انتقاد از وزارت ارشاد به دلیل اجرای یک تئاتر

به گفته گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، نشست تحقیق وضعیت آسیب‌های اجتماعی با موضوع جمع‌آوری معتادان متجاهر روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه با حضور تعدادی از معاونان دادستان، سردار زاهدیان فرمانده پلیس مبارزه با مواد مخدر و ‌دادستان‌های بعضی از شهرستان‌های تابعه به ریاست جعفری دولت‌آبادی برگزار شد.

جعفری دولت آبادی دادستان تهران با اشاره به جلسه‌ای که آبان‌ماه درون محضر مقام معظم رهبری درون رابطه با آسیب‌های اجتماعی برگزار ‌شد،‌ گفته ارائه شده از سوی وزیر کشور درون این جلسه را موید مدیریت و کنترل فرایند آسیب‌ها دانست.

وی تاکید کرد: اگرچه مسیر کنترل آسیب‌ها یکسان نیست، ولی درون مجموع با تشکیل سازمان امور اجتماعی، همکاری دستگاه‌ها و هماهنگی مناسبی که ایجاد شده، وضعیت نسبت به گذشته بهبود یافته؛ اگرچه که هم‌چنان خواهان به تلاش و پیگیری مستمر هست.

لزوم انجام اقدامات فوق‌العاده درون مبارزه با آسیب‌های اجتماعی

جعفری دولت‌آبادی افزود: یکی از مسائل با اهمیت درون زمینه آسیب‌های اجتماعی، عدم اکتفاء به ارائه گفته عملکرد دستگاه‌ها درون این‌شکل جلسات هست؛ بلکه لازم هست به اقدامات با اهمیت و فوق‌العاده‌ای که باید انجام گیرد پرداخته شود. بنابراین درون این جلسه نیز باید مسؤولان اقدامات فوق‌العاده‌ای را که انجام داده‌اند گفته کنند.

به مرحله عمل رسیدن ایده‌ها و طرح‌ها، نکته‌ دیگری بود که مورد تاکید دادستان تهران قرار گرفت و گفت: درصورتیکه سازمان‌ها طرحی ازبرای اجرا دارند، آن را عملیاتی کنند و دیگر این که درون اجرای طرح‌های پیش‌‌بینی شده، تصمیم مقتضی اتخاذ شود.

وی تغییر بازه زمانی گفته‌گیری جلسات آسیب‌های اجتماعی از شش ماه به سه ماه را، مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: مقرر شده هست که گفته اقدامات، هر سه ماهه ارائه شود و همه دستگاه‌ها مکلف هستند ظرف سه ماه به این معنی درون بهمن‌ماه سال جاری اقدامات خود را گفته دهند و جلسات بعدی بر اساس این گفته‌های سه ماهه ارزیابی و تشکیل می شود.

دادستان تهران پیش‌بینی وقت‌بندی ازبرای اجرای طرح‌ها،‌ بهره‌گیری از ظرفیت عظیم جوانان انقلابی و نخبه، توجه به مفاهیم و جهت‌گیری‌های دینی و شرعی درون همه اقدامات و اجرای طرح‌های آموزشی و فرهنگی، فراهم کردن زمینه ازبرای حضور گسترده تشکل‌های مردمی، بهسازی محلات و اشتغال پایدار درون روستاها را نیز از جمله نکاتی عنوان کرد که درون جلسه آبان ماه آسیب‌‌های اجتماعی مورد تأکید قرار گرفت.

اهمیت اجرای سیاست‌های عفاف و حجاب

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به مصوبه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب اظهار داشت: هرچند وقت زیادی از تصویب این مصوبه می‌گذرد، ولی متاسفانه عملیاتی نشده هست.

دادستان تهران با اشاره به اهمیت مسأله عفاف و حجاب تاکید کرد: عفاف و حجاب ارزش دینی جمهوری اسلامی هست و این که بعضی می‌گویند به چه دلیل حجاب اجباری هست، سخنی غیردینی هست. حجاب یک ارزش دینی محسوب می‌شود و همه مکلف به اجرای آن هستند.

انتقاد از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به لحاظ عدم نظارت بر حوزه‌های فرهنگی

جعفری دولت‌آبادی درون ادامه با انتقاد از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درون زمینه عدم نظارت کافی بر حوزه فرهنگ، خطاب به وزارت ارشاد افزود: اخیرا درون یکی از هتل‌های تهران تئاتری اجرا می‌شود که موجب تعجب شده هست؛ به چه دلیل وزارت ارشاد این قبیل موضوعات را مدیریت نمی‌کند. گفته قاضی دادسرا حاکی از آن هست که درون این تئاتر، عدم رعایت حجاب، اختلاط زن و مرد، استفاده کردن از پرچم کشور فرانسه به نشانه حمایت و نقض بعضی از ارزش‌ها دیده می‌شود.

وی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست که حسب تکلیف به این موضوع ورود کند و افزود: وزارت ارشاد مکلف هست با تئاتری که برخلاف موازین شرعی اجرا می‌شود برخورد کند و درصورتیکه کار نکند، دادستانی به وظیفه خود عمل خواهد کرد و آن موقع هیچ‌کس نباید از برخورد دادستانی که درون سایه عدم انجام وظایف دستگاه‌ها رخ می‌دهد، ‌گلایه کند.

جعفری دولت آبادی تاکید کرد: درون حوزه‌ آسیب‌ها همچون تئاتر و کلیپ‌های نامناسب، شرب خمر، بدحجابی، کشف حجاب و نظایر آن، همه دستگاه‌ها مکلف هستند که به وظایف خود عمل کنند‌.

توقیف خودروها، رانندگی حین مستی و کشف حجاب درون خودروها

دادستان تهران با تاکید بر برخورد با رانندگی درون حال مستی و کشف حجاب حین رانندگی اظهار داشت: چندین دفعه به پلیس دستور کتبی داده‌ایم  که این خودروها توقیف شوند و رانندگان مختلف به دستگاه قضایی معرفی شوند.  هم‌چنین درون مورد بانوانی که حین رانندگی یا سوار بر خودرو کشف حجاب می‌کنند، به پلیس دستور کتبی داده شده که نسبت به توقیف خودرو کار کند هر دو ماه گفته اقدامات را به دادستانی ارائه نماید.

وی افزود: هرچند بر این اعتقادیم که پلیس نباید با مردم درگیر شود، ولی نمی‌توان اجازه داد که چهره شهر با رفتارهای متضمن نقض ارزش‌هایی مانند حجاب و رانندگی حین مستی نامناسب شود، همان‌طور که درون حوزه اجتماعی و شهری، حضور معتادان، متکدیان و کارتن‌خواب‌ها درون معابر، خیابان‌ها و پارک‌ها، نوعی اذیت ازبرای مردم محسوب می‌شود و ضرورت دارد نسبت به ساماندهی آنان کار شود.

جعفری دولت‌آبادی خاطرنشان کرد: پایتخت کشور اسلامی باید یک چهره قابل دفاع، زیبا و باطراوت داشته باشد و لازم هست که با همکاری همه دستگاه‌ها، معابر، خیابان ‌و پارک‌ها از هر نوع چالش اجتماعی به دور باشد.

وی با قدردانی از دستگاه‌هایی که با پلیس و دادستانی درون این زمینه همکاری دارند، وضعیت را نسبت به گذشته مطلوب‌تر ارزیابی کرد و افزود؛ ولی بعضی اماکن شهری کماکان با این مشکل مواجه هست.

نفوذ دشمن از طریق حوزه‌های فرهنگی

دادستان تهران خاطرنشان کرد: مسأله آسیب‌های اجتماعی امروز درون دستور کار دشمنان قرار دارد و آن‌ها که درون جنگ و اعمال تحریم‌ها شکست خورده‌اند، برنامه‌ریزی کرده‌اند تا درون حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی کار کنند.

جعفری دولت‌آبادی با استناد به گفته بعضی نهادهای امنیتی، تصریح کرد: که دشمن برنامه‌ریزی کرده تا درون زمینه نقض ارزش‌های دینی، تشدید وضعیت فرهنگی کشور و به هم زدن اوضاع اجتماعی درون پوشش‌های مختلف ورود کند تا سبک زندگی و ذائقه مردم را تغییر دهد.

وی خاطرنشان کرد: موضوعاتی از قبیل مفاسد اخلاقی و اجتماعی و نقض ارزش‌های دینی به‌خصوص درون علن، درون همه جلسات آسیب‌های اجتماعی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

عملکرد پلیس درون مبارزه با مواد مخدر

درون این نشست سردار زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با ارائه آماری از کشفیات مواد مخدر درون سال جاری گفت: از ابتدای امسال تا بیست و ششم ماه جاری، ۵۲۲ تن مواد مخدر کشف شده که ۲۷ درصد درون شرق کشور بوده و کشفیات هروئین و مرفین ۳۷ درصد افزایش داشته هست.

وی تصریح کرد: درون پاکسازی نقاط آلوده ۲۸ درصد ودر موضوع دستگیری خرده‌فروشان و معتادان متجاهر نیز ۱۲ درصد افزایش عملکرد داشته‌ایم.

درون ادامه این جلسه، سرهنگ محمد بخشنده رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران به ارائه گزارشی از عملکرد این پلیس درون شهر تهران پرداخت و گفت: درون تهران آمار معتادان متجاهر ۱۲ هزار نفر هست؛ ولی عده‌ای درون قالب افراد ولگرد و کارتن‌خواب درون معابر حضور دارند که درون زمره آمار معتادان متجاهر محسوب نمی‌شوند.

وی ۳۶ درصد از مصارف مواد مخدر را مربوط به تریاک عنوان کرد.

ابوالحسنی سرپرست ناحیه ۲۰ دادسرای تهران نیز به ارائه آماری از تعداد معتادان درون کشور پرداخت و گفت: درون حال حاضر کشور ایران یک صدم درصد از معتادان جهان را به خود اختصاص داده هست. وی افزود: ۱۲ هزار معتاد متجاهر درون شهر تهران وجود دارد که قابل ساماندهی هستند.

لزوم جمع‌آوری معتادان متجاهر توسط پلیس

دادستان تهران پس از استماع اظهارات نمایندگان دستگاه‌های متولی و دادستان‌های شهرستان‌ها،‌ بر ضرورت برگزاری جلسات تحقیق وضعیت جرایم مواد مخدر و معتادان متجاهر درون شهرستان‌ها تاکید کرد و دو تن از معاونین خود را مامور پیگیری این امر کرد.

جعفری دولت آبادی با اشاره به این که ضرورت حضور مسؤولان محلی همچون فرماندار و پلیس درون چنین جلساتی، افزود: پلیس درون وقت جمع‌آوری معتادان متجاهر و غربالگری، کسانی را به مراکز درمانی اعزام کند که احتمال بازگشت آن‌ها به چرخه مواد مخدر کمتر هست.

وی از ستاد مبارزه با مواد مخدر خواست که ظرفیت اردوگاه‌های نگه‌داری معتادان را به دادستانی عنوان نماید تا این امر به دادستان‌های شهرهای استان تهران ابلاغ شود.

دادستان تهران با اشاره به افزایش ظرفیت اردوگاه فشافویه ازبرای نگه‌داری معتادان متجاهر، خطاب به مسؤولان ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد که نسبت به توزیع و فروش متادون درون عطاری‌ها، داروخانه‌ها و بازار آزاد ورود جدی نمایند.

جعفری دولت آبادی از شهردار، فرماندار و پلیس تهران خواست که نسبت به جمع‌آوری تدریجی متکدیان کار نمایند.

وی شهرداری را مکلف به ساماندهی وضعیت کارتن‌خواب‌ها دانست و گفت: همه کارتن‌خواب‌ها باید شب‌ها به گرم خانه‌ها انتقال یابند.

دادستان تهران خطاب به دستگاه‌هایی که ازبرای ساماندهی معتادان متجاهر بودجه دریافت می‌کنند، تاکید کرد که به وظایف ذاتی خود عمل نمایند.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *