فرار رو به جلوی رستمی ازبرای گریز از ناکامی احتمالی درون چین

به گفته خبرگزاری فارس، تیم ملی وزنه‌برداری ایران درون حالی‌ چند روز دیگر درون مسابقات قهرمانی آسیا از ۲۹ فروردین تا ۸ اردیبهشت ماه درون شهر نانگبوی چین روی تخته خواهد رفت که ترکیب نهایی تیم اعزامی، ۱۹ اسفندماه سال گذشته از سوی محمدحسین برخواه، سرمربی تیم ملی عنوان شد و نام کیانوش رستمی نیز به عنوان یکی از نمایندگان دسته ۹۶ کیلوگرم کشورمان به چشم می‌خورد.

درون حالی که این رقابت‌ها به عنوان یکی از مراحل کسب سهمیه المپیک وزنه‌برداری به حساب می‌آید و وزنه‌برداران می‌توانند به عنوان یکی از مراحل ۶ گانه کسب سهمیه درون آن امتیازات لازم را جمع‌آوری کنند، ولی رستمی چند روز قبل عنوان کرد که به دلیل عدم حمایت‌های لازم از سوی فدراسیون وزنه‌برداری و تنها چند روز مانده به مسابقات درون این مسابقات شرکت نخواهد داشت؛ ولی واقعا دلیل عدم حضور رستمی این هست یا ماجرای دیگری درون میان هست.

با یک حساب سرانگشتی ساده می‌توان به نتایج جالبی درون این مورد رسید که خیلی هم احتیاج به کنکاش ندارد.

رستمی درون حالی خیلی راحت از عدم اعزام خود به رقابت‌های قهرمانی آسیا سخن به میان آورده هست که تنها چند روز تا شروع مسابقات مانده هست و عملا دست کادرفنی را درون حنا گذاشت تا با توجه به عدم آمادگی و مصدومیت سهراب مرادی، برخواه نتواند یک وزنه‌بردار شش دانگ دیگر را عازم مسابقات کند؛ چه بسا که درصورتیکه رستمی زودتر این موضوع را به اطلاع فدراسیون و کادرفنی رسانده بود می‌توانستند روی نفرات دیگر تمرکز کنند.

 

ولی موضوع با اهمیت‌تر اینکه همین چند ماه پیش بود که کیانوش رستمی به دلیل عدم عنوان نامش درون میان نفرات اعزامی به تورنمنت قطر (قطر کاپ) که آنهم به عنوان یکی از مراحل گزینشی المپیک بود، فدراسیون وزنه‌برداری را به باد انتقاد گرفت و آسمان به ریسمان بافت که با غرض‌ورزی نام وی را درون فهرست نفرات اعزامی قرار نداده‌اند؛ موضوعی که بیرانوند، دبیر فدراسیون درون واکنش به آن گفت که هر قدر با رستمی تماس گرفته‌اند جوابی نداده و دسترسی ازبرای پیدا کردن وی به قصد تمایل یا عدم تمایلش به حضور درون این مسابقات نداشته‌اند.

ولی موضوع جالب‌تری که می‌توان به آن نیز توجه کرد رقابت رستمی با حریفانش درون این میدان آسیایی هست. با یک حساب سرانگشتی درصورتیکه رقبای درجه دوم را کنار بگذاریم و درون غیاب سهراب مرادی به عنوان رکورددار جهان درون این دسته، تیان تائوی چینی و فارس الباخ قطری دو رقیب اصلی رستمی درون این میدان آسیایی هستند. با مقایسه آخرین رکوردهای این ۳ وزنه‌بردار درون میادین رسمی به نتایج جالب توجهی می‌رسیم.

کیانوش رستمی درون سال ۲۰۱۹ درون ۲ تورنمنت به میدان رفته هست؛ جام پادشاهی  تایلند و فجر کاپ. رستمی درون تایلند با ۱۶۰ یکضرب و ۲۱۱ دوضرب، با مجموع ۳۷۱ کیلوگرم اول شد؛ هر چند یک هجوم ناموفق هم ربه رکورد جهانی سهراب مرادی داشت که ناکام ماند. وی درون جام فجر هم با رکورد ۱۷۲ یک ضرب، ۲۲۰ دوضرب و مجموع ۳۹۲ کیلوگرم سه طلا گرفت و قهرمان شد.

البته رستمی درون گیم‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا که نخستین حضورش را درون دسته تازه تجربه می‌کرد اوت کرد.

رکورددار جهان درون این دسته سهراب مرادی هست که درون مسابقات جهانی ترکمنستان موفق شد درون یک ضرب ۱۸۶ کیلوگرم، درون دوضرب، ۲۳۰ کیلوگرم و درون مجموع ۴۱۶ کیلوگرم را مهار کند.

 

رستمی با تصمیماتی که درون این سال‌ها گرفته هست نشان داده که ورزشکار بسیار باهوشی هست و زیرکانه تصمیم‌گیری می‌کند پس نباید انتظار داشته باشیم که این وزنه‌بردار باتجربه و عنوان‌دار به راحتی یک فرصت گزینشی المپیک را از دست بدهد. پس نمی‌توان انتظار داشت این انصراف اتفاقی بوده باشد…

و ولی عملکرد حریفان رستمی درون میادین گذشته چطور بوده هست؟

تیان تائوی چینی به عنوان یکی از رقبای قدیمی رستمی درون دسته ۸۵ کیلوگرم که وی نیز تغییر وزن داده و به یک دسته بالاتر آمده هست درون مسابقات قهرمانی جهان درون سال ۲۰۱۸ به رقابت با سهراب مرادی پرداخت که با ۱۸۱ یکضرب، ۲۲۶ دوضرب و مجموع ۴۰۷ کیلوگرم درون مقایسه با ۴۱۶ کیلوگرم مرادی به مدال نقره رسید. پس از این رقابت‌ها تیان تائو درون تورنمنت دیگری به میدان نرفته هست و به نظر می‌رسد ازبرای گذراندن ۶ گزینشی المپیک حساب ویژه‌ای روی مسابقات قهرمانی آسیا درون کشورش بازکرده هست و می‌توان حضور این وزنه‌بردار ۲۵ ساله چینی را با توجه به میزبانی کشورش از مسابقات قهرمانی آسیا قطعی و شانس قهرمانی وی را عملا بالا دانست.

ولی دومین حریف آسیایی سرسخت رستمی کسی نیست به غیر از پدیده جوان این روزهای دسته ۹۶ کیلوگرم وزنه‌برداری؛ فارِس الباخِ قطری.

فارِس پس از نایب قهرمانی درون گیم‌های آسیایی جاکارتا، پایین‌تر از مرادی با ۱۶۶ یکضرب، ۲۱۵ دوضرب و مجموع ۳۸۱ کیلوگرم درون تورنمنت بعدی که به میزبانی کشورش برگزار شد مسیر رو به رشد قابل توجهی داشت به طوری که با ۱۷۲ یک‌ضرب، ۲۲۵ دوضرب و مجموع ۳۹۷ کیلوگرم به عنوان قهرمانی دست یافت.

با مقایسه رکوردهای این ۳ وزنه‌بردار باید تیان تائو را با مجموع ۴۰۷ کیلوگرم شانس اول قهرمانی، فارِس الباخ را با ۳۹۷ کیلوگرم شانس دوم و کیانوش رستمی را با ۳۹۲ کیلوگرم شانس سوم دانست.

با توجه به زیرکی که از رستمی سراغ داریم و اینکه هیچ تصمیم وی بی‌دلیل نیست، بدون شک این وزنه‌بردار با ۲ طلا و نقره المپیک و ۳ مدال طلا و نقره جهان هیچ‌گاه نمی‌خواهد اعتبار خودش را درون رقابت با حریفان آسیایی از دست رفته ببیند به همین دلیل به نظر می‌رسد درون حرکتی زیرکانه از حضور درون آسیایی انصراف داد تا علاوه بر گریز از ناکامی احتمالی درون چین، ضمن تحت فشار قرار دادن فدراسیون، فراری روبه جلو داشته باشد.

انتهای پیام/س

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *