عوارض جراحی زیبایی چشم / بیماری قابل انتقال از گربه به جنین انسان

خبرگزاری فارس، گروه سلامت: این خبرگزاری درون راستای ارتقای سطح دانش سلامت مردم و فراگیری دانش کافی درون زمینه، پیشگیری و شناخت بعضی علایم و مشکلات زمینه‌ای بیماری‌ها، مطالب آموزشی و مصاحبه‌هایی را با بهره‌گیری از بهترین پزشکان کشور که هر هفته مهمان برنامه «مطب مجازی» هستند، منتشر می‌کند.

دکتر بهرام عین‌اللهی فوق تخصص قرنیه وسگمان قدامی چشم و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رئیس قطب چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مسئول کمیته جذب دانشجویی جهاد سازندگی درون شورای انقلاب فرهنگی، دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی ازبرای پاسخگویی به سوالات مخاطبان خبرگزاری فارس میهمان برنامه مطب مجازی بود که درون ادامه می‌توانید مشروح این سوال و جواب را بخوانید:

 

فارس: لطفاً درون خصوص عمل‌های زیبایی چشم و عوارض آن توضیح دهید.

چشم انسان بسیار حساس هست و کوچکترین مشکلی سبب به مخاطره افتادن سلامت آن می شود؛ متاسفانه بعضی از عمل‌های جراحی که اصلاً تایید شده هم نیستند و به طور غیرقانونی گسترش پیدا کرده‌ا‌ند وامروزه  درون مرکزی مراکز درون حال انجام هست. 

بعضی از این عمل‌ها کاشت نگین درون داخل چشم یا تزریق جوهر به چشم یا تغییر رنگ چشم هست. این عمل درون حال حاضر درون خود کشور آمریکا نیز ممنوع هست و کسانی که می‌خواهند این عمل‌ها را انجام دهند به کشورهای آمریکای جنوبی و کلمبیا مراجعه می‌کند.

البته درون مقالات بسیاری آمده هست، افراد زیادی که این مدل عمل‌های جراحی را درون کشورهای آمریکای جنوبی انجام داده‌اند دچار عوارض بسیار زیاد شده‌اند. عواقب اینگونه جراحی‌ها می‌تواند سبب ضررها و آسیب های بسیار زیاد و جبران‌ناپذیری شود.

فارس: لطفاً درون خصوص آب سیاه و جراحی مربوط به آن توضیح دهید.

آب سیاه مهمترین بیماری قابل پیشگیری درون چشم هست و از هر سنی ممکن هست ایجاد شود. شاید از بدو تولد به صورت آب سیاه مادرزادی نوزاد دچار آب سیاه باشد.

ما درون چشم گردش مایعی به اسم زلالیه داریم، این مایع از یک محل ترشح می‌شود و از محل دیگری خارج می‌شود؛ درصورتیکه میزان ترشح با میزان خروج آن برابر نباشد سبب ایجاد فشار درون چشم و صدمه به اعصاب چشم می شود و درون نتیجه ممکن هست سبب کوری فرد بیمار شود؛ ولی خوشبختانه با امکاناتی که هم اکنون از لحاظ علمی و تجهیزاتی درون داخل کشور داریم آب سیاه یک بیماری کاملا قابل درمان هست.

درون عین حال درون مناطق محروم هم اکنون هم شاهد هستیم که افرادی به دلیل آب سیاه کور می شود.

باید توجه داشته باشید درصورتیکه کسی درون خانواده فردی دارای آب سیاه هست حتما باید بقیه افراد خانواده نیز به پزشک متخصص چشم مراجعه و مورد معاینه قرار گیرد به چه دلیل که بسیاری از این موارد دارای سابقه ژنتیکی و فامیلی هست و درصورتیکه درون مراحل اولیه این بیماری شناسایی و پیشگیری شود قطعاً به راحتی قابل درمان خواهد بود.

فارس: تعدادی از مخاطبان مطب مجازی خبرگزاری فارس پرسیده‌اند که که آیا شما لیزیک را مسیر  مناسبی ازبرای درمان می‌دانید و آن را توصیه می‌کنید یا خیر و آیا این عمل عوارضی هم به همراه دارد یا خیر؟ و این عمل بهتر هست درون چه سنی انجام شود و امکان برگشت نیز وجود دارد یا خیر؟

لیزیک یکی از عمل های جراحی بسیار پیشرفته هست که درون کشور ما نیز به خوبی انجام می‌شود. درون واقع لیزر قرنیه انسان را که کروی شکل هست با تغییر انحنا درون آن این عیب انکساری را برطرف می‌کند به طور کلی فردی که قصد انجام عمل لیزیک دارد. اولاً باید فرد بالای ۱۸ سال سن داشته باشد و حتما تا شش ماه قبل چشمش ثابت مانده باشد و حتما درون معاینات معلوم شود که قوز قرنیه و بیماری های دیگر چشم را نداشته باشد؛ لیزر یک روش بسیار خوبی ازبرای برطرف کردن این عیوب هست که به بیماران دارای شرایط خاص توصیه می‌شود.

فارس: چه بیماری‌های چشمی ممکن هست از حیوانات خانگی به انسان منتقل شود؟

یکی از مشکلاتی که امروزه درون جامعه شاهد آن هستیم بحث نگهداری حیوانات درون داخل منزل هست که  این کار ممکن هست سبب انتقال بعضی از بیماری‌ها از حیوان به انسان شود.

توکسوپلاسموزیس که از گربه به انسان منتقل می شود و معمولا درون مادران باردار این بیماری بروز می‌کند که از طریق مادر به جنین منتقل می شود. باید توجه داشت که این انگل درون کجای شبکیه جای می‌گیرد و چه نوع آسیبی درون پی خواهد داشت؛ البته درصورتیکه درون مناطق حساس چشم قرار بگیرد ممکن هست سبب آسیب های جدی به چشم نوزاد شود. البته مواردی درون تماس با سبزیجات میوه هایی که گربه با آنها درون تماس بودند نیز مشاهده شده هست.

فارس: آیا کسی که عینکی هست باید تمام مدت وقت عینک بر چشم باشد یا تنها درون مواقعی که احتیاج به مطالعه یا رانندگی دارد می‌تواند استفاده کردن کند؟

درون کودکان درصورتیکه توصیه به استفاده کردن از عینک می‌شود باید درون تمام مدت وقت از آن استفاده کردن شود؛ ولی درون افراد بزرگسال عینک مثل عصا می‌ماند که هر موقع که احتیاج به آن احساس می‌شود باید از آن استفاده کردن کرد؛  البته کسانی که دچار خستگی چشم یا سردرد می شوند حتما باید از عینک استفاده کردن کنند.

فارس: لطفاً درون مورد بیماری پیر چشمی نیز توضیح دهید.

عدسی درون داخل چشم قرار گرفته و ازبرای تطابق و وضوح تصویر کاربرد دارد که پس از سن ۴۰ سالگی این عدسی ممکن هست ازبرای تطابق دچار مشکل شود؛ پیرچشمی با لیزر هم درمان نمی شود؛ ولی مطمئن باشید درصورتیکه با لیزر درمان می شد من هم حتماً این کار را انجام می دادم.

فارس: مگس پران چیست و به چه دلیل ایجاد می‌شود؟

درون رابطه با مگس پران هم باید بگویم که ما یک مایعی بر روی چشم به اسم زجاجیه وجود دارد؛ که این مایع عمدتاً با افزایش سن رقیق می‌شود که همین امر سبب دیدن جرقه‌هایی بر روی چشم می شود؛ که البته مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی درصورتیکه این مگس پران شدید باشد و به اصطلاح فلاشینگ اتفاق بیفتاد باید حتما به متخصص مراجعه کنند و پرده چشم مورد معاینه قرار گیرد.

فارس: لطفاً درمورد کوررنگی هم توضیحاتی بفرمایید که آیا درمان دارد یا خیر؟

کور رنگی به دلیل اشکالی که درون سلول‌های چشم ایجاد می شود به وجود می آید؛ معمولاً کور رنگی مربوط به سلول های مخروطی که یک مورد ژنتیکی هست ایجاد می‌شود که درمانی ندارد؛ ولی با کمک بینایی‌ها می‌شود به این افراد کمک کرد، ولی درمان قطعی وجود ندارد.

فارس: یکی از مخاطبان فارس پرسیده هست که عدسی چشمش بر اثر ضربه دچار مشکل شده و تمام عکس ها را شکسته می بیند، آیا این مورد قابل درمان هست؟

درصورتیکه تنها عدسی از میان برود این مشکل قابل درمان هست، ولی درصورتیکه درون کودکی این اتفاق افتاده باشد سبب تنبلی چشم می شود، تنبلی چشم پس از ۹ سالگی قابل درمان نیست، درصورتیکه این اتفاق پس از ۹ سالگی رخ داده باشد و شبکیه سالم باشد این مورد نیز قابل درمان هست.

فارس: یکی از مخاطبان سوال کردند که یک جسم خارجی مثل خاک و شن داخل چشم شان احساس می‌کند، دلیل این‌مورد چیست؟

شایع‌ترین دلیل این اتفاق خشکی چشم هست که سبب ایجاد چنین حسی درون فرد می‌شود؛ البته که شوره‌هایی که روی مژه چشم هم وجود دارد ممکن هست سبب چنین حسی درون فرد شود. بهترین مسیر ازبرای درمان شستشوی مژه ها با آب گرم و شامپو بچه هست و البته استفاده کردن از قطره های اشک مصنوعی نیز کمک کنده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *