تبدیل اصیل‌ترین بافت تاریخی خاورمیانه به پارکینگ!+تصویر و کلیپ

خبرگزاری فارس – سعیده اسدیان: چندسالی می‌شود که به بهانه توسعه حرم شاهچراغ درون شیراز، بافت تاریخی این شهر پر آوازه به سیبل مسئولانی تبدیل شده که با نشانه‌گیری‌های غلط خود، تار و پود این بناهای قدیمی را از هم باز کرده‌اند.

درون کوچه پس کوچه‌های بافت قدیمی شیراز که مسیر بروید قلبتان می‌گیرد از این همه بی رحمی، از این همه تاریخی که با خاک یکسان شده و از آن همه شکوه و زیبایی و قدمت، تنها تکه پاره‌هایی از بناهای قدیمی بر بدن این بافت تاریخی مانده هست.

حالِ این روزهای بافت تاریخی و فرهنگی شیراز شبیه بیماری هست که زخم‌های روی بدنش وی را نحیف و فرسوده کرده ولی هم اکنون امید به بهبودی دارد.

اینجا بافت تاریخی شیراز هست، جایی که روزگاری مردمان اصیل شیراز درون آن رفت و آمد می‌کردند و امروز لاشه آن را تبدیل به یک پارکینگ عمومی کرده‌اند.

شیراز ۳۶۰ هکتار بافت تاریخی دارد که ۵۷ هکتار از آن تحت عنوان توسعه حرم شاهچراغ درون دست تخریب قرار گرفته، درون این ۵۷ هکتار بافت تاریخی ۴۶۲ پلاک وجود دارد که امکان ثبت حداقل ۱۵۰ پلاک وجود داشت ولی به دلیل خواب زمستانی مسئولان ذی‌ربط، متأسفانه تنها ۱۳ پلاک آن ثبت ملی شده هست.

آخرین تخریب درون اصیل‌ترین بافت تاریخی خاورمیانه مربوط به اسفندماه سال ۹۶ بوده و ظاهراً قرار هست  درون همزیستی لودرها با بافت تاریخی شیراز دفعه دیگر طرح ۵۷ هکتاری شروع به کار کند.

*از موضوع بافت تاریخی غفلت کرد‌ایم/هیچ اراده‌ای ازبرای برخورد با تخریب‌گران وجود ندارد

ابراهیم صبوری نایب رئیس شورای شهر شیراز درون خصوص وضعیت بافت تاریخی شیراز و اقداماتی که قرار بود درون راستای مصوبه دوفوریتی شورای شهر همچون مستندنگاری و نصب دوربین مداربسته انجام شود، گفت: واقعیت این هست که هم اکنون به دلیل کمبود بودجه شهرداری نتوانسته‌ایم کاری انجام دهیم.

وی افزود: قرار بود که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و میراث فرهنگی درون بافت تاریخی کارهایی را انجام دهند، به چه دلیل که متصدی این خانه‌ها و بافت‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی هست.

صبوری با بیان اینکه ما صرفاً توانستیم از تخریب بیشتر جلوگیری کنیم، گفت: ازبرای مستندنگاری، برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده‌ایم و یک تیم دانشگاهی مسئولیت کار را بر عهده گرفتند.


مصوبه دو فورتی شورای شهر شیراز درون خصوص بافت تاریخی

نایب رئیس شورای شهر استان فارس با تأکید بر اینکه میراث فرهنگی باید درون این زمینه ورود کرده و از خانه‌ها نگهداری کند، گفت:‌ بسیاری از خانه‌هایی که درون بافت تاریخی شیراز تخریب شده ثبت ملی هست ولی متأسفانه هیچ اراده‌ای ازبرای برخورد با تخریب‌گران وجود ندارد.

وی درون جواب به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه به چه دلیل پس از گذشت حدود یکسال از آخرین تخریب‌ها هم اکنون مستندنگاری انجام نشده،‌گفت: کارهای اولیه مستندنگاری انجام شده ولی شما درست می‌گویید، ما چند ماهی هست که درگیر مسائلی شدیم و از موضوع بافت تاریخی غفلت کردیم، البته دست‌هایی درون جریان هست که اجازه نمی‌دهد کارها به درستی پیش برود.

* عده‌ای از اسامی مقدس سوء استفاده کردن می‌کنند

نایب رئیس شورای شهر استان فارس تصریح کرد: درون یکی از جلسات درون خیابان اسکندریه درون مورد بازآفرینی بافت‌های تاریخی شهر صراحتاً گفتم زمانی که دو خانه قدیمی‌ تخریب شد هیچکس به فریاد ما نرسید، درصورتیکه آن موقع کاری انجام می‌شد تخریب‌ها این قدر جلو نمی‌رفت.

صبوری گفت: از سوی دیگر عده‌ای از اسامی مقدس سوء استفاده کردن می‌کنند و درون حال نابودی بافت تاریخی هستند، تولیت آستان شاهچراغ گناهی ندارد ولی عده‌ای به اسم طرح میان‌الحرمین بافت تاریخی را نابود کرده‌اند.

وی گفت:‌ درون هر صورت ما باید پیگیری کنیم و حداقل مستندنگاری را شروع کنیم، قرار بود شهرداری و شورا این کار را انجام دهند که متأسفانه شرایط بد بودجه‌ای و درگیری‌های روزمرگی سبب غفلت ما از این موضوع شد.

*فعالیت یک گروه تحقیقاتی خارجی درون بافت تاریخی شیراز

این درون حالی هست که مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس درون گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس پیرامون وضعیت بافت تاریخی شیراز اظهار داشت: درون راستای بهبود بافت تاریخی شیراز  مطالعات جامعی انجام شده و قراردادی با یک شرکت خارجی و با همکاری وزارت مسیر و شهرسازی و سازمان مرکزی میراث فرهنگی منعقد شده تا کل بافت تاریخی شیراز را مطالعه کنند.

امیری تصریح کرد: گروه تحقیقاتی بافت تاریخی بیش از یکسال هست که درون حال فعالیت هستند و مراحل آخر کار سپری می‌شود.

وی گفت: ما باید تحقیق کنیم که چه اتفاقی درون بافت‌های تاریخی می‌افتد که خالی از سکنه می‌شوند، زمانی بافت به دلیل شرایط مختلف خالی می‌شود افرادی درون آنجا ساکن می‌شوند که شاید حضورشان چندان تناسبی با آن مجموعه نداشته باشد، بخشی از این افراد معتادان هستند که به عنوان یک معضل اجتماعی شناخته می‌شوند و درون بافت ساکن شده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس گفت: درون چند سال گذشته تلاش کردیم تا فعالیت‌هایی را درون حوزه بافت تاریخی شیراز فعال کنیم تا از کنار این فعالیت‌ها رفت و آمد درون بافت اضافه شود، چندین هتل و اقامتگاه سنتی درون بافت تاریخی ایجاد کرده‌ایم، خانه صنایع دستی و موزه درون بافت تاریخی شیراز مسیر‌اندازی کرده‌ایم و تعدادی خانه‌های بافت تاریخی هم به سفره‌خانه‌های سنتی و اقامتگاه‌ها تغییر کاربری داده‌اند.

*مسیر‌اندازی پارکینگ عمومی درون بافت تاریخی موقت هست

امیری تصریح کرد: ما قادر نیستیم افرادی که درون گذشته درون بافت ساکن بودند را برگردانیم، بافت تاریخی شیراز ۳۶۰ هکتار هست و کل خانه‌هایی که مالک آن ما هستیم حدود ۴۰ خانه هست، تعدادی از این خانه‌ها تغییر کاربری داده و ازبرای ۲۸ خانه دیگر طراحی‌هایی صورت گرفته تا به مرکز اقامتی، رستوران سنتی و فروشگاه‌های صنایع دستی تبدیل شوند.

وی ادامه داد: تعدادی از خانه‌ها ثبت ملی شده‌اند که قرار هست با یک اعتباری از سوی میراث فرهنگی و تقبل بخشی از خرج‌ها از سوی مالکان، بازسازی صورت گیرد و سکونت درون آن اتفاق بیفتد. تمام این کارها انجام می‌شود تا بخشی از معضلات درون بافت تاریخی شیراز به حداقل برسد ولی درون بافت تاریخی تنها میراث فرهنگی مسئول نیست و باید شهردار، شورای شهر و سایر سازمان‌ها درون این زمینه کار را پیگیری کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس درون خصوص تبدیل بخشی از بافت تاریخی به پارکینگ عمومی گفت: این پارکینگ موقت هست و ما مسئول آن نیستیم و نمی‌توانیم درون مورد آن توضیح دهیم.

پیگیری خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس از جواد بهادر به عنوان مدیرکل شهرسازی شهرداری استان فارس درون خصوص مستندنگاری و نصب دوربین‌های مدار بسته درون محوطه بافت تاریخی به جایی نرسید و وی عنوان کرد که درون این موضوع مسئولیتی بر عهده ندارد.

همچنین احمدرضا دستغیب، رئیس شورای شهر استان فارس هم درون خصوص شروع مجدد طرح ۵۷ هکتاری و اقدامات انجام گرفته ازبرای جلوگیری از تخریب بافت تاریخی پاسخگو نبود و احمد تنوری، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر شیراز را ازبرای پاسخگویی به این موضوع معرفی کرد.

*نصب دوربین‌های مدار بسته درون محوطه بافت تاریخی باید درون اولویت قرار گیرد

احمد تنوری درون گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس درمورد سرنوشت اجرای مصوبه دو فوریتی که پس از تخریب‌های سال ۹۶ درون بافت تاریخی تدوین شد، اظهار داشت: مصوبه لازم‌الاجراست و شهرداری باید مصوبه دو فوریتی را اجرا کند.

وی افزود: با توجه به کمبود بودجه باید درون متمم بودجه امسال و یا بودجه سال آینده این موارد دیده شود و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز نسبت به نصب دوربین‌های مدار بسته درون محوطه بافت تاریخی کار کند.

 رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر شیراز تصریح کرد: موضوع نصب دوربین‌ها باید درون اولویت پروژه‌های سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز قرار گیرد.

تنوری با بیان اینکه نگاه به بافت تاریخی نه تنها محلی بلکه ملی هست، گفت: جامعه ایرانی قسمت عمده‌ای از هویت فرهنگی ایران را درون بافت تاریخی شیراز جست‌وجو می‌کند، به همین جهت درون بخشی که مربوط به هویت و معماری می‌شود معاونت شهرسازی و درون بخشی که مربوط به هویت تاریخی می‌شود سازمان فرهنگی شهرداری شیراز وظایف مهمی را بر عهده دارند.

*نابودی هویت خانه‌های تاریخی با نام‌های تجاری

وی گفت: عمده خانه‌های بافت تاریخی شیراز عمداً به نام آخرین مالک نامگذاری شده‌اند، البته بومی‌های منطقه اطلاعات درستی درمورد صاحبان اصلی این ملک‌ها دارند ولی باید الزامی به وجود بیاید که هویت تاریخی این خانه‌ها معرفی شود، به چه دلیل که درون حال حاضر خانه‌هایی با کاربری گردشگری نام تجاری دارند و همین امر هویت خانه‌ها را از میان برده هست.

رئیس کمیته رسیدگی به شکایات شورای شهر شیراز با بیان اینکه بسیاری از این خانه‌ها درون بافت تاریخی و از دوره قاجار به پس متعلق به شعرا، معماران، نقاشان، فلاسفه و علمای دینی شیراز بوده‌ هست، گفت: شاید سیاست سازمان میراث فرهنگی این بوده که خانه‌ها به نام دیگری شناخته شوند!

*ورود رئیس سازمان بازرسی کل کشور ازبرای انطباق استعلام‌های صادره با قوانین حوزه میراث فرهنگی 

تنوری درون خصوص مسیر‌اندازی پارکینگ عمومی درون بافت تاریخی، تصریح کرد: حراست از حریم بناهای تاریخی با سازمان میراث فرهنگی هست و زمانی که شهرداری بخواهد مجوزی را صادر کند، باید از میراث فرهنگی استعلام بگیرد.

وی ادامه داد: درصورتیکه صدور این مجوز با استعلام از میراث فرهنگی بوده که مجلس شورای اسلامی باید قوانین و مقررات حاکم بر میراث را اصلاح و قوانین دشوار‌گیرانه تری را جایگزین آن کند، ولی این احتمال هم وجود دارد که استعلام دریافت شد خلاف ضوابط و قوانین بوده باشد که درون این صورت رئیس سازمان بازرسی کل کشور  و رئیس سازمان میراث فرهنگی باید ازبرای انطباق استعلام‌های صادره با قوانین حوزه میراث فرهنگی به موضوع ورود کنند.

*لزوم ورود دادستان کل کشور به موضوع تخریب بافت تاریخی شیراز

ولی علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درون جواب به سوال خبرنگار فارس درون خصوص نتیجه شکایت‌هایی که میراث فرهنگی درون خصوص تخریب بافت تاریخی انجام داده و اینکه قرار هست چه چیزی درون محوطه بافت عین به عین بازسازی شود؟ گفت: موضوع بافت تاریخی شیراز موضوع بسیار مهمی هست و متأسفانه درون گذشته اقدامات تخریبی زیادی درون محوطه تاریخی شیراز انجام شده بود.

وی افزود: اخیراً دو، سه خانه مجدد تخریب شد که ما اقدامات حقوقی را انجام دادیم و حکم قضایی درون این خصوص صادر شد و امید دارم با اجرای حکم قضایی که قطعی هم شده کسی به خودش اجازه تخریب ندهد.

مونسان تصریح کرد: متأسفانه مجری آنجا از ورود ضابطین ممانعت کرده، خواهش من از استاندار فارس این بود که یا خودش ورود کند یا از طریق شورای تأمین پیگیر موضوع شود، همچنین از دادستان کل کشور هم می‌خواهم که به این قضیه ورود کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تأکید بر اینکه طرح تخریب بناهای تاریخی به بهانه توسعه پذیرفتنی نیست و این کار ضد توسعه هست، گفت: بناهای ارزشمند تاریخی که آنجا وجود دارد را با چه چیزی می خواهیم جایگزین کنیم؟

*معضل اصلی ما عدم اجرای حکم قطعی دادگاه هست

وی افزود: کمیته امنیت ما درون میراث فرهنگی تشکیل جلسه داد که نمایندگان قوه قضائیه، وزارت اطلاعات وزارت کشور و وزارت امور خارجه درون آن حضور داشتند و از نزدیک محل را مورد بازدید قرار دادند، درون شورای تأمین حاضر شدند و با استاندار ملاقات کردند، بعدهم کمیسیون امنیت ملی مجلس محل را مورد بازدید قرار داد و همه تاکید کردند باید جلوی تخریب گرفته شود.

مونسان گفت: درون همین راستا مقرر شد دو سه خانه ای که اخیراً تخریب شده عین به عین بازسازی شود و ما هم همچنان موضوع را پیگیری می‌کنیم، بیشتر معضل ما اجرای حکم هست و امید دارم مسئولان قضایی استان با توجه به اینکه حکم به اجرای احکام رفته آن را اجرایی کنند.

وی درون خصوص نصب دوربین درون بافت تاریخی هم گفت: از وزارت مسیر و شهرسازی می‌خواهم که نسبت به نصب دوربین‌ها توجه ویژه داشته باشند چون پاس‌کاری می شود که چه کسی مجری این کار هست.

*درون وقت تخریب‌ بافت تاریخی از ورود ضابطین هم جلوگیری شده بود چه برسد به یگان!

سردار رحمت‌الهی، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی هم درون جواب به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه درون وقت تخریب‌ها یگان حفاظت کجا بود و چه می‌کرد؟ گفت: موضع سازمان میراث فرهنگی درون این باره قاطع و غیر منعطف بوده و یگان حفاظت هم به تبع دستورات ریاست سازمان واقعاً درون این قضیه ایستادگی کرد.

وی افزود: درون همین راستا پرونده‌ای تشکیل شد و ما موضوع را پیگیری کردیم و یک کار بازدارنده خیلی خوب درون مقایسه با اقدامات تخریب‌گرایانه قبلی که درون سطحی گسترده‌تر انجام شد و ما طی سال گذشته و امسال به توانستیم تخریب‌ها را به حداقل برسانیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: زمانی کسی متجاوز هست و اقدامی انجام می‌دهد که عنوان مجرمانه دارد ما مجبوریم پرونده تشکیل دهیم و به مرجع قضایی معرفی کنیم، متأسفانه درون آن مقطع کاملاً از ورود ضابطین هم جلوگیری  شده بود چه برسد به یگان، ولی همه اینها را تحت تعقیب قرار دادیم و واکنش مناسبی داشتیم که نتیجه آن توقف تخریب‌ها بود.

این سناریویی  هست که سال‌هاست درون بافت تاریخی شیراز مرور می شود و هر کسی دیگری را مسئول رسیدگی می‌داند و درون میان این پاس‌کاری‌ها، این تاریخ شیراز هست که هر لحظه فرو می‌ریزد.

درون زیر کلیپ‌هایی از بافت تاریخی شیراز را می‌بینید که تبدیل به خرابه شده و از آن به عنوان پارکینگ استفاده کردن می‌شود.

 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *