ضمانت‌های اجرایی احکام، خواهان روزآمدی هست

به گفته گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس، جمال انصاری معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی درون نشست هم اندیشی برنامه های نظارتی سال ۹۸، ضمن قدردانی از تلاش و همکاری انجام شده درون بخشهای مختلف؛ تصریح کرد: سال ۹۷، سالی پرکار، پرمساله و پرمشغله ای بود که فشارهای نظری، کلامی و رسانه ای متعددی را بنا بر مطالبات واقعی مردم را پاسخگو بودیم که قسمت زیادی از این تحمل پذیری از طریق مدیران و همکاران به وجود آمده هست.
وی افزود: آرمان همه ما و شما این هست که ملموس ترین اثر را درون حوزه انتظاری مردم داشته باشیم و به بهترین شکل پاسخگوی مطالبات مردم باشیم ولی باید بپذیریم که این اثربخشی همواره نسبی بوده هست.

انصاری با بیان این مطلب که فشار وارده احتمال دارد درون سال جاری ادامه داشته باشد؛ اظهار داشت: ممکن هست لازم باشد، تمهیداتی را پیش بینی کنیم که سطح پاسخگویی را بالاببرد اگرچه ظرفیت های ما ظرفیت های متوقف هست و ساختار، نیروی انسانی و امکانات و بودجه یکسان هست و حتی بعضی ظرفیت های سال های گذشته را نیز از دست داده ایم ولی درصورتیکه منتظر باشیم تا ظرفیت ها فراهم شود این اتفاق نمی افتد و باید با اهتمام بیشتر وکار جهادی، بخشی از فشارهای وارده بر مردم و دولت را کاهش بدهیم.

وی با اشاره به تبیین های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ریاست محترم جمهوری، مبنی بر اینکه سازمان های نظارتی نقطه انتهایی امید مردم و حاکمیت هست؛ گفت: درصورتیکه بخواهیم پیش بینی و تبیین صحیحی از تخلفات داشته باشیم باید درون پی انتظام دستگاه ها باشیم و این تنها با انسجام بیشتر و هم افزایی دستگاه های گوناگون محقق می شود و باید خلاهای موجود را هم پوشانی کنیم تا سطح پاسخگویی به انتظارات مردم افزایش یابد و دغدغه ها حل شود.

معاون وزیر دادگستری با اشاره به پیچیدگی های ایجاد شده درون انجام تخلفات، اظهار داشت: عناوین درون حوزه تخلفات تغییری نکرده ولی پیچیدگی تخلفات فوق العاده بیشتر شده و باید کار کارشناسی دقیق ازبرای برخورد با تخلفات انجام شود و پیچیدگی امروز تخلفات سبب می شود که مبانی تشخیصی کار کارشناسی و فنی را درون این حوزه کشف کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۴۰ درصد موضوع پرونده ها، عدم درج قیمت بوده، افزود: می توانیم با انسجام تصمیم بگیریم که تخلفات با اهمیت تر را شناسایی کنیم و حتی ممکن هست این تصمیم، فشار بر همکاران را بیشتر کند ولی موظفیم فشار مربوط به تغییر آهنگ رسیدگی را تحمل کنیم تا به اثربخشی بیشتری دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان تعزیرات گفت: امروز با تنوعی از مبانی تغذیه ای درون تخلفات مواجه هستیم و احتیاج به مشارکت سازمان هایی داریم که اسماً هستند ولی درون میدان عمل حضور ندارند.

وی با بیان این مطلب که تعداد اصناف خرد با هویت و بی هویت درون کشور با استانداردهای متعارف همخوانی و مطابقت ندارد، تصریح کرد: با این آمار و با ظرفیت نیروی انسانی فعلی، درصورتیکه مکانیسم های نظارتی را چند برابر شرایط فعلی کنیم؛ بازهم سالی یک مرتبه نمی توانیم یک بازدید و نظارت را بر همه اصناف فعال انجام دهیم پس بهتر هست تمرکزمان بر محورهای تخلف باشد؛ به عنوان مثال زمانی درون موضوع مرغ نتوانیم محورهای تخلف را کنترل کنیم برخورد با صنف جز ثمری ندارد و انرژی و وقت ما را می گیرد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی درون مورد نامناسب بودن ضمانت های اجرایی، اظهار داشت: تلاش می کنیم که ضمانت اجراهای احکام باید ضمانت هایی باشد که اثرش زودتر از آنچه مردم انتظار دارند؛ لمس شود و ازبرای این کار باید موانع و مواردی که موجب افزایش وقت برخورد می شود را کم کنیم.

وی افزود: این تغییرات به معنای نفی اقدامات انجام شده نیست بلکه این ضمانت اجراها از جمله همکاری های اتحادیه ها و اصناف تا چندسال گذشته ازبرای کنترل تخلف کافی بود ولی امروز خواهان روزآمدی ضمانت های اجرا درون نوع، شکل، تعدد و تکثر هستیم.

معاون وزیر دادگستری درون آخر اظهار داشت: قانونگذار درون سال ۹۲ تشخیص داد که مداخله دولت درون بازار را کم کند و حضور اتحادیه ها و اصناف را بیشتر کند و یکی از این موارد رسیدگی به تخلفات به صورت هیاتی درون موارد انتخاب شده بود ولی افرادی که به عنوان اعضای هیات های رسیدگی معرفی می شوند، باید به کار تخصصی خودشان مسلط باشند و این محدودیتی که قانونگذار ازبرای اتقان آرا ایجاد کرده به درستی اجرا شود تا خدای ناکرده حقی از مردم تضییع نشود.

درون این نشست تابش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مهرفر معاون وزیر جهاد کشاورزی درون امور بازرگانی، هندیانی معاون پیشگیری و کاهش تقاضا ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها حضور داشتند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *