خواهان کسب فهم مشترک درخصوص پوشش هستیم/ موضوع حجاب نباید سیاسی می‌شد

به گفته خبرنگار گروه زنان و جوانان خبرگزاری فارس، مناظره پوشش بانوان ایرانی پس از انقلاب با حضور فرشته روح‌افزا معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان و پروانه سلحشوری نماینده مجلس ظهر امروز درون دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. 

روح‌افزا درون این مناظره درون جواب به این سوال که ‌آیا درون حال حاضر حجاب به عنوان یک ارزش درون میان آحاد مردم پذیرفته شده هست، گفت: نمی‌توانیم از آحاد جامعه صحبت کنیم به چه دلیل که دیدگاه اقشار مختلف درمورد این مساله متفاوت هست. 

وی ادامه مداد: درون بعضی اقشار پوشش حجاب پذیرفته شده هست و درون  بعضی دیگر اینطور نیست مثل بعضی سلبریتی‌ها.

معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به پژوهش‌های مجلس درخصوص حجاب اظهار داشت: این پژوهش که مبنای بسیاری از انتقادات به نحوه پوشش درون کشور شده هست جامعه آماری درستی نداشته و درون واقع یک برداشت غلط از شرایط حاضر بوده هست. 

وی ادامه داد: درصورتیکه درون موضوع حجاب درست عمل کرده بودیم به شرایط فعلی جامعه نمی‌رسیدیم. 

درون ادامه سلحشوری با اشاره به پیشینه تاریخی مطرح شدن حجاب  اسلامی پس از انقلاب اسلامی ایران ابراز داشت: بحث حجاب اجباری درون سال ۶۲ به عنوان قانون مطرح شد و پیش از آ‌ن قانونی درون این زمینه وجود نداشت. 

وی درون ادامه با اشاره به آیه ۶۲ از سوره غافر ابراز داشت: هر انسانی براساس عملکرد خود از سوی خداوند مورد بازخواست قرار می‌گیرد به همین دلیل نباید بر روی حجاب اجباری درون جامعه تاکید کنیم. 

این نماینده مجلس با بیان اینکه نگاه به حجاب درون میان اقشار مختلف جامعه متفاوت هست گفت: گفته‌هایی نظیر گفته مورد اشاره درخصوص حجاب که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه شده هست به عقیده من پذیرفته شده نیست به چه دلیل که ازبرای نتیجه‌گیری درون این زمینه خواهان یک جامعه آماری بسیار بزرگ و گفته‌های متعدد هستیم تا بتوانیم درمورد وضعیت حجاب و ارزش‌گذاری‌های موجود درست نتیجه بگیریم. 

سلحشوری با تاکید بر اینکه بیشتر مردم ایران معتقد به حجاب هستند و آن را باور دارند، گفت: همانصورت که درون جامعه می‌بینیم زنان بسیاری خود را ملزم به پوشش اسلامی می‌دانند. 

وی درون جواب به این سوال که محصول و خروجی عملکرد نهادهای ذی‌ربط جمهوری اسلامی درون زمینه حجاب را چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: ما درون طول ۴۰ سال گذشته نتوانسته‌ایم دختران و زنان بسیاری را به باور حفظ حجاب متقاعد کنیم. به نظر می‌رسد نهادهای سیاست‌گذار و مجری اشتباهاتی درون این زمینه داشته‌اند که عمده آنها مربوط به مسائل حوزه اجرایی هست که نتوانسته حجاب را به باور نهادینه شده تبدیل کند. 

وی ادامه داد: الزاما پوشش چادر به معنای حجاب کامل نیست، درون ایین ما حدود و چارچوب‌هایی ازبرای حجاب معلوم شده که نمونه موفق آن را درون کشور مالزی می‌توانیم ببینیم که از رنگ‌های متنوع ازبرای پوشش کامل سود جسته شده و ولی درون حالی که درون این کشور حجاب اجباری نیست. 

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اجباری شدن حجاب سبب شده که ما درون بعضی از افراد شاهد باشیم که با رعایت چارچوب‌ها ولی به سمت جلوه‌گری و آرایش‌های غلیظ روی آ‌ورده‌اند درواقع ما سبب گریز بسیاری از جوانان از آموزه‌های دینی شده‌ایم. 

روح‌افزا با تایید نظرات سلحشوری خاطرنشان کرد: حقیقتا دستگاه‌های مسئول ما درون این زمینه درست عمل نکرده‌اند درصورتیکه اینطور بود جوانان نسبت به پوشش و رفتار حیامدارانه بیشتر ترغیب می‌شدند. درواقع حرکت سلبی ما درون این زمینه بیشتر از حرکت‌های ایجابی بوده هست. 

وی ادامه داد: درون پی ۴۰ سال گذشته درون تولید محتوا درون  این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم و به برگزاری سمینارها و کنفرانس‌ها که تاثیر بسیار اندکی دارد اکتفا کرده‌ایم. 

وی درون جواب به این سوال که پیش‌بینی شما از آینده حجاب درون ایران چیست،‌گفت: با توجه به روالی که پیش گرفته‌ایم درون آینده شاهد افت شدید رعایت حجاب خواهیم بود و این شتاب درون کاهش حجاب به دلیل وجود مولفه‌هایی همچون بیکاری، تاخیر درون ازدواج و مشکلات اقتصادی و اجتماعی هست. 

سلحشوری نیز درون جواب به این سوال که آیه ۵۹ سوره احزاب اشاره کرد و گفت: نوع نگرشی که درون حال حاضر به زن می‌شود و آن را به عنوان شیطانی معرفی می‌کند که با خودآرایی درون پی فریب مرد هست از منظر این آیه قرآنی غلط  هست. درواقع خداوند به قصد حفاظت از زن درون مقابل خطرات تاکید بر پوشش داشته هست. 

وی درون ادامه تصریح کرد: درون خصوص آینده حجاب باید بگویم به عقیده من با گذشت وقت معتقدان به حجاب بی‌حجاب نمی‌شوند ولی برخورد ایدئولوژیک با این قضیه غلط هست. 

این نماینده مجلس ابراز داشت: متاسفانه پس از انقلاب درون بیشتر مواقع ایدئولوژیک عمل کرده‌ایم و جامعه اسلامی را با ظاهر اسلامی تعریف کردیم نه باطن اسلامی و این مساله به نوعی ریاکاری هست. زمانی روی باطن اسلام و مبانی اخلاقی تاکید نداشته باشیم پوسته ظاهری ارزشی ندارد. 

وی با بیان اینکه ازبرای پوشش اسلامی باید تعریفی درون بر گیرنده همه رویکردها داشته باشیم اظهار داشت: به همین قصد خواهان یک ادراک مشترک درون زمینه پوشش هستیم تا هم یک پوشش کاملا اسلامی و هم یک پوشش که همه جوانب را درون نظر بگیرد داشته باشیم نه صرفا شکل خاص پوشش. 

وی ادامه داد: باید درون زمینه سیاست‌گذاری‌هایمان به این نقطه برسیم که حق انتخاب پوشش مترادف با آداب و رسوم هر منطقه درون نظر گرفته شود و تعریف صحیحی از حجاب ارائه کنیم. 

درون ادامه روح‌افزا با تاکید بر اینکه با سیاسی‌ کردن موضوع حجاب مخالفم گفت: درصورتیکه کار فرهنگی همچون پرداختن به مساله حجاب تحت شعاع کارهای سیاسی قرار بگیرد این فرهنگ هست که کشته می‌شود. 

وی افزود: سیاسی کردن حجاب درون واقع استفاده کردن ابزاری از آن بوده و به نوعی تجاوز به حقوق بشر هست. 

معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان ابراز داشت: با کلمه حجاب اجباری مخالفم به چه دلیل که اجبار حجاب درون قرآن تصریح کرده و این یک دستور الهی هست هر دینی اصولی دارد و درون کشور ما که جمهوری اسلامی هست این مساله باید رعایت شود. 

سلحشوری درون جواب به این اظهارات گفت: آیا ازبرای کسی که نماز نمی‌خواند و روزه نمی‌گیرد هم گشت ارشاد می‌گذاریم و وی را ملزم به انجام این شعائر دینی می‌کنیم.

روح‌افزا جواب داد: نماز و روزه از مسائل فردی هست و لی حجاب امری اجتماعی هست. 

سلحشوری جواب داد: متاسفانه حجاب به عنوان یک امری سیاسی مطرح شده و سیاسی شدن آ‌ن سبب کنترل فردی شده هست. درون صورتی که کسی غیر از خداوند اجازه کنترل انسان را ندارد. 

وی ادامه داد: می‌گویید جامعه اسلامی هست و حجاب باید به عنوان امری اجتماعی پذیرفته شود ولی به چه دلیل درون کشورهای خاورمیانه که حجاب به عنوان یک قانون اجتماعی پذیرفته شده هست بیشترین استفاده کردن از وسایل آرایشی گفته می‌شود درواقع ما مفهوم حجاب را مورد توجه قرار نداده‌ایم و تنها به پوسته ظاهری آن تاکید می‌کنیم. 

روح‌افزا گفت: به چه دلیل باید حجاب که مساله پذیرفته شده‌ای از لحاظ فکری و اعتقادی هست را فدای اشتباهات دیگرمان درون حوزه فرهنگی بکنیم درصورتیکه اخلاق درون جامعه جاری نیست ما زیاد دروغ می‌گوییم و آمار اختلاس بالا رفته هست از اینها از اسلام نشأت گرفته ما نمی‌توانیم جامعه را رها کنیم. حجاب مساله اسلامی و شرعی هست.

وی افزود: هیچکدام از نهادهای مسئول درمورد پوشش و حجاب عملکرد درستی نداشته‌اند. نه مجلس، نه دولت و نه شورای عالی انقلاب فرهنگی. 

سلحشوری تاکید کرد: ما خواهان ایجاد یک سهم مشترک درون زمینه حجاب هستیم به چه دلیل که ظاهر دیندار الزاما به معنای باطن دیندار نیست. 

معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان به مساله ازدواج سفید اشاره کرد و گفت: این مسائل هم درون جمهوری اسلامی درون کنار بی‌توجهی به فرهنگ اسلامی درون حال ترویج هست. 

سلحشوری جواب داد: ازدواج سفید یک پدیده اجتماعی هست و باید آسیب‌شناسی شود. ولی معتقد هستم که درنتیجه این نوع رابطه زنان آسیب می‌بینند. 

وی درون ادامه با اشاره به اینکه نهادهای مختلفی درمورد حجاب درون ۴۰ سال گذشته تبلیغ کرد‌اند ولی موفق نبوده‌اند، گفت: باید از این نهادهایی که بودجه هزار میلیاردی دارند پرسید به چه دلیل درون طول ا ین سالها موفق به تربیت جوان دیندار نشده‌اند.

این مناظره درون ادامه به مساله ازدواج کودکان رسید و سلحشوری اظهار داشت: ما درون زمینه‌های مختلف سلیقه‌ای عمل کرده‌ایم ازبرای مثال ازدواج کودکان مورد توجه مجلس قرار گرفت به چه دلیل که دو سوم ازدواج‌های زیر سن باروری به سرطان دهانه رحم منجر می‌شد و ازدواج زیر ۱۳ سال تبعات بسیاری درون پی داشت ولی چون بعضی افراد با نگرش‌های خاص مخالف افزایش سن ازدواج بودند تصویب این قانون را به تاخیر انداختند. 

وی ادامه داد: مخالفان افزایش سن ازدواج کودکان قطعا نگرش سیاسی داشتند. 

روح‌افزا درون جواب به این نماینده مجلس گفت: درون حال حاضر آمار دختران فراری ما از کسانی که زیر سن ۱۶ سال ازدواج می‌کنند بیشتر هست. زمانی سن قانونی ازدواج را افزایش دهیم درواقع مسیر‌های ازدواج دختران ۱۴ و ۱۵ ساله را بسته‌ایم و این مساله به افزایش آمار دختران فراری کمک می‌کند که باز هم معضل آ‌فرین هست. 

وی  افزود: درصورتیکه پیشنهاد دهندگان این لایحه درون پی حذف ازدواج‌هایی تحت اجبار والدین و بخصوص پدر هستند باید درون این زمینه لایحه پیشنهاد کنند. 

سلحشوری جواب داد: من متوجه بالا رفتن سن ازدواج  و معضلات ‌آن هستم و درون بسیاری از نقاط کشور سن ازدواج به مرز ۳۰ سال رسیده ولی درون بعضی نقاط نیز ما ازدواج کودکان مواجه‌ایم. 

روح‌افزا گفت: هیچکدام از این دو مساله مقابل هم قرار ندارند، ما نباید طوری قانون بگذاریم که عده‌ای نادیده گرفته شوند. 

انتهای پیام/ 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *