اقدامات لازم ازبرای آگاه سازی ضرورت حفظ میراث فرهنگی انجام نشده هست

به گفته خبرنگار اجتماعی فارس، جلیل گلشن عضو پژوهشکده باستان‌شناسی درون نشست «نابودی میراث بشری درون شوش؛ تاملی درون مسائل ثبت ملی و جهانی مجموعه تاریخی شوش» تأکید کرد: به چه دلیل بدون هیچ طرح مطالعاتی روگذر شوش را برداشتند که اکنون ترافیک و کشته به همراه داشته باشد؟ چه کسانی مصر بودند که رو گذری که نیازهای فعلی را تأمین می‌کرد بدون پیوست فرهنگی و مطالعاتی حذف کنند. معلوم هست که امروز جاده‌ها وضعیت مناسبی ندارند و مردم شوش نگران این مسأله هستند وکاری به جایگاه و اهمیت میراث فرهنگی ندارند.

وی افزود: از دیگر سو درون میراث فرهنگی و دانشگاه‌ها اقدامات لازم ازبرای آگاه سازی ضرورت حفظ میراث فرهنگی انجام نشده هست. این وظیفه مراکز پژوهشی هست که جایگاه میراث فرهنگی را ازبرای مردم و مسوولان تبیین کنند و کل جامعه را آگاه کنند.

گلشن به ملاقات سال ۸۶ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با مقام عظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان درون آن جلسه تأکید کردند که همه پروژه‌ها باید پیوست فرهنگی داشته باشد.

وی اضافه کرد: همچنین درون برنامه ششم توسعه جز یک ماده ۱۰۰ عنوان شده که باید از سازمان میراث فرهنگی درون تمام پروژه‌های عمرانی پیوست میراث فرهنگی دریافت شود و این موضوع درون فعالیت‌های عمرانی لحاظ شود. این درون حالی هست که پیوست به طور کلی فراموش شده هست. باید به سراغ مسوولان وقت مسیر و شهرسازی رفت و به مواردی که مقام معظم رهبری تأکید کرده و درون قانون هم آمده و الزام آور هست تأکید کرد.

گلشن با اشاره به این که نزدیک به دو سال از طرح مباحث زیرگذر می‌گذرد، تصریح کرد: خوب هست جلسه‌ای درون همین رابطه و آیین نامه پیوست فرهنگی که تصویب شده و درون طرح جامع وجود دارد با مسوولان وزارت مسیر داشت و اصلاً این موضوع تحقیق شود که به چه دلیل با وجود آن که طرح توسط ریاست جمهوری ابلاغ شده درون شهرداری، شورای شهر، و هیچ وزارتخانه‌ای اجرا نمی‌شود.

وی با بیان این که درصورتیکه این پیوست‌هاوجود داشت، سازمان برنامه و بودجه از همه طرح‌های عمرانی این پیوست را می‌خواست و آن را الزام آور می‌دانست، گفت: متأسفانه درون هیچ کدام از این پروژه‌ها پیوست میراث فرهنگی اعمال نشده هست.

عضو پژوهشکده باستان‌شناسی تأکید کرد: درون هر حال درصورتیکه این پیوست الزام آور شود و درصورتیکه ازبرای مردم آگاه سازی شود که پیوست فرهنگی اجتماعی چیست،منافع و تهدیدات و مضرات چیست دیگر شاهد این اتفاقات نخواهیم بود. هم منافع مردم تأمین می‌شود و هم مردم از سرمایه‌ها بهره‌مند می‌شوند و درون عین بهره‌برداری لزوم به وارد ساختن ضررو خسارت به سرمایه ها نیست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *