از فحش‌هایی که شنیدنش عادی شده تا مواردی که پایتان را به «وزرا» باز می‌کند

مریم‌ عرب‌انصاری- خبرگزاری فارس: ساعت ۱۰:۱۵ صبح هست،محدوده متروی شهید حقانی؛ داد و بیداد و صدای فحاشی‌های یک زن توجهم را جلب می‌کند؛‌ مانتویی هست، روسری گلدار صورتی بر سر کرده؛ نمی‌دانم چه شده، درون حال خروج از ساختمان مترو هست که فریاد می‌زند، فحش می‌دهد، به زمین و وقت می‌کوبد و درون آخر همه را نفرین می‌کند و می‌رود. 

دلم لرزید بی محابا؛ چراکه ناگاه سکوت حاضر درون محوطه مترو را شکست؛ به طوری که همه رهگذران با  تعجب به رفتار زن و سپس به همدیگر می‌نگرند؛ سری تکان داده و به مسیر خود ادامه می‌دهند. 

نزدیک‌تر که می‌روم خودروی پلیس را می‌بینم؛ دو ون پلیس با یک خودروی سمند و تعدادی مامور زن با تعدادی مامور مرد که درون بالای پله‌های متروی حقانی درون خروجی ایستاده‌اند.

جو دوباره آرام می شود؛ به پله‌ها که نزدیک می‌شوم صدا می‌آید. زن با ظاهری عجیب  با پوششی که پوشش نیست (!) و شاید تنها تزئینی هست جلوی ماموران زن ایستاده و فریاد می‌زند و با دست به سرو صورت ماموران می‌زند و می‌گوید:« تقصیر شماست که من کار ندارم؛ تقصیر شماست که باید این وقت روز بیرون باشم و …». 

حرف‌هایش وحشتناک هست… ولی ماموران زن با طمانینه وی را دعوت به ارامش می‌کنند.

یکی از ماموران که انگار سرتیم گروه زنان هست از زن بدحجاب می‌خواهد که ‌آرام باشد؛ ولی وی اینقدر عصبانی هست که حرف‌ها را نمی‌شنود؛  به دو مامور زن جوان هرچه می‌تواند دشنام،‌ نفرین و فحش‌های ناموسی می‌دهد؛ ماموران تنها سکوت می‌کنند. 

سراکیپگروه، «زن» را مشایعت می‌کند. زن با همان فریادها می‌گوید که از ایران می‌روم و از دست شما خلاص می‌شوم .تصویر‌العمل ماموران برایم جالب هست؛ نه دادی، نه فریادی،‌ نه دفاعی؛ تنها آرام و مقتدر ایستاده‌اند. 

***

زن می‌رود و من همان گوشه، دم ورودی مترو می‌ایستم. ماموران پلیس که متوجه حضورم می‌شوند از من سوال می‌کنند که به چه دلیل ایستاده‌ای و من درون جواب می‌گویم که به عنوان یک شهروند می‌توانم درون اینجا حضور داشته باشم؛ می‌‌مانم و این توقف ۴۵ دقیقه طول می‌کشد- البته باید بگویم درون این مدت وقت چند دفعه هویتم مورد سوال قرار گرفت و با ارائه کارت شناسایی و مجوز خبرنگاری اجازه یافتم که درون صحنه حضور داشته باشم-.

پس از احراز هویت زیر نگاه سنگین مامورانی که چپ‌چپ نگاهم می‌کنند درون گوشه‌ای می‌ایستم؛ جمعیت وارد ساختمان مترو شده و خارج می‌شوند و ماموران به محض ورود فرد یا افرادی که وضعیت حجابشان اسفبار هست به سویشان رفته و تذکر می‌دهند.

جالب هست بدحجابان با دیدن ماموران، شال‌هایشان را به جلو می‌کشند؛ با دستانشان به زور گوشه‌های مانتو را به هم می‌چسبانند و تلاش می‌کنند شلوار کوتاه‌شان را تا آنجا که جا دارد به مچ پا نزدیک کنند؛که البته هیچکدام از اینها از نگاه ماموران مغفول نمی‌ماند.

دختران و زنان بیشماری می آیند و می مسیر. درون این بازه زمانی که من درون محوطه حضور دارم نشانی از دستگیری نیست، البته درون خودروی ونی که جلوی ایستگاه ایستاده هست چند نفر خانم بدحجاب را قبلا ازبرای مشایعت به پلیس امنیت اخلاقی سوار کرده‌اند.

ماموران با دیدن بعضی از افراد به سمت‌شان می‌مسیر؛ برایم جالب هست گلچین کردن‌ موارد ازبرای تذکر.

کم‌کم با ماموران هم‌کلام می‌شوم از کنجکاوی‌ام برایشان می‌گویم می‌پرسم که به چه دلیل ازبرای تذکر یا حتی دستگیری تبعیض قائل می‌شوید؟

یکی از آنها می‌گوید: ما دستورالعمل و شیوه‌نامه ازبرای تذکر به افراد داریم؛ درصورتیکه خانمی بدحجاب باشد و بدحجابی‌اش شامل مواردی باشد که اصلاح‌پذیر نباشد وی را به مقر پلیس امنیت هدایت می‌کنیم؛ مواردی همچون مانتوی کوتاه و بدن‌نما، شلوارهای کوتاه و چسبان و از این جمله؛ ولی درصورتیکه تنها مواردی را داشته باشند که قابل اصلاح باشد مثل عقب بودن شال یا روسری با دادن تذکر و اصلاح آن درون محل، اجازه می‌دهیم فرد به تردد خود ادامه دهد. 

سرگرم گفت‌وگو هستم که دختر نوجوانی همراه با مادرش درصدد ورود به محوطه مترو هست. مامور پلیس به سمتشان می‌رود و به دادن تذکر بسنده می‌کند. دخترک شلوار کوتاه پوشیده؛ مانتو که نه، بلوزی جلوباز با  شالی که با دیدن ماموران به جلو آمده هست. وضعیت مادر نیز کم و بیش از دختر ندارد. 

می‌پرسم تنها تذکر داشت؟ که می گویند زمانی فرد همراه با مادر، خانواده یا همسر باشد حتی درصورتیکه مواردش اصلاح شدنی نباشد به دادن تذکر بسنده می‌کنیم به چه دلیل که درصورتیکه وی را هم به مقر پلیس امنیت ببریم باید همین خانواده ازبرای تعهد حضور یایند. 

آن سمت‌تر دختری تنهاست؛ آنقدر آرایش کرده که چهره‌، سن واقعی‌ را نشان نمی‌دهد. مامور از وی کارت شناسایی می‌خواهد…برایم جالب هست. سؤال می کنم که به چه دلیل کارت شناسایی؟ و می‌گویند چون سن دختر زیر ۱۸ سال بود پس از احراز هویت به دادن تذکر بسنده می‌کنیم.

این سمت‌تر می‌آیم تا بتوانم از گوشه‌ای که درون زاویه آنها نیست عکسی از تذکر ماموران به زنان بدحجاب بگیرم؛ دختری جوان با شالی که بیشتر همانند شال گردن هست به ماموران نزدیک می‌شود. یکی از ماموران به سمت وی رفته و از وی می‌خواهد که شالش‌ را درست کند. دخترک ناراحت می‌شود؛ غرولند می‌کند. مامور پلیس ولی آرام هست، دخترک نگاهش می‌کند و درون ادامه زمانی به پله‌ها نزدیک می‌شود برمی‌گردد و بر پدر و مادر و خانواده مأمور لعن و نفرین می‌فرستد.

از مامور می‌پرسم هر روز اینقدر فحش می‌خورید؟ می‌گوید: چند سال هست که درون گشت ارشادم و اینقدر از این نمونه‌ها دیده‌ام که برایم عادی شده هست.

ساعت کارش را سوال می کنم؟ می‌گوید: از ۸ صبح تا ۸ شب. می‌پرسم: می‌ارزد هر روز این همه ناسزا بشنوی؟ که قاطع می‌گوید به کارم اعتقاد دارم؛ هرچه می‌خواهند بگویند، فحش و دشنام دهند و ناسزا بگویند… من  تنها ازبرای رضای خدا کار می‌کنم و اینها را به وی می‌سپارم.

***

۴۵ دقیقه‌ای که آنجا ایستاده‌ام با آن حجم داد و بیداد و فحش و ناسزا دیگر اعصابی برایم نمی‌ماند. با سردار رحیمی تماس می‌گیرم و از وی درون مورد گشت امنیت اخلاقی و صیانت رئیس‌پلیس از ماموران خود درون اجرای ماموریت می پرسم.

سردار رحیمی با تاکید بر این مطلب که پلیس به هیچ وجه درون بحث امنیت اخلاقی کوتاه نمی‌آید، اظهار داشت: پلیس طبق ماموریتی که قانون برعهده‌اش گذاشته درون بحث امنیت اجتماعی و اخلاقی وارد شده و به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد؛ پلیس درون مقابل مردم نیست؛ ما درون کنار مردم هستیم و ازبرای ایجاد آرامش و امنیت مردم با هر کسی که قانون را زیر پا بگذارد و حقوق عامه مردم را تضییع کند برخورد می‌کنیم. 

فرمانده انتظامی پایتخت عدم رعایت شئونات اسلامی، مزاحمت ازبرای نوامیس و هنجارشکنی را خط قرمز پلیس دانست و گفت: پلیس با افرادی که شئونات اسلامی را رعایت نکنند با قاطعیت برخورد می‌کند همانصورت که به صورت شبانه‌روز برخورد با سارقان،‌ موادفروشان، مزاحمین خیابانی و نوامیس و … را درون دستور کار دارد.

سردار رحیمی درون جواب به دیگر سوال فارس درخصوص صیانت از ماموران پلیس درون برابر توهین  عنوان کرد: بنده به عنوان فرمانده ماموران پلیس حداقل کاری که می‌توانم انجام دهم این هست که از حقوق و شخصیت مامورانمان به شدت دفاع خواهم کرد به چه دلیل که آنان ازبرای ایجاد آرامش و امنیت درون حال انجام وظیفه هستند. 

وی درون جواب به این سوال که ماموران گشت امنیت اخلاقی از ۸ صبح تا ۸ شب مشغول فعالیت هستند و آماج همه توهین‌ها و فشارهای روحی و روانی قرار می‌گیرند؛ آیا حقوق آنها با سایر پلیس‌ها متفاوت هست یا نه؛ خاطرنشان کرد: با افتخار عنوان می‌کنم که حقوق پلیس حداقل حقوق کارمندان دولت هست و ماموران ما با این حقوق اندک اینگونه درون مسیر خدمت‌گذاری به مردم و ایجاد نظم‌،‌آرامش و انضباط اجتماعی به صورت شبانه‌روز ماموریت‌های متنوعی را انجام می‌دهند. 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *