پذیرتر هست، گفت: این استان دارای ۱۲۷ هزار هکتار بافت فرسوده هست که تاکنون سه محور را با تفاهم بازگشایی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ هزار نفر درون بافت فرسوده هرمزگان زندگی می‌کنند، افزود: باید درون این زمینه از تجربه‌های واقعی استفاده کردن کنیم.

 سید محمد پژمان، معاون وزیر مسیر و شهرسازی و مدیرعامل سازمان شرکت بازآفرینی شهری کشور نیز درون این نشست گفت: بافت‌های فرسوده به دلیل شکل‌گیری‌های غیررسمی درون شرایطی هستند که بیشترین مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را درون دل خود جای داده هست.

وی با اشاره به اهمیت بازآفرینی شهری اظهار کرد: آنچه که اراده جدی‌تر برنامه‌ها و قوانین را می‌ طلبد این هست که به محدوده‌هایی که درون جوار شهرها، کاستی‌های بیشتری از میانگین شهرها دارد، توجه کنیم.

پژمان افزود: درصورتیکه می‌گوییم بافت تاریخی، فرسوده و یا حاشیه‌نشینی به دلیل نارسایی‌هایی هست که درون میانگین خدمت ها و امکانات موجود درون شهرها اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۲۸۰۰ محله قدیمی با مساحت ۱۴۱ هزار هکتار از اراضی شهرها را به خود اختصاص می‌دهد، ادامه داد: تعداد واحدهای مسکونی درون این محله ها ۵ میلیون و ۷۰۰هزار واحد مسکونی هست که جمعیت‌پذیری آنها حدود ۲۱ میلیون نفر برآورده شده و درون واقع ۲۵ درصد جمعیت کشور درگیر این مباحث هستند.

پژمان با اشاره به اینکه بافت فرسوده به دلیل قدمت و کیفیت پایین، آسیب پذیری بالایی دارد و درون حوادث بیشترین آسیب را خواهد داشت، گفت: این بافت‌ها به دلیل شکل‌گیری‌های غیررسمی درون شرایطی هستند که بیشترین مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را درون دل خود جای داده هست؛ درون این محله‌ها بیشتر اقشار متوسط و پایین که به شدت علاقه‌مند و مدافع نظام جمهوری اسلامی هستند، ساکن شده‌اند؛ درون حالی که شایسته این مردم نیست که با حداقل امکانات و پایین‌ترین سطح رفاه زندگی کنند.

وی خطاب به معاونان عمرانی استانداری‌های سراسر کشور، گفت: درون عین حال که ازبرای رفع نابسامانی ها تلاش می‌کنید، نباید از این نکته که بافت‌های قدیمی بسیار حائز اهمیت هستند غفلت شود.

معاون وزیر مسیر و شهرسازی افزود: درون حال حاضر می‌بینیم که به دلیل مسائل اقتصادی، جابه جایی مدیریت نشده‌ی جمعیت شهرها به شدت ادامه پیدا می‌کند و البته خشکسالی‌ها و کمبود امکانات نیز سبب افزایش مهاجرت‌ها شده هست که عمده این اتفاقات پیرامون مراکز کلان شهرها اتفاق می‌افتد؛ به چه دلیل که کانون فعالیت‌های پررونق اقتصادی هستند و افراد می‌خواهند امرار معاش کنند.

پژمان با بیان اینکه درون حال حاضر بسیاری از روستاها درون حریم شهرها قرار گرفته و جمعیت پذیری آن‌ها از بعضی شهرها بیشتر شده هست، افزود: دلیل این اتفاق آن هست که روستاها با فضای کالبدی شهر فاصله دارند و قابلیت اتصال ندارند، ولی نمی‌توان نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت بود به چه دلیل که جمعیت ۴۰ هزار نفری بعضی از روستاها با مکانیسم یک دهیاری نمی‌تواند اداره شود.

وی تصریح کرد: روستاهای بالای ۲۰خانوار بسیاری از خدمت ها زیربنایی و روبنایی را دارا هستند، ولی چون درون کار و اشتغال مشکلاتی وجود دارد و معیشت روستاییان به خطر می‌افتد به مهاجرت روی می‌آورند که باید ازبرای کنترل و نظارت درون این راستا اقداماتی انجام داد.

معاون وزیر مسیر و شهرسازی با تأکید بر احیاء بافت‌های فرسوده درون شهرها گفت: از روزی که الفبای احیاء بافت‌های فرسوده مطرح شده، درون جلسات آن حضور داشته‌ام و این مقوله از با اهمیت‌ترین موضوعات، پیچیده‌ترین و دشوار‌ترین موضوعاتی هست که لازمه آن همکاری تمام دستگاه‌ها هست تا بر مشکلات فائق آییم.

پژمان افزود: درصورتیکه درون برنامه توسعه چهارم و پنجم جهت گیری لازم ازبرای کاهش هر سال ۱۷ درصد از بافت فرسوده انجام شود، با دو برنامه پنج ساله می‌توان مشکل را رفع کرد، ولی اکنون که کارنامه اعمال مسئولان مربوطه را تحقیق می‌کنیم، می‌بینیم که توفیق ما زیر ۱۰ درصد هست، بنابراین یک آسیب شناسی ساده نشان می‌دهد که آرمان‌ ها و جهت‌گیری‌ها وجود دارد، ولی ساز و کار لازم را فراهم نکرده‌ایم.

وی تأکید کرد: باید تمام قسمت‌های دولتی احساس مسئولیت کنند و نهاد شهرداری‌ها با جدیت وارد میدان شده و مردم نیز ازبرای مشارکت عزم خود را راسخ کنند؛ قرار بر این هست که دولت ابزارهای قانونی را به کمک مدیریت شهرها ببرد، چون قشر ساکن درون این محدوده‌ها از قشر ضعیف جامعه هستند و این پروژه‌ها درون داخل محدوده‌ها غالباً اقتصادی و به مفهوم سرمایه‌گذاری نیست.

معاون وزیر مسیر و شهرسازی با بیان اینکه تمام آیتم‌ های تأثیرگذار ازبرای بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد با کاهش خرج مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: با توجه به تحریم‌های ظالمانه که همه شاهد آن هستیم نباید تنها چشم به حمایت‌های دولت دوخت بلکه شهرداری‌ها و مردم نیز باید به معنای واقعی مشارکت کنند؛ قرار نیست به واسطه منبع ها دولتی و چند ردیف منبع ها ابلاغ شده واسطه‌ای ازبرای معرفی پروژه‌ها باشیم بلکه معاونان عمرانی استانداری‌ها باید درون فعالیت روزمره خود به این موضوع توجه کرده و رویکردها را تغییر دهند.

پژمان با بیان اینکه رویکرد حاضر، تولید مسکن درون بافت‌های ناکارآمد هست، افزود: تولید مسکن نباید به صورت پراکنده و تک پلاک باشد به چه دلیل که ازبرای احیاء یک بافت با ساخت تک پلاک کار خاصی صورت نمی‌گیرد، بنابراین باید تولید مسکن به شکل ای انجام شود که نوسازی یک بافت را به همراه داشته باشد؛ درصورتیکه با تراکم تشویقی، تراکم جمعیت بافت‌های ناکارآمد را افزایش دهیم و احیاء بافت به صورت تک پلاک انجام شود درون واقع یک سیکل معیوب را معیوب‌تر کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: درون حال حاضر آمادگی پرداخت ۱۰۰ هزار فقره وام دارای تهسیلات به ساکنان بافت‌های ناکارآمد را داریم و می‌توانیم حدود ۶۰ هزار ودیعه مسکن از محل منبع ها موجود ارائه کنیم، البته ۱۵۰۰ میلیارد تومان منبع ها مالی دیگر نیز درون اختیار داریم که با ترکیب منبع ها شهرداری‌ها و شرکت‌های خدماتی می‌توان به نوسازی بافت‌های ناکارآمد، اصلاح زیرساخت ها و روبناها پرداخت.

معاون وزیر مسیر و شهرسازی با بیان اینکه به میدان آمدن شهرداری‌ها درون راستای بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد ضروری به نظر می‌رسد، تأکید کرد: سند دار کردن مناطق محروم از اهمیت زیادی برخوردار هست، بنابراین ازبرای کاهش خرج ها توقع داریم شهرداری‌ها درون این بافت‌ها به فکر دریافت خرج صدور پروانه ساختمانی نباشند.

درون ادامه اسدالله کریمی معاون امور شهری سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه پدافند غیرعامل موضوع بسیار مهمی هست که هر روز بر اهمیت آن افزوده می شود، گفت: قرارداد مطالعات پدافند غیرعامل ازبرای ۲۲ شهر امضاء شده که درون آن مواردی همچون برنامه ریزی ازبرای کاهش آسیب پذیری، پایش تهدیدات و ارائه برنامه های بلند مدت وقت و کوتاه مدت وقت ازبرای مقابله با بحران ها و شناسایی مراکز خطرساز مورد توجه قرار گرفته هست.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کرده اند که مدیران کشوری باید احساس مسئولیت کنند و درصورتیکه اهمیت پدافند غیرعامل را درک نکنند و پدافند غیرعامل توسعه نیابد با مشکلات جبران ناپذیری رو به رو خواهیم شد، امروزه همه شهرها با تهدیدات متنوعی مواجه هستند و درصورتیکه آمادگی مدیریت تهدیدها را نداشته باشیم درون ارائه خدمت ها با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

معاون امور شهری سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: درون شهرها به جهت توسعه سریع و بی‌برنامه و استقرار کاربری های مختلف درون کنار هم بدون توجه به اثرات آن، تهدیدات نوین به تهدیدات قبلی اضافه شده هست که نمونه آن حمل ونقل مواد شیمیایی از داخل شهرهاست.

وی تأکید کرد: علی رغم تمام مزایای فناوری های روز، درصورتیکه به تهدیدات توجه نشود معضلات زیادی را درون پیش رو خواهیم داشت.

کریمی با بیان اینکه درون تمام کشورها رویکرد توجه به نوع دفاع تغییر کرده و همه به سمت پدافند غیرعامل روی آورده اند، اظهار کرد: از سال ۸۲ با فرمان مقام معظم رهبری تشکیلات سازمان پدافند غیرعامل شروع به کار کرد و با تصویب اساسنامه سازمان شکل جدیدی به خود گرفت.

وی گفت: سازمان پدافند غیرعامل از سه سال قبل درصدد بود مفاهیم پدافند را به بدنه جامعه گسترش دهد، درون این راستا ۵۰ شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت که بیش از ۷۵ درصد جمعیت کشور درون این شهرها زندگی می‌کنند، درون اولویت قرار گرفته هست که امیدوارم شناخت کلی از این شهرها داشته باشیم.

معاون امور شهری سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: قرارداد مطالعات پدافند غیرعامل ازبرای ۲۲ شهر امضا شده که درون آن مواردی همچون برنامه ریزی ازبرای کاهش آسیب پذیری، پایش تهدیدات و ارائه برنامه های بلند مدت وقت و کوتاه مدت وقت ازبرای مقابله با بحران ها و شناسایی مراکز خطرساز مورد توجه قرار گرفته هست.

وی ادامه داد: سال آینده سازمان پدافند غیرعامل با همکاری شهرداری ها درصدد هست که با مشارکت سازمان همیاری شهرداری ها طرح انجام واکنش سریع به حوادث را درون تمام شهرها اجرایی کند و البته شهرداری ها باید فضای مورد احتیاج ازبرای تخلیه جمعیت و مقابله با حوادث را شناسایی کرده باشند.

کریمی خبر از تجهیز آتش نشانی‌ ۵۰ شهر کشور به تجهیزات مقابله با حوادث شیمیایی، پرتویی و میکروبی خبر داد و اظهار کرد: همه شهرداری ها باید ساختار پدافند غیرعامل را اجرایی کنند و پدافند غیرعامل درون تمام طرح های عمرانی لحاظ شود.

محمد زهرایی رییس سازمان بسیج سازندگی گفت: ۴۰ هزار پروژه عمرانی درون سال آینده درون دستور کار بسیج سازندگی قرار دارد تا کمکی ازبرای عمران و آبادانی شهرها و روستاهای کشور باشد.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ هزار نفر درون قالب ۱۱ نیروی داوطلب بسیجی درون بسیج سازندگی فعالیت دارند، اظهار کرد: این سرمایه انسانی متشکل از ۲۲ گروه تخصصی هست که نه بسیج و نه دیگر نهادها نتوانسته‌اند از این ظرفیت استفاده کردن کنند.

زهرایی با بیان اینکه نهادهای واسط ازبرای مردم و بسیج سازندگی وجود ندارد، اضافه کرد: این امر حلقه گمشده‌ای هست که باید برطرف شود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه تاکنون ۱۴۰ هزار نوع محرومیت زدایی انجام شده هست، ادامه داد: درون ادغام جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی تلاش درون ارائه خدمت ها بهتر به مردم را داریم، ما باید با دستگاه‌های اجرایی تعامل داشته باشیم و این امر یک ضرورت هست.

وی با بیان اینکه درون سال گذشته هشت هزار و ۲۰۰ پروژه محرومیت زدایی را انجام داده‌ایم، گفت: درون این زمینه ۳۰ درصد از خرج ۲۷۰ میلیارد تومانی را خیران پرداخت کرده‌اند.

زهرایی با بیان اینکه تاکنون بسیج سازندگی به صورت پراکنده ۱۲۰ شکل فعالیت را انجام داده هست، افزود: ۴۰ هزار پروژه عمرانی درون سال آینده درون دستور کار بسیج سازندگی قرار دارد تا کمکی ازبرای عمران و آبادانی شهرها و روستاهای کشور باشد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه بسیج سازندگی نهاد اجرایی هست، گفت: این نهاد می‌تواند درون همه حوزه‌ها ورود کند و منع قانونی ازبرای فعالیت ندارد.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی و ماشین‌آلات درون اختیار بسیج سازندگی ظرفیت خوبی ازبرای توسعه کشور هست، گفت: بسیج سازندگی همه پروژه‌ها را با ۳۵ درصد از قیمت کارشناسی به بهره برداری می رساند.

همچنین مسوولان حاضر درون این نشست به سوالات مطرح شده جواب دادند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *