غیاثی: با بلیت فروشی الکترونیک و جرایم سنگین می توان غلط داوری را کم کرد

سید رضا غیاثی درون گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس درون مورد وضعیت داوری درون فصل گذشته گفت: داوری درون فصل گذشته مثل تمام فصول قبلی درون فوتبال کشورمان بود. من از ۵۱ سال هست که درون فوتبال و قسمت داوری حضور دارم و هیچ وقت ندیده‌ام که فصلی داوری بدون بوده باشد…از جام تخت جمشید تا امروز من هم کمک داور بوده‌ام و هم داور و درون قسمت‌های مختلف داوری هم سمت داشته‌ام همیشه درون داوری مشکل وجود داشته هست. الان درصد اشتباهات داوری کمتر و بیشتر بوده هست. 

وی افزود: درون این فصل هم اشتباهات داوری را شاهد بودیم درون چند هفته آخر هم به داوران جوان بیشتر میدان داده شد و وضعیت داوری بهتر هم شد. به هر حال باید نهادها و سازمان های دیگر هم ازبرای بهتر شدن داوری کمک کنند. آیا درون فینال جام حذفی داوری مشکل داشت؟! باید بلیت فروشی الکترونیکی درون فوتبال ما رونق بگیرد تا همه بدانند که روی هر صندلی کدام تماشاگر نشسته و مشخصات آن معلوم باشد. درون آنصورت شاید حتی شاهد فحاشی به داوران هم نباشیم چون داور می‌تواند از تماشاگر یا تماشاگرانی که فحاشی می‌کنند هم شکایت کنند. 

غیاثی با اشاره به آئین‌نامه انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: کمیته انضباطی فدراسیون تمام تلاش خود را انجام می‌دهد ولی واقعیت این هست که میزان جرایم درون این آئین‌نامه بازدارنده نیست. زمانی بازیکن و مربی دستمزد میلیاردی می‌گیرند باید هم میزان جرایم چند صد میلیونی باشد تا دیگر هیچ بازیکن و مربی جرات هجوم ور شدن و اعتراض به داور را نداشته باشد. همانصورت که درون اروپا هم شاهد اعمال جرایم سنگین مالی ازبرای چنین بازیکنان و مربیانی درون نظر می‌گیرند. درصورتیکه یادتان باشد جرایم رانندگی درون ایران خیلی کم بود و شاهد تخلفات زیاد رانندگی بودیم ولی  با افزایش نسبی این جرایم دیگر کمتر شاهد عبور رانندگان از چراغ قرمز هستیم و راننده‌ای کمتر خیابان ورود ممنوع را می‌رود. بنابراین درون فوتبال ما هم باید جرایم انضباطی سنگین مالی درون آئین‌نامه لحاظ شود. من این پیشنهاد را به رئیس محترم فدراسیون فوتبال هم داده‌ام.

سخنگوی کمیته داوران افزود: متاسفانه زمانی به داور می‌گوییم به چه دلیل فلان رفتار بازیکن را گفته نکردی می‌گوید مگر گفته کنم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟! بنابراین باید جرایم بازدارنده سنگینی ازبرای متخلفان درون امر داوری لحاظ شود و بازیکنان و مربیانی که درون امر داور اخلال ایجاد می‌کنند با جرایم سنگین مواجه شوند. از سویی دیگر درون چنین فضایی امکان برخورد با داورانی هم که دچار خطا می‌شوند زیادتر می شود. درون این فصل ما شاهد اشتباهات داوری بودیم و یک تیم به دلیل غلط داوری نتوانست به لیگ یک صعود کند و بعضی نتایج هم درون مسابقاتی دیگر با اشتباهات داوری تغییر کرد. بنابراین باید تلاش کنیم درصد اشتباهات داوری کمتر شود.

وی تصریح کرد: مربیان هم درون جو ملتهب داوری مقصر هستند و ضعف مدیریتی درون این زمینه وجود دارد چون درصورتیکه مربی به بازیکنان گفته که به داور اعتراض کند غلط اوست و درصورتیکه بازیکن بدون اجازه مربی به داور پرخاش می‌کند بازهم مساله مدیریتی هست که مربی نتوانسته بازیکنانش را به خوبی مدیریت کند. متاسفانه گاهی هم شاهد هستیم که داوران از بازیکنان نامی می‌ترسند و زمانی چنین بازیکنانی به وی معترض می‌شوند داور مماشات می‌کند درون حالیکه این بازیکنان هستند که باید از داور حساب ببرند.

انتهای پیام/ک

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *