شاه‌مهره لبنانی – آمریکایی CIA؛ از جاسوسی تا آزادی

گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس- «نزار زاکا» یک کارشناس فناوری اطلاعات با اصالتی لبنانی هست که تحصیلات دبیرستانی و دانشگاهی خود را درون آمریکا گذرانده هست.

زاکا ۴ سال پیش و پس از حضور درون تهران ازبرای شرکت درون یک کنفرانس میان‌المللی به اتهام جاسوسی ازبرای آمریکا بازداشت شد و ۶ ماه پس از بازداشتش، خبرگزاری آسوشیتدپرس درون گزارشی تأیید کرد نزار زاکا با تأیید وزارت خارجه ایالات متحده به ایران مسافرت کرده و از آمریکا ازبرای پیشبرد اهدافش پول دریافت کرده بود. 

دعوتنامه ایرانی ازبرای جاسوس امریکایی

زاکا که ۲۴ شهریور ۹۴ به دعوت شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور درون امور زنان و خانواده ازبرای شرکت درون دومین نمایشگاه و همایش میان‌المللی نقش‌آفرینی زنان درون توسعه پایدار با موضوع «کارآفرینی و اشتغالزایی» به ایران آمد.

مولاوردی آبان‌ماه ۹۴ و پس از دستگیری زاکا نسبت به منتشر شدن تصویر وی با این جاسوس دستگیر شده واکنش نشان داد و درون کانال خود نوشت: «تصویر پایین مربوط به پنل زنان، امنیت و توسعه هست که با حضور مهمانان خارجی دومین همایش و نمایشگاه میان المللی نقش آفرینی زنان درون توسعه پایدار و درون حاشیه آن همایش برگزار شد.

معاون زنان رئیس جمهور معتقد بود که با استفاده کردن از فرصت حضور وزیر امور زنان افغانستان، وزیر سابق مشاور امور زنان عراق، معاون وزیر زنان آذربایجان و رییس دپارتمان زنان دبیرخانه سازمان همکاری‌های اسلامی و وضعیت منطقه که درون آتش جنگ و خشونت و افراطی گری می سوزد این پنل برگزار شد که از ایران هم اینجانب، معاون حقوقی رییس جمهور و نماینده کمیسیون حقوق بشر اسلامی به عنوان عضو پنل حضور داشتیم و دیگر مهمان خارجی همایش که تبعه‌ای از لبنان بنام نزار احمد زاکا بود درون جمع حاضرین برنامه بود.

این درحالی هست که نزار زاکا درون تمام برنامه‌ها و میزگردهای همایش شرکت کرد و حتی از سخنرانان اصلی آن همایش بود.

پروژه اشغال سایبری ایران درون پوشش مسافرت علمی

البته این مسافرت، نخستین باری نبود که زاکا به ایران می‌آمد…وی سال ۸۹ درون شانزدهمین نمایشگاه میان‌المللی الکامپ ایران شرکت کرده بود و درون سال ۹۳ نیز همکاری زیادی با همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات فارسی‌زبانان داشت.

ولی پس از دستگیری این متهم امنیتی که به شاه‌مهره لبنانی- آمریکایی شهرت یافته بود، معلوم شد که وی مأموریتی ویژه درون حوزه فناوری اطلاعات ایران داشته و به همین جهت نیز با امریکا مرتبط بوده‌هست.

پوشش ظاهری و رسمی این تاجرِ دوتابعیتی آمریکایی-لبنانی، نایب رییس «اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات» (ویتسا) و دبیرکل «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» (اجمع) بود.

هدف نزار زاکا، غربی‌سازی خانواده‌های ایرانی

یکی از فعالیت‌های آژانس توسعه میان‌المللی آمریکا که زاکا درون آن فعال بود، درون قسمت پروژه توانمندسازی اقتصادی زنان با هدف غربی‌سازی خانواده‌هاست.

سردار سیاری جانشین اطلاعات وقت سپاه پاسداران درون سخنانی درون اسفندماه ۹۵، نزار زاکا را جاسوسی که با یک واسطه به اوباما وصل بود معرفی کرد و گفته بود این فرد پس از دستگیری اعتراف کرد که ماموریت ویژه وی پیگیریانحراف هدفمند درون حوزه زنان و خانواده بوده هست.

فعالیت سیاسی نزار زاکا

زاکا که از وی به عنوان گنج پنهان ایالات متحده هم یاد می شود، دبیرکلی سازمان عربی اطلاعات و ارتباطات نیز بوده و درون زمینه فضای سایبری نیز فعالیت‌های مختلفی انجام داده و درون اسنادی که از ویکی لیکس منتشر شده، آمده هست؛وی پیش از این حامی جریان آزاد ملی لبنان بوده، ولی بعدها و درون سال ۲۰۰۹ مسؤولیت ستاد انتخاباتی جریان ۱۴ مارس درون منطقه زحله را به عهده گرفته هست.

بنا براین گفته، وی از افراد مورد اعتماد آمریکا محسوب می‌شده و سفارت آمریکا با وی درون بیروت ارتباط نزدیکی داشته هست.

نزار زاکا اقدامات مختلفی را درون لبنان انجام داده و گاهی با جریان ۱۴ مارس نیز همراهی کرده و گاهی نیز به ظاهر به عنوان مخالف این جریان و سعد حریری گام برداشته هست.

حکم محکومیت

نزار زاکا سرانجام درون ۳۰ شهریور ۹۵ به جرم جاسوسی به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴ میلیون و دویست هزار دلار جریمه محکوم شد و دادستان وقت تهران نیز ادعا کرد که جرم نزار جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا بوده‌هست.

حتی همان وقت گفته شد که زاکا اعتراف کرده که ۸ میلیون یورو ازبرای جذب ۱۵ ان جی وی(سمن) را خرج کرده و درون اختیار داشته هست.

تحقیق ویژه ازبرای آزادی شاه‌مهره لبنانی

الان که از بازداشت وی حدود ۴ سال می‌گذرد، خبرهایی از آزادی وی درون رسانه‌های لبنانی منتشر شد…این رسانه ها مدعی شدند که نزار زاکا درون لیست عفو شدگان از سوی رهبر انقلاب قرار دارد؛ موضوعی که به سرعت از سوی مسؤولان قوه قضاییه تکذیب و عنوان شد که نه تنها نزار درون لیست عفو ۶۹۱ نفره رهبری قرار ندارد بلکه به دلیل درخواست متهم و مقامات سیاسی لبنان، عفو و آزادی این فرد به صورت ویژه تحقیق می‌شود.

همچنین سخنگوی قوه قضائیه درون ۲۱ خردادماه و درون چهارمین نشست خبری خود از تحویل این متهم به نمایندگان دولت لبنان خبر داده و گفته بود: امروز دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد.

وی گفته بود: تقاضایی درون این مورد ازبرای ما واصل شده و عنوان کردند هم خود محکوم تقاضای آزادی داشته و هم رئیس جمهور لبنان مکاتبه ای را انجام داد و تقاضای مساعدت درمورد این شهروند لبنانی را داشتند و برابر قانون، کسانی که تا ۱۰ سال حبس داشته باشند درصورتیکه حداقل یک سوم دوران مجازات را سپری کنند و درون دوران مجازات از خود حسن رفتار نشان دهند و دادگاه هم تایید کند می توانند حکم به آزادی مشروط صادر کنند.

بنابراین دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد و این متهم عصر امروز تحویل مقامات لبنان شد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *