به چه دلیل تاکنون دستفروشان ساماندهی نشدند!

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس بیش از ۲ دهه هست که ساماندهی دستفروشان درون دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته و تاکنون به نتیجه درستی نرسیده  و روز به روز هم بر تعداد دستفروشان درون پایتخت افزوده شده هست تا جایی که حتی ازبرای استخدام دستفروشان درون سایت های مجازی آگهی تبلیغاتی می دهند.

هم اکنون آمار دقیقی از تعداد دستفروشان تهران وجود ندارد البته شهرداری تهران درون شب عید ۹۸ ازبرای ساماندهی دستفروشان کمیته ای تشکیل داد که درون آنجا دستفروش واقعی را از غیر واقعی تشخیص دهند و پس به آنها مکان های ازبرای فعالیت به طور موقت اختصاص داد.

شهرداری درون بسیاری از مواقع که ساماندهی دستفروشان را شروع می کنند مکان های ازبرای حضور آنها درون نظر می گیرد ولی به دلیل اینکه نقاط درون نظر گرفته شده پر رفت و آمد نیستند این افراد نمی توانند درون آنجا درون آمدی کسب کنند درون نتیجه از حضور درون این مکان ها امتناع می کنند.

 

دستفروشی ناشی از شرایط بد اقتصادی هست و  باید ازبرای رفع این مشکل ابتدا کار کرد، درصورتیکه اقتصاد فلج نباشد و کارگاه ها و کارخانه ها نیروها را تعدیل نکنند احتیاج نیست افراد به این شغل ها روی بیاوند و تا زمانی که اقتصاد درست نشود این مشکل به صورت جدی حل نخواهد شد.

یکی دیگر از علل دستفروشی پدیده مهاجرت هست افراد زمانی وارد شهرهای بزرگ می شوند به دست آوردن شغل ازبرای آنها کار سختی هست درون نتیجه ازبرای امرار معاش به شغل های کاذب روی می آورند.

امیر فتاحیان  مدیرعامل شرکت شهربان حریم‌بان درون باره رفع سد معبر به فارس گفت: رفع سد معبر بر عهده شهرداری تهران هست و درون تبصره ۲ بند یک ماده ۵۵ شهرداری مکلف به رفع سد معبر هست.

وی با بیان اینکه زمانی دست‌فروشان را جمع‌آوری کنیم ازبرای آنها برنامه داریم، گفت: مکان‌هایی را ازبرای این افراد درون نظر گرفته‌ایم تا درون آنجا به فعالیت خود ادامه دهند ولی بسیاری از این افراد قبول نمی‌کنند درون جاهای دیگری دست‌فروشی کنند.

 

به گفته فتاحیان، بعضی دستفروشی‌ها توسط کسبه صورت می‌گرفت و بعضی از کسبه از فضای مقابل مغازه خود ازبرای دستفروشی استفاده کردن می‌کردند.

 

بعضی معتقد هستند دستفروشی جرم هست امادستفروشان مجرم نیستند  آنها تنها درون پی کسب درآمد و تامین خرج های زندگی هستند و براساس تبصره ١ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده‌روها و استفاده کردن غیرمجاز از آنها، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی ازبرای کسب و سکونت ممنوع هست. بند ٢٠ همین ماده از قانون تاکید می‌کند که شهرداری‌ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که به‌نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد، برخورد کنند.

ساماندهی دستفروشان با ولی و اگرهای زیادی رو به رو هست. الهام فخاری عضو کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران معتقد هست که منافع عده ای با ساماندهی دستفروشان به خطر می افتد.

به اعتقاد فخاری، بخشی از دلایل سد معبر درون خیابان ها ریشه درون اقدامات بعضی کسبه دارد  . چطور درون شهری که شما نمی توانید یک موتور و یا ماشین را درون هر مکانی پارک کنید دستفروشان به راحتی بساط خود را پهن می کنند و هیچ اتفاقی هم رخ نمی دهد؟

 

وی ادامه داد: تثبت درون مکان درون واقع مصداق سد معبر و غصب مکان هست درون صورتی که درصورتیکه لایحه و تعارف معلوم تر شود کمک می کند کسانی که دوست دارند یا شرایطشان اقتضا می کند بتوانند درون شغل های سیار و بی کانون فعالیت کنند و آن وقت کسب و کار و درون آمد غیر رسمی و غیرقانونی تعطیل می شود،بخشی از مقاونمت های ناشی از این هست که منافع عده ای به خطر می افند.

بیشترین نقاطی که دستفروشان حضور پیدا می کنند تجریش، صادقیه، ونک، هفت تیر، انقلاب، امام حسین، جمهوری، پیروزی و غیره  هست و البته شهرداری بارها این نقاط را شناسایی کرده و برنامه ضربتی ازبرای ساماندهی داشته هست ولی پس از مدتی دوباره افراد جمع آوری شده باز می گردند.

حمید رضا تحصیلی  مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران درون این باره گفت: سدمعبر ایجاد شده توسط این دستفروش‌ها تخلف محسوب می‌شود، این افراد ازبرای کسب سود موجب بر هم زدن نظم شهری و آسایش شهروندان می‌شوند.
به گفته تحصیلی، شرکت ساماندهی ازبرای رفاه حال شهروندان و حمایت از دستفروشی درون چارچوب قانون با ساز و کار استاندارد محل‌هایی را معلوم کرده و درون اختیار دست فروشان قرار خواهد داد.

 

وی تاکید کرد: شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران به  همه دستفروشانی که با این شرکت همکاری دارند و درون محل‌های معلوم و مورد نظر فعالیت کنند خدمت ها ارایه می‌دهد؛ البته دستفروشانی که خود را پایبند به قانون نمی بینند نباید انتظار حمایتی از شهرداری داشته باشند.
مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران گفت:  باید مانع  افزایش گستره دستفروشان درون شهر تهران و حضور روز افزون مراجعه آنها از حاشیه های شهر به داخل تهران شویم، درون صورت ممانعت نکردن ازحضور  دستفروشانی که سبب سدمعبر درون سطح شهر می شوند شاهد افزایش این پدیده به عنوان یک معضل بزرگ درون سطح شهر خواهیم بود که علاوه بر برهم زدن ظاهر شهر، سبب آسیب های اجتماعی نیز درون سطح شهر خواهند شد.
تحصیلی گفت: مسیر اندازی روز و شب بازارها جهت استقرار دستفروشان درون دستور کار شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران قرار دارد، درون این راستا مکان ها و ساعات مشخصی را ازبرای فعالیت دستفروشان درون محل‌های معلوم درون هر منطقه درون نظر گرفته‌ایم که به دستفروشان مستقر درون این مکانها خدمت ها ارایه خواهیم داد.

درون حال حاضر شهروندان حتی درون کنار خیابان هم کار به دستفروشی بنزین با قیمت ها بالا می کنندو
زهرا نژاد بهرام رئیس عضو شورای شهر تهران درون این باره گفت: درون حال حاضر علاوه بر پوشاک مواد غذائی و…حتی شاهد فروش بنزین درون خیابان‌ها نیز هستیم به همین قصد شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران باید با توجه به مصوبات قانونی درون راستای ساماندهی اینگونه فعالیت‌ها اقداماتی انجام دهد.

 

وی به مسیر اندازی روز و شب بازارها درون هر محله اشاره کرد و گفت: درون راستای ساماندهی دستفروشان می توانیم ازبرای هر محله ماهانه یک بازار درون نظر بگیریم.
درون حال حاضر رسیدگی به موضوع دستفروشان توسط شرکت شهربان و همچنین ساماندهی مشاغل که زیر مجموعه معاونت خدمت ها شهری هست درون حال انجام هست و البته نقاط قوت و ضعف های دارید.

 اخیرا شهرداری تهران تصمیم گرفته که وظایف شرکت شهربان و حریم بان را به یگان حفاظت شهرداری منتقل کند.

ابراهیم شیخ معاون منبع ها انسانی شهرداری تهران از انتقال وظایف شهربان و حریم‌بان به مجموعه یگان حفاظت شهرداری و نظارت انتظامی استقبال کرد و گفت: شأن شهرداری تهران و شأن نیروی انتظامی ایجاب می‌کند تا اقدامات مربوط به حفاظت از شهرداری و شهر با حساسیت و دقت بیشتری انجام شود تا شاهد مشکلات قبلی درون این خصوص نباشیم.

 

سردار محمد کریم بیات، فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران هم معتقد هست که با انتقال وظایف شرکت شهربان و حریم‌بان و تشکیل یگان حفاظت مترو امیدواریم که شاهد یک رویه واحد درون ارائه خدمت ها به شهروندان باشیم.

به اعتقاد بیات، بدون شک، همکاری و هماهنگی میان بخشی با این ادغام افزایش خواهد یافت.

ولی این واگذاری ها صدای شورای شهری ها را درون آورد و آنها درون این باره خواستار توضیحات شهردار شدند و درون تذکراتی درون صحن علنی شورا دادند.

اعضای شورا نامه ای خطاب به محسن هاشمی  ریاست شورا نوشتند و گفتند:  با عنایت به تصمیم شهردار  تهران و شورای اداری شهرداری به واگذاری وظایف شرکت شهربان و حریم بان به یگان حفاظت شهرداری تهران آن هم بدون مجوز شورای اسلامی شهر تهران ، کاملا غیر کارشناسی و غیر قانونی و بر خلاف اساسنامه یگان حفاظت شهرداری تهران بوده و درون این صورت یکی از وظایف ذاتی شهرداری که می تواند توسط مناطق ۲۲ گانه و نواحی ۱۲۳ گانه با مجموعه قابل توجهی از پرسنل و کارشناسی و نیروی عملیاتی آنهم با تجربه طولانی گذشته انجام پذیرد به یگان حفاظت شهرداری که اساسا ساختار، شرح وظایف و اساسانامه آن انجام این امور نیست تصمیم غلط و شتابزده و غیر قابل قبول هست.بدیهی هست این تصمیم موجبات سلب بخشی از اختیارات قانونی مدیریت شهری می شود.

بر اساس این گفته، موضوع ساماندهی دستفروشان سال هاست که درون دستور کار قرار دارد و هم اکنون نتیجه نداده هست و معلوم نیست با واگذاری وظایف به قسمت دیگری چه اتفاقی درون این زمینه رخ دهد و البته شهرداری هم درون این باره اطلاع رسانی نکرده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *