ضرورت توجه ويژه به مقوله قاچاق و كالاهاي تقلبي حوزه سلامت

محمد بقایى مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو درون گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس گفت: متأسفانه درون سراسر دنیا، طیف گسترده ای از کالاهای قاچاق و تقلبی را می توان درون بازارهای مختلف مشاهده کرد که قسمت قابل توجهی از آن، به حوزه کالاهای سلامت محور مربوط می‌شود.

وی گفت: دلیل آن به سودآوری بالا بخصوص درون وقت جعل اقلامی نظیر ملکول های تازه و داروهای  خاص و کالاهای برندهای معروف آرایشی و بهداشتی که قسمت اعظمی از قیمت مصرف کننده شان را بهره مالکانه یا رویالیتی تشکیل می‌دهد یا سهم بازار بالایی دارند، بازمی‌گردد.

بقایی افزود: متاسفانه با نگاهی دقیق تر به بازار کالاهای آرایشی و بهداشتی درکشورمان،به خصوص درون حوزه ایی که آن را آرایشی یا  color cosmetics می نامند و درون بخشی که به اصطلاح به آن کف بازار یا مکانهای عرضه درون کوچه و بازار می گویند ( نه داروخانه های کشور که تحت نظارت و کنترل کامل ، منظم و دقیق سازمان غذا و دارو قرار دارند) درون می یابیم این حوزه بشدت به کالاهای قاچاق و کالاهای تقلبی آلوده شده هست.
وی گفت: شاید به جرات بتوان گفت این قسمت از بازار از پیچیدگی های خاص خود برخوردار هست و با کمی تفحص می‌توان دسته بندی ذیل را درون این رابطه درون نظر گرفت:

١- کالای اصلی original قاچاق شده (برندهای خارجی )
٢- کالای تقلبی ساخته شده از روی کالای original درون داخل و زیر پله ایی (برندهای خارجی )
٣- کالای قاچاق شده تقلبی ساخته شده درون خارج (برندهای خارجی )
٤- کالای تقلبی برند های داخلی ساخته شده درون داخل و زیر پله ایی 
٥- کالای قاچاق تقلبی برندهای داخلی ساخته شده درون خارج 
٦- کالاهای مجهول الهویه ( برندهای من درون آوردی) تقلبی ساخته شده درون داخل و زیر پله ایی
٧- کالاهای قاچاق مجهول الهویه ( برندهای من درون آوردی) تقلبی ساخته شده درون خارج

مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: متاسفانه با نگاهی به آمار ارائه شده از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز میزان براوردی قاچاق این محصولات درون کشور درون حدود ۱۶۰۰ میلیون دلار به این معنی رقمی معادل حدود ١٦ هزار میلیارد تومان هست.

بقایی افزود: هر چند با تلاش ویژه همکاران ما درون دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و همکاری فوقالعاده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز میزان کشفیات این کالاها درون طی سال گذشته ٢٠٠ درصد افزایش داشته هست ولی مطمئنا این تلاش جهادی خواهان حمایت و توجه ویژه بیشتری از سوی همه دست اندرکاران مسئول هست.

مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: درصورتیکه نگاهی کارشناسانه به این هفت نوع کالای موجود درون سطح بازارِ بدون نظارت ، یا بهتر هست بگویم کمتر مورد توجه از سوی متولیان متعدد مبارزه با آن داشته باشیم، باید بگویم درون مجموع همه این کالاها به دلیل عدم طی نمودن مراحل واردات ، عدم پرداخت عوارض و حقوق گمرکی و دولتی، تهدید اشتغال و کارآفرینی ( تهدید اشتغال فردی ، تهدید و خطرآفرینی ازبرای سرمایه گذار قانونمند …) بشدت ساختار اقتصادی و اجتماعی کشور را به مخاطره می اندازد. 

بقایی گفت: ولی خطر بزرگتر آنجایی هست که سلامت مردم ، مصرف کنندگان بی اطلاع و فریب خورده را مورد تهدید قرار می دهد به این معنی دقیقا حوزه ماموریتی سازمان غذا و دارو به نیابت از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی.

وی گفت: هر هفت دسته کالایی فوق می توانند ازبرای سلامت حال حاضر مصرف کنندگان از یک سوی و سلامت طولانی مدت وقت آنها از سویی دیگر مضر و خطرناک باشند ،به همین دلیل مبارزه جدی با آنها و اطلاع رسانی درون باب خطرات حاصل از مصرف این محصولات  درون دستور کار ویژه اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی قرار گرفته هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *