ارتقاء چشمگیر مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی/ سامانه دیجیتال جستجوی تک انگشتی

به گفته خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس به نقل از  پایگاه خبری پلیس، سردار محمدرضا مقیمی رئیس پلیس آگاهی ناجا ضمن تبریک سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و دهه فجر، اظهار داشت: یکی از پلیس های تخصصی ناجا که باید همگام با توسعه، تکنولوژی و تکنیک باشد، پلیس آگاهی می باشد.

وی با بیان اینکه پس از سال ۵۷  مقابله با جرایم درون کمیته انقلاب اسلامی, ژاندارمری و شهربانی پیگیری می شد، افزود: پس از سال ۷۰ با ادغام این چند سازمان، توانمندی مضاعف و تمرکز درون رسیدگی به جرم بیشتر شد به طوری که این سه مجموعه به عنوان معاونت بررسی ها و کشف جرایم متمرکز شدند که پس از ادغام با توجه به توانمندی ها و نیز انگیزه هایی که درون این سازمان وجود داشت پلیس آگاهی با چند سازمان کار خود را شروع کرد.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به سابقه تاریخی مرکز تشخیص هویت و توسعه آن درون پلیس آگاهی، اظهار کرد: وضعیت این پلیس با گذشته قابل مقایسه نیست به چه دلیل که پلیس آگاهی از جهت رسیدگی به جرایم، محدود به جرم دزدیدن و موضوعات جنایی می شد و ازسوی دیگر تشخیص هویت از نظر علمی، محدود به سه اداره آزمایشگاه بررسی ها جنایی، اداره انگشت نگاری و اداره تحقیق صحنه جرم بود.

سردار مقیمی به مسیر اندازی بانک اطلاعات اثر انگشت به صورت دیجیتال و تک انگشتی اشاره و تصریح کرد: مرکز تشخیص هویت درون این بازه زمانی توانسته از نظر علمی و سطح تجهیزات، خود را تقریبا با سطح استاندارد جهانی به روز کند به طوری که درون گذشته جستجو درون بانک اطلاعات انگشت نگاری با ۱۰ انگشت انجام می شد که درون حال حاضر این کار با یک انگشت نیز قابل انجام هست.

این مقام ارشد انتظامی همچنین به مسیر اندازی آزمایشگاه ژنتیک جنایی( DNA ) که درون جشنواره خوارزمی برنده جایزه علمی طرح برتر شد، اشاره و خاطرنشان کرد: سامانه دیجیتالی شناسایی و تشخیص گلوله و پوکه، درون خصوص صحنه های جنایی که از سلاح گرم استفاده کردن می شود یکی دیگر از تجهیزاتی هستند که درون خاورمیانه منحصر به فرد هست.

وی به ایجاد بانک اطلاعات چهره اشاره و خاطرنشان کرد: آزمایشگاه های صوت و تصویر و نیز DNA، بانک گلوله و پوکه، توسعه و تکمیل بانک های اطلاعاتی بیومتریک و غیر بیومتریک، آزمایشگاه ادله الکترونیک جنایی، فناوری استخراج DNA از استخوان و…. از جمله دستاوردهایی هست که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، مرکز تشخیص هویت با تشکیل پلیس آگاهی بدست آورده هست.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه خودروهای ویژه ازبرای تیم های ویژه تحقیق صحنه CSA و  نیز تحقیق اجساد قربانیان حوادث DVI تقریبا درون سراسر کشور فعال شده هست، گفت: درون گذشته، اداره تشخیص هویت درون همه استان ها فعال نبود ولی درون حال حاضر نه تنها این اداره درون سراسر کشور مسیر اندازی شده بلکه بیش از ۱۵ استان نیز به صورت ویژه درون سطح بالا از نظر تجهیزات فعالیت می کنند.

این مقام ارشد انتظامی کشور با بیان اینکه سهم کشف جرم از طریق روش های علمی و آزمایشگاهی درون مقایسه با سال های گذشته، رشد بسیار چشمگیری داشته هست، افزود: تشخیص هویت سهم بسزایی درون کشف پرونده های پلیس آگاهی به روش علمی و با استفاده کردن از تجهیزات درون حوزه جنایی دارد.

وی بیان کرد: تیم های ویژه DVI درون سراسر کشور و نیز درون مرکز تشخیص هویت، ازبرای حوادث طبیعی و وقایع غیر طبیعی که به محض وقوع حادثه، بلافاصله ازبرای شناسایی حضور پیدا می کنند از دستاوردهای با اهمیت پس از انقلاب درون این حوزه می باشد.

سردار مقیمی با بیان اینکه درون گذشته، تحقیق صحنه جرم تنها به صورت کروکی بود ولی با ارتقاء امکانات هر آنچه که درون صحنه وجود دارد ازبرای کشف جرم مورد پی جویی قرار می گیرد، گفت: درون گذشته، درصورتیکه قتلی رخ می داد شاید تا چندین روز و یا حتی چند هفته، آن محدوده پلمب می شد و کارآگاهان ازبرای رسیدن به سرنخی از پرونده و نیز تحقیق و تفحص به صحنه جرم می رفتند ولی با توسعه آزمایشگاه های مربوطه درون حوزه های مختلف، لازم نیست کارآگاهان درون محل حضور داشته باشند، بلکه همه این آثار از صحنه جمع آوری شده و پس نتایج تحقیق ها ارائه داده می شود.

رئیس پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: درون حوزه آزمایشگاه بیولوژی جنایی با انجام آزمایش های تازه و پیشرفته و نیز به شیوه علمی به انتخاب ملیت کار می کنیم.

وی به قدرت و توان علمی و نیز کسب مرجعیت مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی ناجا درون شناسایی و تشخیص هویت اجساد سوانح و حوادثی نظیر شهدای منا، انفجار، زلزله و آتش سوزی اشاره و بیان کرد: به روش نمونه برداری و یا DNA می توان اثبات کرد که جنازه متعلق به چه کسی هست و خانواده وی کیست.

رئیس پلیس آگاهی ناجا درون آخر به ارتقاء چشمگیر علمی مرکز تشخیص هویت پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و بیان کرد:این مرکز طی این سالها توانسته خود را از نظر علمی و تجهیزات به استانداردهای جهانی نزدیک کند به طوری که درون حوزه کشف جرایم سهم بسزایی را به خود اختصاص داده هست.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *