خرج ۱۵۰ هزار میلیاردی بابت انتقال پایتخت/ جابه‌جایی ۲۴۰ هزار تهرانی به خارج از شهر

ابوالفضل ابوترابی درون گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، گفت: شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده و تاکنون ۴ جلسه با محوریت انتقال پایتخت برگزار شده هست. 

وی ادامه داد: درون تصمیمات گذشته قرار شده هست شهری متوسط که زیرساخت‌های نسبی و خوبی داشته باشد و درون کنار آن امکان توسعه نیز فراهم باشد ازبرای انتقال پایتخت انتخاب شود. 

عضو شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران، گفت: درون آخر سال یکی از شرکت‌های بزرگ و خوشنام کشور درون این زمینه جلسه‌ای با شورا داشتند و یک مدل اقتصادی با عنوان «کلید درون دست» طراحی شده هست, به این صورت که این شرکت، به ساخت‌وساز خواهد پرداخت بدون اینکه ریالی از دولت بگیرد و درون مقابل فضاهایی که درون تهران خالی می‌شود با حضور کارشناسی تحویل خواهد گرفت.

وی گفت: ازبرای انتقال پایتخت عنوان آمادگی شده هست به چه دلیل که درصورتیکه از حوادث پیش‌رو پیشگیری نکنیم بلایی که درون بحث سیل بر سر خوزستان آمد بر سر ما هم می‌آید؛ این درون حالی هست که می‌دانیم تمرکز بیش از حد درون تهران داریم و این یک بحران و تهدید ازبرای کل کشور هست.

ابوترابی گفت: پایتخت‌ها کارکردی فراتر از یک شهر معمولی دارند و از الان باید به فکر باشیم، پیشگیری کنیم به چه دلیل که پیشگیری کم‌خرج‌تر هست.

وی افزود: تمام تجربه‌های موفق کشورها نشان داده هست که چنانچه پایتخت سیاسی و اداری‌شان منتقل شود و از پایتخت اقتصادی جدا شود، بهتر خواهد بود. 

عضو شورای عالی ساماندهی تهران و انتقال مرکز سیاسی و اداری گفت: جدا کردن پایتخت اقتصادی از سیاسی و اداری به لحاظ رعایت پدافند غیرعامل نیز تجربه موفقی درون سایر کشورهای همسایه مانند ترکیه، قزاقستان و پاکستان هست و ما نیز باید این کار را انجام دهیم.

ابوترابی ادامه داد: تهران درون حال حاضر از نظر خطرات انسان‌ساز و طبیعی درون تهدید هست و باید از این تهدیدات پیشگیری کنیم این درون حالی هست که با مدل تازه لازم نیست که دولت ریالی هم بپردازد. 

وی تصریح کرد: درون حال حاضر حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد ساختمان‌های مازاد موجود زیادتر از ساختمان‌های انتقال پایتخت سیاسی و اداری هست و درون نتیجه دولت از بابت این جابه‌جایی درآمد زیادی کسب می‌کند.

رئیس کمیته امنیت داخلی کمیسیون شوراها، افزود: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به نرخ سال گذشته و گرانی‌های گذشته، حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان خرج انتقال پایتخت با احتساب قیمت زمین به شرطی دولتی بودن آن باشد.

ابوترابی گفت: درون طرح انتقال پایتخت ۶۰ هزار کارمند باید منتقل شوند که با احتساب خانوارهای آنها جمعیت ۲۴۰ هزار نفری می‌شود.

وی گفت: همچنین تجربه سایر کشورها نشان داده هست،‌ انتقال پایتخت آهنگ رشد مهاجرت را کم می‌کند به چه دلیل که هم اکنون این آهنگ مهاجرت درون تهران ۱۱ درصد هست و درون سال ۲۵۰ هزار نفر به تهران مهاجرت می‌کنند. بنابراین با انتقال پایتخت سیاسی و اداری درون کشور از این بابت نیز وضعیت مناسب می شود. 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *