با اهمیت‌ترین شاخص‌های انتخاب‌کننده سرنوشت بیمار پس از تشخیص سرطان

به گفته گروه سلامت خبرگزاری فارس، اکرم پورشمس فوق تخصص بیماری‌های گوارش درون سمینار هفته سلامت گوارش با رویکرد تشخیص زودهنگام و درمان سرطان گوارش، اظهار کرد: بقای بیماران پس از ابتلا درون تمام سرطان‌ها به مرحله بیماری بستگی دارد و هرچه مرحله بیماری پیشرفته‌تر باشد و گستردگی تومور نیز زیاد باشد، وقت بقای بیمار کمتر می شود.

وی افزود: هر چه تومور کوچک‌تر و محدود به ارگان خاص باشد بهتر می‌توان با آن مقابله کرد ولی درصورتیکه تومور از دیواره ارگان خارج و سایز آن نیز بیشتر شود، مرحله بیماری نیز گسترده‌تر می شود و بقای بیمار کم می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: اهمیت تشخیص زودهنگام بیماری سرطان بسیار حائز اهمیت هست چراکه درصورتیکه بیماری درون مراحل اولیه باشد با جراحی درمانی می‌توان جهت مقابله با آن کار کرد ولی درصورتیکه تومور به سمت عروق و غدد لنفاوی پیشروی کند یا متاستاز باشد احتمال جراحی به سختی خواهد بود و یا غیر ممکن هست بنابراین موفقیت درمان درون تشخیص به موقع حائز اهمیت هست.

عضو هیأت مدیره انجمن بیماری‌های گوارش گفت: مردم و سیاست‌گذاران باید بر مسأله پیشگیری توجه زیادی داشته باشند چون پیشگیری مقرون به صرفه‌‌ترین مسیر ازبرای مبارزه و مقابله با بیماری‌ها هست.

وی با اشاره به اینکه درون گام نخست آگاهی مردم و پس از آن تشخیص زودهنگام درون مقابله با سرطان بسیار حائز اهمیت هست، گفت: افردی که تریاک، شیره و سوخته استفاده کردن می‌کنند درون خطر ابتلا به سرطان‌های مری، معده و پانکراس قراردارند و تأثیر مصرف این مواد مخدر درون بروز سرطان روده نیز درون حال تحقیق هست و می‌توان گفت که درون کشور ما خطر سرطان‌زایی این سه ماده مخدر بیش از سیگار هست.

پورشمس گفت: عدم استفاده کردن از سبزیجات و میوه و استفاده کردن از مواد غذایی چرب، شور، سرخ شده و پخته شده درون مدت وقت وقت طولانی با دمای بالا می‌تواند درون بروز بیماری سرطان دخیل باشد همچنین عدم بهداشت دهان و دندان ارتباط زیادی با سرطان‌های دستگاه گوارش فوقانی دارد همچنین ابتلا به چاقی و بی تحرکی نیز درون بروز سرطان درون افراد نقش دارد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *