افتتاح تالار «علوم درون ایران اسلامی» با نمایش ۴۹ نسخه خطی و ۲ اسطرلاب

به گفته خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس،‌ همزمان با آیین گرامیداشت میلاد پیامبر اکرم (ص) درون کتابخانه و موزه ملی ملک،«تالار علوم درون ایران اسلامی» درون این موزه گشایش یافت.

رضا دبیری‌نژاد معاون فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک درون این مراسم درون خصوص چگونگی مسیر‌اندازی این تالار، گفت: این تالار درون طبقه دوم و قرینه با سالن هنر و زندگی افتتاح شد.

وی افزود: پس از یک امکان‌سنجی متوجه شدیم که یکی از حوزه‌های مورد علاقه حاج‌حسین آقا ملک جمع‌آوری کتب درون حوزه علوم اسلامی بوده هست، ولی این سوال ازبرای ما مطرح بود که درون موزه ملک قرار هست چه روایت از علم را داشته باشیم به چه دلیل که معمولاً همه چیز درون قالب میراث فرهنگی دیده می‌شود و  به وجوه علمی توجه کمتری می‌شود.

معاون فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک تصریح کرد: ازبرای اینکه تصویر درستی را از این سالن نشان دهیم درون شروع سالن با طبقه‌بندی علوم کار را شروع کرده‌ایم که شامل مشتقات، ریاضیات و علوم تجربی هست. درون ۴ گوشه زون حساب شامل هندسه، جبر، موسیقی و ریاضیات، زون نجوم شامل علم نجوم، علم رصدخانه‌ها، ابزارآلات نجومی و احکام نجومی، زون علوم زمین شامل علم کشاورزی یا فلاحت، کانی‌شناسی، جغرافیا و تقویم کشاورزی و درون آخر زون پزشکی که شامل تشریح، داروشناسی و مشتقات علم طب همچون شناخت بیماری‌ها هست را مشاهده می‌کنیم.

درون این سالن ۴۹ نسخه خطی و ۲ اسطرلاب را مشاهده می‌کنید که یکی از آنها مربوط به دوره صفوی هست و دیگری تاریخ ندارد و بیشتر تزئینی هست.

وی افزود: درون دو سمت به سایر علوم همچون فیزیک یا علم حیل قدیم، علم کیمیا یا شیمی امروزی، اپتیک یا نورشناسی و جانورشناسی و داروشناسی پرداخته‌ایم.

دبیرنژاد تصریح کرد:‌درون قسمت مرکزی به معرفی ۸ دانشمند اسلامی که ما از آنها مجموعه داریم پرداختیم که شامل جمشید غیاث‌الدین کاشانی، ابن‌سینا، فارابی، قطب‌الدین شیرازی، ابوریحان، عبدالرحمن صوفی‌رازی، خواجه‌نصیرالدین طوسی و زکریای رازی می‌شود.

وی گفت: درون انتهای سالن کرنولوژی سال‌شمار از تاریخ نسخ خطی درون ایران تا دوره تازه روایت شده هست. با توجه به اینکه تعداد نسخ خطی زیاد بود تلاش کردیم تا نسخ گزیده و شاخص را انتخاب کنیم.

همچنین درون این مراسم از کتاب «به خط خویشتن» که فهرست دست‌نوشته‌های آیت‌العظمی سیداحمد حسینی‌زنجانی هست رونمایی شد.

این مجموعه که وقف موزه ملی ملک شده حدوداً‌ ۲۰۰ ساله هست که مستندات و دستخط‌های آیت‌العظمی سیداحمد حسینی‌زنجانی را که تاکنون درون جایی چاپ و معرفی نشده نشان می‌دهد.

درون ادامه این مراسم مهدی محقق، پژوهشگر وکتاب شناس تاریخی درون این مراسم ضمن گرامیداشت ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع)، اظهار داشت: من یک دفعه توفیق زیارت حاج حسین آقا ملک را درون مجلس ترحیم مادر سید جلال‌الدین تهرانی داشتم.

وی افزود: خیلی خوشحال بودم شخصی که درون گردآوری نسخ خطی تلاش می‌کند خودش هم عاشق نوشتن هست، درون دنیا خیلی‌ها دنبال جمع ‌‌آوری نسخ خطی هستند ولی فرق حاج حسین آقا ملک با دیگران درون این بود که وی خود اهل ذوق و شعر بود و آثاری به خط خود ایشان درون مجموعه موجود هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *