مایلی‌کهن: ویلموتس مبارک صاحبش باشد!/از گل مردود شده استقلال، سپاهان سود برد نه پرسپولیس!

به گفته خبرگزاری فارس، انتخاب احتمالی ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی بهانه‌ای بود تا با محمد مایلی‌کهن سرمربی اسبق تیم ملی گفت و گویی داشته باشیم. مایلی‌کهن مثل همیشه دلش پر از درد و حرف بود و از همه جا و همه کس سخن گفت. از وضعیت معیشت و اقتصاد بد مردم کشور سخن گفت حتی از فدراسیون کشتی و کنار گذاشتن رسول خادم حرف زد  و از اینکه درون این اوضاع و احوال باید بهتر از قبل حداقل درون ورزش مدیریت کنیم. از تفاوت چشمگیر رفتار  و فرهنگ تماشاگران و بازیکنان و مربیان ایران  و خارج از کشور سخن گفت. بخشی از صحبت‌های مایلی‌کهن  که قابل منتشر شدن بود! را درون زیر می‌خوانید:

*ویلموتس مبارک صاحبش باشد!

مایلی‌کهن درون مورد انتخاب سرمربی تازه ازبرای تیم ملی گفت: ویلموتس مبارک صاحبش باشد. اصلا وی خدای فوتبال درون این شرایط اقتصادی کشور آیا درست هست که این همه ازبرای انتخاب یک مربی خرج کنیم؟! آیا وی می‌تواند تضمین بدهد که تیم ملی ایران را به مقامی درون عرصه میان‌المللی می‌رساند؟! بهتر هست درون این اوضاع اقتصادی کشور خرج‌ها را بهتر مدیریت کنیم.

* ما فوتبال داریم، اروپا فوتبال ندارد!

وی با اشاره به شرایط متفاوت فوتبال ایران و اروپا گفت: از نظر نیروی انسانی خیلی برتر از اروپایی‌ها هستیم، ولی درون قسمت زیرساخت‌ها بسیار ضعیف‌تر از آنها هستیم و درون قسمت فرهنگ و رفتار هم متأسفانه تفاوت‌های بسیاری داریم. ظاهراً آنچه ما داریم اسمش فوتبال هست و اروپا فوتبال ندارد! آنها مدام به مقررات احترام می‌گذارند، تماشاگران بدون این‌که هیچ مانعی بر سر راهشان باشد درون کنار زمین نشسته‌اند و کوچک‌ترین اوباشگری نمی‌کنند. بازیکن فوتبال اروپا پس از گلزنی خودش را درون آغوش هواداران می‌اندازد و تعرضی به وی نمی‌شود، آن‌هم درحالی‌که خیلی از این تماشاگران نوشابه مخصوص خورده‌اند. حال نمی‌دانم با جوج بوده یا بدون جوج. و حتی به نظر ما هم غیرعادی هستند ولی رفتاری غیراخلاقی از آنها سر نمی‌زند. ولی فوتبال ما چه دارد؟ به قوانین احترام می‌گذاریم؟! زمنی‌های فوتبالشان را نگاه می‌کنیم،‌ از فرش‌های نفیس ایرانی زیباتر هستند. ما از قانون به داور درون فوتبال لذت نمی‌بریم. چه‌قدر به داورانمان تعرض می‌کنیم. اینها اسمش فوتبال نیست. مربی ما زمانی می‌برد خودش خوب بوده و زمانی بازنده می‌شود، همه بد بودند به خصوص داور.

* بازیکنان درون شمال انگار از مکانیکی بیرون می‌آیند!

مایلی‌کهن با اشاره به وضعیت بد چمن‌های مصنوعی درون شمال کشور گفت: درون گیلان و مازندران ما باران کم داریم؟ آب کم داریم؟! ولی درون ورزشگاه‌های سردار جنگل و عضدی رشت و همچنین ورزشگاه شهید وطنی قائم‌شهر چمن مصنوعی داریم. چمن مصنوعی درجه دهم. بازیکنان زمانی روی این چمن مصنوعی گیم می‌کنند انگار از مکانیکی بیرون آمده‌اند و گرانولی که روی این زمین‌ها هست، دست و پای بازیکنان را سیاه می‌کند. این چمن مصنوعی را درون پرآب‌ترین شهرهای ایران داریم، ولی من درون قم هم کار کرده‌ام. با وجود کم‌آبی به دلیل داشتن یک متخصص ورزشگاه یادگار امام قم چمن خوبی داشت. توحید محمدی کارمند سازمان ورزش بود که به‌ طور تجربی کارش را یاد گرفته بود و به خوبی از چمن‌ها مراقبت می‌کرد.

* از محمد خاکپور باشخصیت‌تر داریم؟!

مایلی‌کهن با اشاره به حضور مربیان خارجی درون نیمکت تیم ملی گفت: به نظر من آوردن مربی خارجی فرار روبه جلوی آقایان هست. آیا ما از محمد خاکپور بهتر و باشخصیت‌تر درون فوتبال ایران داریم؟ وی دو سال سرمربی تیم امید ایران بود. آیا متانت لازم را نداشت؟ شان و شخصیت لازم را نداشت که پس از وی رفتیم وینگادا را آوردیم که درون همان دور اول تیم امید ایران را حذف کرد. کی‌روش ۸ سال سرمربی تیم ملی ایران بود و به کوچک و بزرگ ما اهانت کرد. درون دو جام جهانی همراه تیم ملی بود، ولی به شکل‌ای رفتار می‌کرد ما ۴ جام قهرمانی گرفته‌ایم و مدام می‌گفت به خاطر تحریم‌ها تیم‌های بزرگ دنیا با تیم ملی ایران گیم نمی‌کنند که پس معلوم شد این حرف‌ها دروغ بوده و وی صرفا درون پی آن بود که چوب رنکینگ فیفا را بالای سر مردم ما بگیرد، ولی محمد خاکپور تقریبا مجانی سرمربی تیم امید بود. پول قراردادش را هم ندادند، ولی تحمل شنیدن یک جمله مخالف مربی وطنی را نداریم. ولی کی‌روش انواع توهین‌ها را به ما کرد.

* از گل مردود شده استقلال به صنعت نفت سپاهان سود برد نه پرسپولیس!

مایلی‌کهن با اشاره به قهرمانی پرسپولیس گفت: این قهرمانی مبارکشان باشد، ولی آیا درون مملکت ما مشکل قهرمانی پرسپولیس و عدم قهرمانی استقلال هست؟! شما ببینید چه‌قدر داوران را قربانی کردیم. درون گیم استقلال تهران و صنعت نفت گل استقلال مردود عنوان شد. درون آن گل اکبریان داور مسابقه نقشی نداشت، چون کمک‌داور باید عنوان می‌کرد که توپ اوت شده یا نه که درنهایت هم عنوان کرد که آن توپ اوت بوده و پس معلوم شد که کمک‌داور غلط کرده هست. سوال من این هست از این گل مردود کدام تیم سود می‌برد؟ آیا درصورتیکه این ۲ امتیاز را به استقلال می‌دادند، سپاهان بازهم نایب قهرمان می‌شد؟! پس به چه دلیل کسی درون این مورد حرفی نمی‌زند؟ به هر حال نباید داورانمان را قربانی کنیم. اکبریان، زاهدی‌فر، فغانی، بهترین داوران هستند. فغانی درون دنیا نظیر ندارد. ولی ما درون عزا و عروسی فوتبال داوران را قربانی می‌کنیم. استقلال درصورتیکه گیم با نفت آبادان را می‌برد به پرسپولیس می‌برد ولی دوم می‌شد. درون حق داورانمان کاملاً بی‌انصاف هستیم و مدام به آنها تعرض می‌کنیم.

* عضو شورای شهر می‌گوید دست کسی که داور را زده می‌بوسم!

مایلی کهن با اشاره به اتفاقات داماش گیلانیان و نیروی زمینی گفت: درون آن مسابقه همه دیدند که داور را کتک زدند، حتی من می‌گویم داور درون آن مسابقه شکنجه شد، ولی عجیب هست که عضو شورای شهر رشت مصاحبه می‌کند و می‌گوید دست کسی که داور را زده می‌بوسم. این به این معنی فاجعه. استان گیلان دروازه ارتباط کشور با اروپا بوده هست. یک استان فرهنگی هست. به چه دلیل چنین رفتارهایی می‌کنیم، شاید ازبرای این‌که این عضو شورای شهر با استفاده کردن از جذابیت و محبوبیت فوتبال بتواند درون دور بعدی بیشتر رای بیاورد.

* یک دلار بیشتر بدهند می‌مسیر

سرمربی اسبق تیم ملی با اشاره به حضور مربیان خارجی درون فوتبال ایران گفت: بعضی مدام می‌گویند فلان مربی از فلان تیم پیشنهاد دارد، یقین بدانید درصورتیکه تیم دیگری به آنها یک دلار بیشتر بدهند قطعا از اینجا خواهند رفت، پس بهتر هست این همه صحبت نکنیم. ظاهراً بعضی می‌خواهند اینگونه بازار گرمی کنند و نرخ خود را بالاتر ببرند. بعضی مربیان ایرانی هم مدام می‌گویند با کمترین بودجه ال و بل کردیم. ولی شما دیدید که پرسپولیس با پنجره بسته نقل و انتقالات تا فینال آسیا رفت، ولی چه شد که درون این فصل و با جذب بازیکنان خوبی مثل شیری، ترابی و رفیعی درون دور مقدماتی حذف شد؟

* یک دروازه‌بان ایرانی نمی‌تواند جانشینی رادوشوویچ شود؟

پرسپولیس یک دروازه‌بان ذخیره به نام رادوشوویچ دارد که چند سالی هست درون این تیم حضور دارد و احتمالا چند میلیارد دستمزد گرفته، آیا نمی‌توانیم یک دروازه‌بان ایرانی را به جای وی بگذاریم؟ سال ۱۳۵۴ من درون پرسپولیس حضور داشتم. یک مهاجم اسکاتلندی به پرسپولیس آمده بود، مقابل سپاهان درون امجدیه گیم کردیم. ۳ بر صفر هم سپاهان را بردیم. یک گل آن را همین مهاجم اسکاتلندی یا انگلیسی زد. ولی چون بازیکن معمولی بود عبده مالک باشگاه خیلی سریع عذرش را خواست و گفت این بازیکن به درد نمی‌خورد و باید برود. ولی درون پرسپولیس بازیکنی مثل بودیمیر می‌آید و همه به‌به و چه‌چه می‌کنند.

* مدیران پرسپولیس و استقلال میلیاردی خرج می‌کنند و می‌مسیر

وی با اشاره به خرج‌های میلیاردی درون استقلال و پرسپولیس گفت: زمانی باشگاه پرسپولیس خصوصی بود و عبده مالک آن بود مو را از ماست بیرون می‌کشید، ولی اکنون مدیران پرسپولیس و استقلال میلیاردی خرج می‌کنند و می‌مسیر و هیچ کس هم بعداً از آنها نمی‌پرسد که چه کردید و این بودجه‌ها کجا رفت؟ انگار هیچ حساب و کتابی نبوده هست.

* اعتراض رسول خادم را تحمل نمی‌کنیم ولی توهین‌های کی‌روش را می‌پذیریم

مایلی‌کهن با اشاره به شرایط فدراسیون کشتی گفت: به نظر من درون کشتی ما یک جهان‌پهلوان به نام تختی داریم و پس از وی هم رسول خادم آمده هست که به نظر من وی هم جهان‌پهلوان هست. هم از نظر اخلاقی و تحصیلی و هم از نظر افتخارات و مدال‌ها بهترین هست. مدال المپیک و جهانی دارد و صاحب کرسی جهانی هم بود، ولی درنهایت به خاطر این‌که وی را آزرده کردیم، استعفا داد و رفت. پس از استعفایش هم یک کلمه حرف نزد. درون زمانی هم که بود محترمانه هم به مسئولان و آقایان اعتراض کرد، ولی اعتراض جهان‌پهلوان رسول خادم را تحمل نمی‌کنیم ولی توهین‌های کی‌روش را می‌پذیریم. از استعفای رسول خادم استقبال کردند و اکنون یک فرد از مجلس آمده به نام نعمتی که درون کمیسیون اقتصادی مجلس هست، آیا کشتی واقعا مدیری ندارد که جانشین رسول خادم شود و باید یک نماینده مجلس به جای وی بنشیند؟! مگر نمی‌گوییم مجلس درون راس امور هست؟ پس خود مجلس آن‌قدر کار دارد که به امور کشتی دیگر نرسد.

*‌ آیا نکونام نمی‌توانست سرمربی تیم امید شود؟

مایلی‌کهن با اشاره به تیم امید ایران گفت: به نظر من با توجه به شرایط اقتصادی کشور بهتر هست یک مربی ایرانی هدایت تیم امید را به عهده بگیرد. خیلی‌ها می‌توانند سرمربی تیم امید شوند. مثلاً نکونام. جواد نکونام کاپیتان تیم ملی بوده و سابقه خوبی دارد. به چه دلیل وی سرمربی تیم امید نشود؟

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *