ناجا با تمام قدرت به وظایف خود عمل کند/پلیس نگران هیاهو نباشد

مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده مردم قم درون مجلس شورای اسلامی درون گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، درخصوص عملکرد ناجا درون سالهای گذشته به وظایف مختلف نیروی انتظامی درون ابعاد مختلف  اشاره و اظهار داشت: بخشی از عملکرد و برخوردهای ناجا درون عرصه تهدید نیمه دشوار هست؛ از جمله تهدیدهای امنیتی،‌ آشوب‌ها، بحران‌های خیابانی، برخورد با باندهای تبهکاری، قاچاق، مواد مخدر و گروهک‌های مسلح که اینها همه درون حوزه نیمه دشوار و امنیتی تعریف می‌شوند. 

وی افزود: درون حوزه نرم نیز وظیفه نیروی انتظامی برخورد با بعضی از ناهنجاری‌ و آسیب‌ و فسادهای اجتماعی، امور غیراخلاقی و قانون‌شکنی هست که درون سطح جامعه اتفاق می‌افتد. 

ذالنور تصریح کرد: قانون وظایف ناجا را به صورت مصرح انتخاب کرده و درون همه این حوزه‌ها ناجا وظیفه برخورد دارد؛ باید گفت درون کل نیروهای مسلح تنها ناجا هست که گسترده‌ترین و متنوع‌ترین ماموریت‌ها را دارد؛ از حوزه گذرنامه،‌ اتباع، مواد مخدر و ناهنجاری‌های اجتماعی گرفته تا پلیس مسیر، راهور و اماکن  و ماموریت‌های بزرگی که به عهده ناجاست.  

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تنوع ماموریتی ناجا عنوان کرد: حوزه‌های ماموریتی ناجا یک ساختار بسیار گسترده و توانمند می‌طلبد و درصورتیکه کسانی می‌خواهند به ناجا خرده بگیرند که یا موفق نبوده یا خوب اقدام نکرده؛‌ این خرده به ناجا وارد نبوده و نقص از ناجا نیست؛ به چه دلیل که درصورتیکه نقصی وجود داشته باشد دو دلیل اصلی دارد. 

نماینده مردم قم تصریح کرد: یک عامل جدی درون این میان دولت‌ها هستند؛ به این معنی دولتی‌ها می‌خواهند از مردم رای بگیرند ولو اینکه گناه یا هنجارشکنی اتفاق بیفتد؛‌ متاسفانه با  توجه به سیاسی‌کاری که وجود دارد؛ مثلا دولتی‌ها می‌خواهند از مردم رای بگیرند اجازه نمی‌دهند ناجا وظیفه خود را با اقتدار انجام دهند به چه دلیل که می‌گویند برخورد ناجا سبب نارضایتی شده و درون سبد رای تاثیر می‌گذارد. 

وی افزود: همین طور درون بحث فساد،‌ منکرات و راهور؛ به طور مثال خیابانی بند آمده و نیروی انتظامی خودروهایی را که درون زیر تابلوی توقف ممنوع و حمل با جرثقیل پارک کرده‌اند جریمه می‌کند؛ فورا دولتی‌ها به جان ناجا می‌افتند که مردم را ناراضی نکنید؛ وضعیت معیشت اینگونه هست و … پس مردم عمرشان را درون ترافیک می‌گذرانند و این ناهنجاری‌ها و بی‌‌نظمی‌های اجتماعی را از چشم ناجا می‌بینند و می‌گویند به چه دلیل ناجا به وظیفه خود عمل نکرده؛ حال آنکه ما می‌دانیم نمی‌گذارند به وظیفه‌اش درون خیلی از جاها عمل کند و اجازه نمی‌دهند ناجا کارش را انجام دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی عامل بعدی را امکانات دانست و گفت: درون شهرک‌های اقماری و مسکن مهر و شهرهایی که گسترش پیدا کرده،تعداد پاسگاه لازم را درون نظر نمی‌گیرند؛ درون دنیا تعداد پلیس نسبت به جمعیت یک نُرم معلوم دارد و الان وضعیت ما نسبت به کشورهای اروپایی و بعضی دیگر کشورها به طوری هست که یک ششم بضاعت ازبرای ناجا را قائل هستیم؛ درون شهرک‌های اقماری می‌توان گفت تا یک سیزدهم و واقعا کسری داریم. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درخصوص عملکرد ناجا درون برخورد با ناهنجاری‌های اخلاقی عنوان کرد: درصورتیکه ناجا با ناهنجاری‌های اخلاقی برخورد نکند متدینین،‌ انقلابیون و مردم اصیل مطالبه‌گری می‌کنند که به چه دلیل ناجا وظیفه خود را انجام نداده؛ درون مقابل درصورتیکه ناجا با ناهنجاری‌های اخلاقی برخورد کند سیاسیون و سیاسی‌کارها که می‌خواهند مردم سواری کنند و سوار بر احساسات مردم باشند به دروغ خود را طرفدار آزادی نشان داده و به ناجا هجوم کرده و می‌‌گویند به چه دلیل ناجا اینگونه برخورد می‌کند. 

وی گفت: درصورتیکه ما امنیت می‌خواهیم، باید بدانیم که امنیت خرج دارد و باید خرج امنیت را تامین کنیم؛ خرج امنیت، تقویت ساختار مکان، نیروی انسانی، تجهیزات و آموزش ازبرای ناجا هست. 

نماینده مردم قم تصریح کرد: امروز بعضی پاسگاه‌ها و کلانتری‌های ما هیچ امنیت فیزیکی نداشته و ممکن هست با کوچکترین زلزله تخریب شوند؛ ساختمان بعضی کلانتری‌ها متعلق به ۵۰-۴۰ سال گذشته هست و دیگر نمی‌توان از آن استفاده کردن اداری کرد. 

وی درون جمع‌بندی بخشی از صحبت‌های خود درمورد عملکرد ناجا عنوان کرد: درصورتیکه ناجا نسبت به آنچه که دارد و آنچه دولت از آن پشتیبانی کرده هست ارزیابی شود باید گفت ناجا بسیار موفق عمل کرده هست؛ ولی درصورتیکه بخواهیم نسبت به ایده‌آل‌ها ناجا را تحقیق کنیم با توجه به آنکه خرج و امکاناتش را فراهم نکرده‌ایم؛ بله، هرچه کمک کنیم که ناجا رشد کند باز هم جای رشد وجود دارد و ناجا می‌تواند بهبود پیدا کند. 

این نماینده مجلس افزود: به طور معلوم هم دولت و هم مجلس باید درون این زمینه توان بگذارند و مساعدت و همکاری کنند تا ناجا روز به روز وضعیتش بهتر شود. 

نماینده مردم قم درون مجلس عنوان کرد: ناجا درون ماموریت‌هایی که به عهده دارد نباید از هیاهو نگران باشد به چه دلیل که برخورد با جرم آشکار وظیفه ناجا هست و درصورتیکه ناجا برخورد نکند همه ما باید مطالبه‌گری کنیم؛ ممکن هست درون یک جا یک مامور غلط کند و آ‌نجا چون حق‌الناس اتفاق افتاده و با توجه به آنکه نباید به مردم تعدی شود باید تحقیق  شده و درصورتیکه کوتاهی بود متناسب با جرم، مجازات صورت گیرد. 

وی گفت : حق‌الناس و حقوق مردم را نباید نادیده گرفت و ناجا باید با هنجارشکنان برخورد کند به چه دلیل که مردم حق دارند درون یک محیط سالم و آرام زندگی کنند و ناجا باید با کسانی که می‌خواهند با ناهنجارشکنی‌های اخلاقی و امنیتی، زندگی امن مردم را تهدید کنند برخورد کند؛‌ درصورتیکه برخورد نکند حق‌الناس را ضایع کرده هست

ذوالنور افزود: درصورتیکه جایی هنجارشکنی بود و کسانی خطایی کردند و ناجا خلاف قانون با آنها برخورد کرد درون آنجا نیز بحث دفاع از حق‌الناس هست و جای برخورد دارد. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این مطلب که ناجا باید با تمام قدرت درون چارچوب قانون به وظایف خود عمل کند، خاطرنشان کرد: ممکن هست بعضی افراد که منافع نامشروعشان به خطر می‌افتد سر و صدا کند ولی نباید ترسید به چه دلیل که ناجا وظیفه‌اش حفظ امنیت مردم شریف ایران هست. 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *