كلانتري:آبگيري ٦هزار هكتار از تالاب بندعليخان درون زمستان امسال

به گفته خبرگزاری فارس، کیومرث کلانتری درون حاشیه این بازدید اظهار داشت: تالاب بندعلیخان یکی از اکوسیستم های بکر و ارزشمند شهرستان ورامین محسوب می شود که درحال حاضر آبگیری شده و حیات مجددی درون آن جریان یافته هست.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ٦ هزار هکتار از این تالاب آبگیری شده هست، افزود: این تالاب بهترین فرودگاه ازبرای پرندگان آبزی و کنار آبزی هست که می تواند یکی از مناسبترین زیستگاه های جانوری باشد. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه درون روز تالابها باید به قدرو منزلت تالاب های کشور بخصوص تالاب های مستقر درون میانه کشور و حواشی کویری توجه بیشتری داشته باشیم گفت: این امر سبب می شود که پایداری اکوسیستمی بیشتری درون این مناطق و مناطق مرکزی کشور ایجاد گردد.

کلانتری ادامه داد: تالاب ها و کوه ها جزو مظلومترین اکوسیستم های کشور هستند که عمدتا مورد تعرض و تخریب قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه تالاب بندعلیخان درداخل منطقه حفاظت شده کویر استان تهران  قرار گرفته و یکی از زیستگاه هایی هست که از دست اندازی و تخریب مصون مانده هست.

کلانتری درون آخر با تاکید بر اینکه مشکل اصلی این تالاب کمبود اب و تامین حق آبه آن هست اظهار امیدواری کرد تا با همکاری وزارت نیرو ، تامین حق آبه مناسب این تالاب و اکوسیستم ارزشمند که می تواند خدمت ها بسیار شایانی را ازبرای کاربری های اطراف فراهم نماید ، به بهترین شکل محقق شود.

گفتنی هست تالاب بند علیخان درون جنوب ورامین و درون حاشیه کویر قرار دارد که درون سال های پیش محل زمستان گذرانی  پرندگان بسیار زیادی بود که متاسفانه به دلیل تامین نشدن سهمیه آب از رودخانه شور و شیرین با مشکلات عدیده ای مواجه شده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *