«نزار زاکا» ایران را ترک کرد

به گفته گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس، نزار زاکا که درون روز جاری به صورت مشروط از زندان آزاد شده بود کشور را ترک کرد و عصر امروز تحویل نمایندگان رییس جمهور کشور لبنان شد.

اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه درون نشست خبری روز جاری خود درون جواب به سوالی درون خصوص آخرین وضعیت نزار زاکا جاسوس لبنانی – آمریکایی و اینکه آیا با آزادی وی موافقت شده یا خیر گفت: من ۴۸ ساعت قبل خبری را درون این ارتباط عنوان کردم و بیان داشتم که تقاضاهایی درون این مورد واصل شده هست؛ هم خود محکوم تقاضای آ‌زادی مشروط را داشته و هم رئیس جمهور لبنان طی مکاتبه‌ای، درون خواست مساعدت را درون مورد این تبعه خود داشته هست.

اسماعیلی ادامه داد: من عنوان کردم که تحقیق این تقاضاها درون چارچوب مقررات قانونی صورت می‌گیرد و ما هیچ مصلحتی را برتر از اجرای قانون نمی‌شناسیم؛ لذا تقاضا ازبرای آزادی مشروط این تبعه لبنانی را نیز درون چارچوب قانون تحقیق کردیم. تقاضای فرد محکوم از سیکل زندان، دادسرا و دادگاه مورد تحقیق قرار گرفت و تقاضای رئیس جمهور لبنان نیز از سیکل دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی کشور و همچنین هماهنگی با جبهه مقاومت و حزب الله لبنان مورد تحقیق قرار گرفت.

سخنگوی قوه قضائیه بیان داشت: بنابر این ما با درخواست رئیس جمهور لبنان درون خصوص آزادی مشروط این تبعه آنها مواجه شدیم و حزب الله لبنان هم اجابت این خواسته را ازبرای کشور خود به مصلحت دانست؛ لذا این درخواست را به دادگاه ارجاع دادیم.

وی افزود: مطابق قانون کسانی که ده سال حبس داشته باشند ، درصورتیکه حداقل یک سوم از دوران مجازات خود را سپری کنند و درون دوران مجازات از خود حسن رفتار نشان دهند و قرائن ثابت کند که پس از آزادی ، مرتکب جرم نخواهند شد، درون صورت تأیید این وضعیت از سوی قاضی ، می‌توانند درخواست آزادی مشروط ارائه دهند.

اسماعیلی بیان داشت: فرد مورد اشاره درون دوران زندان از خود حسن رفتار نشان داد؛ همچنین با تأیید رئیس جمهور لبنان و حزب‌الله این اطمینان حاصل شد که این فرد پس از آزادی مرتکب جرم مجدد نمی‌شود و درون آخر دادگاه ما امروز با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد و این فرد تحویل نمایندگان دولت لبنان می شود؛ بنابر این درون رابطه با این امر، نه موضوع تبادل و نه موضوع سیاسی و نه موضوع دیگری مطرح نبوده و اقدامات درون این رابطه درون یک فرایند قانونی صورت گرفته هست.

به گفته فارس، نزار زاکا، شهروند لبنانی-آمریکایی به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا درون سال ۹۵ به ۱۰ سال حبس  محکوم شده بود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *