عفو ۵۰ هزار زندانی برگ برنده نظام ازبرای کاهش جمعیت کیفری

خبرگزاری فارس-سید اسد رجبی: میان سالهای ۹۲ و ۹۳ بود که مقام معظم رهبری درون ملاقات با مسئولان قوه قضاییه موضوع حبس زدایی و سیاست‌های مرتبط با آن را مورد توجه قرار دادند.

حبس زدایی و به طور کلی کاهش جمعیت کیفری از آن جهت مورد توجه قرار گرفت که یکی از معضلاتی که درون رابطه با محکومین به زندان همواره مورد توجه کارشناسان قضایی و اجتماعی قرار داشته هست آسیب های متعددی بود که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، این گروه از افراد جامعه و یا اطرافیان آنها را تحت تاثیر خود قرار می داد.

از این رو درون شهریور ماه سال ۱۳۹۵ بخشنامه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها صادر و درون ۲۷ بند و ماده مقرر شد نسبت به کاهش جمعیت کیفری زندانها کار شود.

ولی ازبرای اجرای درست این بخشنامه لازم بود ابتدا تصویر روشنی از وضعیت زندانیان و زندانهای کشور و همچنین موضوعات مختلف درون دست باشد.

آمارها نشان می دهد تعداد زندانیان درون کشور ۲۲۵ هزار نفر هست. این آمار به این معنی از هر ۳۵۵ نفر ایرانی یک نفر درون زندان به سر می‌برد و درصورتیکه هر کدام از این زندانی‌ها تنها به یک خانواده مرتبط باشند به این معنی ۲۲۵ هزار خانوار ایرانی تحت تأثیر حبس یک مجرم واقع می‌شوند.

نگاه به این آمار از آن رو قابل تامل هست که بدانیم ایران با این تعداد زندانی و تنها به صرف تعداد زندانی درون مقام هشتم جهان قرار می‌گیرد. آمریکا و چین درون این رتبه بندی درون جایگاه اول و دوم واقع بودند به ترتیب با ۲…۴ و ۱…۷ میلیون نفر زندانی.

 به گفته مسئولان قضایی کشور درون طول ده سال گذشته از تعداد کل زندانیان میان ۴۰ تا ۶۰ درصد مجرمان مرتبط با مواد مخدر هستند.

ما بقی زندانیان را مجرمان گوناگون دیگری از جمله زندانیان جرائم غیرعمد مالی، زندانیان جرائم مالی، زندانیان مهریه و زندانیان جرائم عمد مثل دزدیدن قتل، نزاع تشکیل می دهند.

از سوی دیگر باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که فارغ از آنکه تعداد زندانیان کشور ما به نسبت جمعیت کل کشور کم یا زیاد هست درون کشورما و براساس قوانین و مقررات بیش از ۲۸۰۰ عنوان مجرمانه درون نظر گرفته شده هست.

این تعداد عناوین مجرمانه از سمت بسیاری از کارشناسان زیاد قلمداد شده هست به شکل‌ای که رئیس دستگاه قضایی کشور بارها عنوان کرده هست که بیش از هزار عنوان مجرمانه را می‌توان حذف کرد.

ازبرای بهتر واقف شدن به شرایط کشورهای مختلف و به خصوص کشورهای آسیایی و مسلمان باید یادآوری شود که جمعیت زندانیان درون هر ۱۰۰ هزار نفر درون آسیا ۱۷۴ نفر بوده هست.

این عدد درون جهان ۱۶۸ نفر هست درون حالی که درون کشور ما این رقم به حدود ۳۵۵ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده هست که باز هم موید این مطلب هست که باید ازبرای کاهش جمعیت کیفری کاری ویژه انجام شود.

 براساس اسناد موجود و عنوان شده از سوی مسئولان ۶۴ درصد زندانیان متاهل هستند و بیش از ۹ هزار نفر دو فرزند و بیشتر دارند این آمار نیز از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که حداقل ۱۵۰ هزار خانواده ایرانی به دلیل دربند بودن یکی از اعضای خود دچار مشکلات و آسیب‌های اجتماعی بوده هست.

از سویی دیگر همچنین ۷۰ درصد زندانیان از نظر سنی زیر ۴۰ سال بوده اند که این موضوع از چند وجه قابل توجه هست که یکی از وجهه های آن بحث حبس نیروی مولد هست نیرویی که می‌تواند ازبرای کشور و پیشرفت آن مفید باشد.

درصورتیکه از موضوع عناوین مجرمانه و همچنین تعداد زندانیان گذر کنیم باید به این نکته توجه داشت که همواره زندانبانی و نگهداری زندانها ازبرای دولت‌ها دارای هزنیه بوده هست و این موضوع درون کشور ما نیز امری غیرقابل انکار هست ولی همه چیز به خرج زندانبانی ختم نمی‌شود چون بیش از ۱۵۰ هزار نفر از زندانیان زیر ۴۰ سال سن دارند و این به این معنی قسمت اعظمی از نیروی مولد کشور درون پشت میله‌های زندان بوده هست.

همه اینها حکایت از وضعیت وخیم زندانیان کشور داشته هست که به درستی به عنوان دغدغه رهبر معظم انقلاب مطرح شده و به عنوان حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری به رشته تحریر درآمده هست.

ولی حال که به نقطه الزام و ضروری کاهش جمعیت کیفری رسیدیم نباید فراموش کنیم که ازبرای انجام آن باید یک متر و خط کش درست داشت تا بتوان کسانی که مشمول عفو می‌شوند را به طور دقیق انتخاب کرد.

به طور قطع نباید درون میان افراد آزاد شده و مشمول عفو برهم زنندگان امنیت عمومی و امنیت اخلاقی و اقتصادی جامعه اسمشان به میان آید کما اینکه درون سخنان مسئولینی چون دادستان تهران به این موضوع اشاره شده هست.

از این رو درون ابتدای بهمن ماه همین امسال بود که اخباری درمورد عفو گسترده بر سر زبان‌ها افتاده و از سوی مسئولان مختلف دستگاه قضایی کشور به آن اشاره شد.

بر این اساس و به گفته رئیس قوه قضاییه مقرر شده هست تا به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۵۰ هزار نفر از جمعیت زندانیان کشور مشمول عفو قرار بگیرند.

این عدد به این معنی چیزی قریب به ۲۲ درصد کل زندانیان کشور که می‌تواند با یک برنامه ریزی دقیق و البته هدفمند به کمک کشور آمده و کشور را درون جهت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی کمک کند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *