جواب وزارت بهداشت به ۱۱ هزار امضای کمپین «ممنوعیت تحصیل پزشکان عمومی»

خبرگزاری فارس-گروه سلامت: محمد رضازاده: اواخر فروردین ماه امسال بود که سیدحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و بررسی ها مجلس شورای اسلامی درون اظهاراتی از سیاست وزارت بهداشت ازبرای تغییر درون مسیر ادامه تحصیل پزشکان عمومی خبر داد. بر اساس اظهارات میرزاده وزارت بهداشت درون سیاست‌های تازه خود مد نظر دارد تا ادامه تحصیل پزشکی تا فوق تخصصی به صورت پیوسته نباشد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و بررسی ها مجلس نداشتن ارتباط مستقیم پزشکان و متخصصان با مردم جامعه و خودداری این افراد از حضور درون مناطق محروم پس از اتمام تحصیل را دلیل اتخاذ این تصمیم عنوان کرد.

به گفته عضو کمیسیون آموزش و بررسی ها وزارت بهداشت این تصمیم مورد استقبال اعضای کمیسیون آموزش مجلس نیز قرار گرفته هست و افراد پس از آخر مقطع پزشکی باید یک دوره خدمتی حداقل سه ساله بگذراند و با مردم و جامعه ارتباط داشته باشد و یافته‌های علمی خود را به صورت عملی به کار گیرد و پس از آن به دوره تخصص بروند.

کمپینی با ۱۱هزار امضا

این اظهارات با واکنش گسترده طیف پزشکان عمومی مواجه شد، به طوری که دانشجویان و پزشکان با تشکیل کمپینی درخواست « طرح ممنوعیت تحصیل پزشکان عمومی» را درون سامانه فارس من به ثبت رساندند، امضاهای این کمپین تنها درون سمت مدت وقت دو روز به عدد ۱۱ هزار رسید و حامیان این پویش اعتراض خود نسبت به طرح وزارت بهداشت مبنی بر عدم ادامه تحصیل پزشکان عمومی و تحصیل ‌آنها به مدت وقت ۳ سال را عنوان کردند. مخالفان طرح ممنوعیت تحصیل پزشکان عمومی می‌گویند این طرح می‌تواند به فرار بیشتر مغزها و کاهش جمعیت پزشکان متخصص منجر شود ولی از سوی دیگر وزارت بهداشت عنوان کرده این طرح را ازبرای ارتباط هرچه بیشتر پزشکان با مردم و خدمت به مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته اجرایی خواهد کرد.

تشکیل این کمپین سبب شد تا خبرنگاران خبرگزاری فارس موضوع را از نمایندگان مجلس و مسئولان وزارت بهداشت پیگیری کرده و نظرات مخالفان و موافقان اجرای این طرح را جویا شوند.

نمی‌خواهیم پزشکان به خارج از کشور بروند

بشیر خالقی دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درون گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درون این رابطه توضیح داد: همواره ادامه تحصیل ازبرای پزشکان لازم هست و درون وقت‌های گوناگون حتی امتیازها و تشویق‌هایی داده‌ایم تا ادامه تحصیل پزشکان قطع نشود. مجلس همواره ازبرای آموزش و ادامه تحصیل پزشکان مانعی نگذاشته و جزو برنامه‌های اصلی مجلس هست که پزشکان ادامه تحصیل بدهند.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درون رابطه با طرح ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی،گفت: چند سال پیش قانونی وضع شد که از پزشکان ازبرای ادامه تحصیل تعهد می‌گرفت که پس از آخر تخصص به اندازه دوران تحصیل یا دو برابر آن، درون مناطق محروم به خدمت‌رسانی مشغول شوند. این طرح خوب بوده و امکان ادامه تحصیل هم برایشان میسر بوده هست. می‌توان درون این طرح نیز از پزشکان عمومی تعهد گرفت تا ضمن ادامه تحصیل به مناطق محروم هم خدمت کنند نه اینکه پس از سه سال تحصیل، از ادامه تحصیل محروم شوند. قطعاً وزارت بهداشت این شکل رفتار نخواهد کرد و مخالف ادامه تحصیل پزشکان نیست.

وی گفت: ما از مسئولین وزارت بهداشت می‌خواهیم که به مجلس بیایند و درون رابطه با این تصمیمی که به تازگی گرفته‌اند توضیح دهند به چه دلیل که این افراد نخبگان جامعه هستند، جامعه به آنها احتیاج دارد و ما نمی‌خواهیم که آنها به خارج از کشور بروند. قطعاً وزارت بهداشت نیز درون این طرح درون پی محرومیت آنها از ادامه تحصیل نیست بنابراین می‌توان طرح‌هایی را پیشنهاد داد تا با این پزشکان عمومی مانند متخصصان رفتار کنند، تعهدی گرفته شود و اجازه داده شود که ادامه تحصیل را همراه با خدمت داشته باشند.

این طرح ناپختگی‌ زیادی دارد

سید مرتضی خاتمی نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درون گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، با تأکید بر این مطلب که ما نیز مخالف طرح وزارت بهداشت بوده و این مسأله را با وزیر بهداشت درون میان گذاشته‌ایم، عنوان کرد: قرار هست از مسؤولان معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم بخواهیم که ازبرای تحقیق این موضوع درون کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی حاضر شوند. دلایل ما ازبرای مخالفت با این طرح روشن هست به چه دلیل که بر خلاف تصوری که مسؤولان آموزشی دارند بنده به عنوان کسی که سال‌ها تجربه مرکز توزیع پزشکان را داشته‌ام این را گفته‌ام که دوستان دلیل اصلی کمبود پزشکان را درون طرح استریت جستجو نکنند بلکه دلیل کمبود پزشک، درون جاهای دیگر هست. 

وی گفت: معافیت‌های گوناگونی که درست کرده‌ایم و همچنین استفاده کردن کمتر از نیروهای سرباز به عنوان پیا‌م‌‌آور بهداشت درون مناطق محروم از جمله مواردی هست که کمبود پزشکان را نسبت به سال‌های قبل دامن زده هست. اینکه بخواهیم تعدادی دانشجوی ممتاز و نخبه را از این امتیاز اندک که به شرط قبولی درون آزمون دستیاری، بدون وقفه درون مقطع بالاتر ادامه تحصیل داده و دفعه علمی کشور را بر دوش بکشند، مانع شویم کار درستی نیست؛ به چه دلیل که این افراد بعدا باید تعهد خود را انجام داده و به سیستم دولتی ارائه خدمت دهند؛ ضمن اینکه این افراد امتحان نیز می‌دهند و تنها امتیازی که دارند این هست که می‌توانند درون امتحان شرکت کرده و درصورتیکه قبول شوند بدون وقفه ادامه تحصیل دهند که امتیاز خیلی بزرگی هم نیست. 

خاتمی تصریح کرد: هم اکنون این نگرانی جدی هست که به دلیل سختگیری‌های بیش از حد درون خدمت ها اجباری پزشکان، سطح نخبگی درون پذیرفته شدگان پزشکی کاهش یابد و دیگر پزشکی جذابیت سابق را ازبرای جامعه ندارد و درون آینده ما درون این زمینه مسأله و معضل خواهیم داشت. 

 نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: درون میان کل دانشجویان قسمت دولتی تنها دانشجویان پزشکی هستند که مجبورند خدمت ها اجباری را بگذرانند و سایر رشته‌های دولتی با خرج دولت تحصیل می‌کنند ولی هیچ تعهدی ندارند؛ درصورتیکه این امتیاز استریت را نیز از آنها بگیریم  یا نظر به تطویل تعهدات، داشته باشیم، انگیزه‌های محدود ایشان را هم از آنها گرفته‌ایم…گروه پزشکی به تعهدات درون حد بالا عمل می‌کنند و ما نباید این تعهدات را بیشتر هم بکنیم و نباید چاره حل مشکل را درون این ببینیم؛ به چه دلیل که درصورتیکه اینگونه عمل کنیم دقیقا به ضرر پیشرفت علوم پزشکی و سطح نخبگی جامعه پزشکی هست. معتقدیم که این طرح ناپختگی‌ زیادی دارد و باید از زوایای گوناگون تحقیق شود لذا با آن مخالفت کرده‌ایم.

کسب تخصص و تجربه با اجرای تصمیم تازه وزارت بهداشت

حیدرعلی عابدی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درون خصوص طرح ممنوعیت تحصیل پیوسته پزشکان عمومی اظهار داشت: من موافق اجرای این طرح هستم. اجرای این طرح سبب می شود تا افراد پس از گذراندن دوره‌های تخصصی و کسب تجربه راهی مقاطع بالاتر خواهند شد.

عابدی تصریح کرد: انجام این کار سبب می‌شود پزشکان از دانش کافی برخوردار باشند و مقطع بعدی را ادامه دهند، و درون مقاطع بالاتر از آن استفاده کردن کنند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه این طرح موفق خواهد بود گفت: این طرح لزوما خواهان تصویب قانون نخواهد بود و اجرای آن جزو اختیارات وزیر بهداشت هست.

 محدودیت هیچ ارتباطی به تعهد خدمت یا طرح نیروی انسانی ندارد

کیانوش جهانپور سرپرست رابطه ها عمومی وزارت بهداشت درون خصوص این تصمیم به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: موضوعی که توسط وزیر بهداشت مطرح شد موضوعی هست که درون برنامه‌های گذشته وجود داشت و کارشناسان طی سال‌های گذشته بارها به این موضوع اشاره داشتند، ما خواهان این هستیم که پزشکان قبل از ورود به دوره‌های تخصصی و دوره‌های فوق تخصصی درون نظام ارائه خدمت به عنوان پزشک عمومی فعالیت داشته باشند و دوم اینکه با نظام ارائه خدمت درون شبکه ارائه خدمت ها آشنایی کافی داشته باشند.

وی تصریح کرد: متأسفانه گاهی افرادی را درون دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی مشاهده می‌کنیم که کمترین آشنایی با نظام ارایه خدمت ها دارند و این موضوع از جمله اشکالاتی هست که احساس می‌شد باید آن را برطرف کرد به همین دلیل این موضوع درون برنامه‌های وزیر بهداشت قرار گرفت؛ که به هر حال موضوع ورود به دوره‌های تخصصی یا ورود مستقیم از دوره‌های تخصصی به دوره‌های فوق تخصصی مستلزم سابقه کاری معلوم حوزه قبلی باشد و زمانی پزشک عمومی یا متخصصی تربیت می‌شود ازبرای ارائه خدمت ها تخصصی تربیت شود اگرچه این افراد نیم نگاهی ازبرای ادامه تحصیل دارند.

مصوبه‌ای درون این خصوص تصویب نشده هست

جهانپور گفت: موضوع محدودیت ازبرای ادامه تحصیل مستقیم از دوره پزشکی عمومی به تخصص و فوق تخصص مد نظر بوده و هست و هم اکنون مصوبه‌ای دال بر این موضوع وجود ندارد، موضوع درون حال پیگیری هست و وزیر بهداشت موضوع را به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع خواهد داد و چگونگی آن درون کمیسیون‌های مربوطه از جمله شورای آموزشی وزارت بهداشت تصویب می شود و پس از تصویب و ابلاغ می‌شود.

وی ادامه داد: ورود به دوره تخصصی از پزشک عمومی به صورت مستقیم مد نظر وزیر بهداشت هست و ازبرای مدت وقت سه سال ازبرای اغلب دانشجویان به غیر از موارد محدودی از افرادی که به عنوان دانشجویان برتر قلمداد می‌شوند دوره‌ آموزشی درون نظر گرفته می شود. این محدودیت همیشه بوده و هیچ ارتباطی به تعهد خدمت یا طرح نیروی انسانی ندارد.

سه سال پیش‌احتیاج ازبرای آشنایی با نظام ارایه خدمت

سرپرست رابطه ها عمومی وزارت بهداشت تصریح کرد: پزشک فارغ‌التحصیل چه طرح نیروی انسانی داشته یا نداشته باشد یا درون زمانی که طرح به نوعی برداشته شود و افراد فاقد تعهد خدمت خاصی باشند موضوع سه سال آشنایی و کار و تجربه درون حوزه نظام ارایه خدمت به عنوان پیش احتیاج ازبرای پزشکان قلمداد می شود.

وی با بیان اینکه این موضوع تابع مصوباتی هست که درون آینده پیگیری می‌شود، و پس از تصویب درون شورای آموزشی وزارت بهداشت درصورتیکه به تایید وزیر بهداشت برسد از آن تاریخ اجرایی می شود، گفت: تاکید می‌کنم این موضوع ارتباطی با طرح نیروی انسانی یا افزایش مدت وقت طرح نیروی انسانی ندارد و ایجاد تعهد خدمت تازه نمی‌کند، بلکه این موضوع صرفا پیش احتیاج ازبرای آشنایی با نظام ارایه خدمت به دوره تخصصی به شمار می‌رود.

جهانپور درون خصوص سهمیه دانشجویان برتر تصریح کرد: درون سال‌های گذشته بعضا یک سه و پنج درصد و درون بعضی موارد ده درصد مطرح بوده درصد پذیرش دانشجویان برتر نیز منوط به تحقیق بعدی و مصوبات شوراهای مربوطه هست، تا امروز اتفاقی رخ نداده و این موضوع صرفا عنوان موضع و عنوان تحقیق کارشناسی هست نه مصوبه دوم اینکه این طرح ارتباطی با افزایش یا ایجاد تعهد خدمتی تازه ندارد و یکی از اموری هست که قطعا مورد احتیاج هست و به هر حال ثسمت اعظم افراد زمانی ازبرای یک دوره آموزش می‌بینند نتایج آن را ارایه کنند.

سرپرست رابطه ها عمومی وزارت بهداشت ادامه داد: از سیاست‌های مد نظر وزیر بهداشت موضوع این هست که افراد‌یکه وارد شبکه ارایه خدمت می‌شوند و سوابقی درون این خصوص دارند سوابق آنها به عنوان سابقه مفید درون قبولی درون آزمون‌های تخصصی و فوق تخصصی به شمار می‌رود این سیاست تشویقی خواهد بود که ساز و کار آن بعدا معلوم می شود.

بحث فرار نخبگان ارتباطی با موضوع ندارد

وی گفت: این بحث‌هایی که تحت عنوان فرار نخبگان شده هیچ ارتباطی با موضوع نداشته و اینکه زمانی که  افراد درون نظام ارایه خدمت فاقد تعهد خدمت باشند درصورتیکه فرد بخواهد به هر کشوری وارد شود و درون رشته پزشکی ادامه تحصیل شود باید به مراتب وقت بیشتری صرف کند تا درون آنجا به عنوان رزیدنت وارد دوره تخصصی شود.

جهانپور افزود: درون نتیجه این موضوع اصلا منتفی هست، ضمن اینکه درون خصوص نخبگان و دانشجویان برتر نیز درصد مشخصی از امتیاز ورود مستقیم استفاده کردن خواهند کرد و این درصد محدود خواهد بود و شامل تعداد زیاد یاز دانسجویان نخواد شد.

به گفته فارس، با توجه به اظهارات مخالفان، موافقان و توضیحات مسؤولان وزارت بهداشت باید منتظر تحقیق این طرح درون کمیسیون‌های تخصصی وزارت بهداشت و تایید یا رد آن توسط شخص وزیر ماند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *