سن «امید به زندگی» درون ایران به ۷۵ سال رسیده هست

 به گفته گروه سلامت خبرگزاری فارس، محمد تقی جغتایی، مشاور وزیر بهداشت درون امور توانبخشی، درون حاشیه برگزاری هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران، اظهار کرد: یکی از با اهمیت‌ترین اتفاقاتی که امروز درون این کنگره صورت گرفت، رونمایی از «گایدلاین های غربالگری کودکان ناشنوا، کم شنوا و اختلالات شنوایی» بود.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های وزارت بهداشت ادغام خدمت ها توانبخشی درون نظام شبکه (سلامت) بوده هست، افزود: مفهوم این خدمت ها توانبخشی، این هست که هر چه زودتر کسانی که اختلال شنوایی دارند تشخیص داده شده و به مراکز ارائه خدمت ها شنوایی معرفی شوند.

مشاور وزیر بهداشت درون امور توانبخشی گفت: سیاست وزارت بهداشت این هست که کسانی که درون هنگام تولد اختلال شنوایی دارند با استفاده کردن از غربالگری شنوایی به سرعت شناسایی و این افراد نیز به مراکز خدمت ها بهداشت، سازمان بهزیستی ارجاع داده شوند.

جغتایی خاطرنشان کرد: درون حوزه شنوایی باید به این مسئله توجه داشته باشیم که جمعیت کشور درون حال مسن شدن بوده و امید به زندگی درون کشور به ۷۵ سال رسیده و مفهوم آن این هست که جمعیت سالمند کشور درون حال افزایش هست.

وی تصریح کرد: از مسائلی که با افزایش سن، جامعه با آن درگیر می‌شود نیز مشکلات شنوایی بوده که از این جهت باید توان بخشی شنوایان و کم شنوایان مورد توجه قرار گیرد.

مشاور وزیر بهداشت یکی دیگر از سیاست‌های این وزارتخانه را شروع غربالگری شنوایی ازبرای نوزادان و سالمندان دانست و خاطر نشان کرد: یکی از برنامه‌های ملی غربالگری سالمندان نیز خدمت ها غربالگری شنوایی بوده که به همین دلیل خدمت ها لازم به سالمندان درون این حوزه، درون صورت احتیاج به سمعک، کاشت حلزون و توانبخشی شنوایی توسط سازمان بهزیستی ارائه می شود.

جغتایی افزود: یکی از مزیت‌های هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران، این هست که علاوه بر ارائه مقالات علمی به رونمایی از کتاب راهنمای بالینی مداخله زودهنگام کم شنوایی و ناشنوایی درون کودکان هست.

وی گفت: برگزاری چنین کنگره‌هایی سبب ارتقا سطح علمی و عملی جامعه شنوایی شناسان کشور می‌شود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *