آیا خیابان ولیعصر(عج) ثبت جهانی می‌شود؟

خبرگزاری فارس – سعیده اسدیان: خیابان ولی‌عصر بلندترین خیابان مُشجر تهران و همچنین بلندترین خیابان خاورمیانه با طول ۱۷…۹ کیلومتر محسوب می‌شود که از میدان مسیر‌آهن درون میانهٔ جنوبی تهران شروع شده و به میدان تجریش درون منطقهٔ شمیرانات درون شمال تهران می‌رسد.

این خیابان درون سال ۱۳۰۷ به دستور رضاشاه ساخته شد و تا سال ۵۷ با نام جاده مخصوص پهلوی شناخته می‌شد ولی پس از انقلاب به مدت وقت دو سال و نیم به نام «خیابان مصدق» و سپس به نام کنونی آن «ولی‌عصر» تغییر نام یافت.

بسیاری از مراکز خرید بزرگ، پارک‌های عمومی، رستوران‌ها، موزه‌ها، مراکز فرهنگی و دفاتر ملی و میان‌المللی درون این خیابان قرار دارند.

خیابان ولی‌عصر درون ۷ دی ۱۳۹۰ ثبت ملی شد ولی اخیراً خبرهایی منتشر شده که قرار هست همزمان با نودسالگی خیابان ولیعصر، این خیابان ثبت جهانی شود.

فرهاد نظری درون گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس درون خصوص منتشر شدن اخباری مبنی بر ارسال مستندات ازبرای ثبت جهانی خیابان ولیعصر،گفت: ازبرای ثبت یک اثر ابتدا باید پیشنهاد آن به دبیرخانه میراث جهانی داده شود و سپس درون فهرست انتظار قرار گیرد.

وی افزود: پس از آن میراث فرهنگی باید پرونده ثبتی اثر را آماده کند، این پرونده پس از ارسال به یونسکو حدود ۱۸ ماه مورد تحقیق قرار می‌گیرد و نمایندگانی از یونسکو ازبرای کنترل وضعیت اثر معرفی شده و اینکه   ارزش‌هایی که از آن صحبت شده با واقعیت منطبق هست یا نه به کشور مقصد مسافرت می‌کنند.

نظری ادامه داد: ازبرای مثال ما می‌گوییم یک بنا ارزش منحصر به فرد جهانی دارد، درصورتیکه نظرها درست بود درون یکی از جلسات کمیته میراث جهانی که اواخر خرداد و اوایل تیرماه هرسال درون یکی از کشورها برگزارمی‌شود مورد داوری نهایی قرار می‌گیرد.

مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با بیان اینکه این کار یک پروسه طولانی هست، تصریح کرد: درون فهرست انتظار ما حدود ۷۰ اثر وجود دارد و این انتخاب ماست که کدام را درون اولویت قرار دهیم. 

وی افزود: ازبرای اینکه یک اثر ثبت جهانی شود علاوه بر اینکه باید دارای ارزش‌های منحصر به فرد باشد از لحاظ مدیریتی و حفاظتی هم باید وضعیت مطلوبی داشته باشد، به چه دلیل که درصورتیکه وضعیت مغشوش بوده و دولتی که متولی آن هست بودجه لازم و برنامه مناسبی نداشته باشد، پیشنهاد ثبت جهانی رد می‌شود.

نظری درون جواب به این سؤال که آیا خیابان ولیعصر امکان ثبت جهانی دارد؟ گفت: خیابان ولیعصر باید مورد تحقیق قرار گیرد ولی به هرحال این خیابان منحصر به فرد و دارای ارزش‌های بی بدیل هست، تا زمانی که پرونده‌اش رو ننویسیم نمی‌توانیم به دقت درون مورد آن صحبت کنیم.

وی تأکید کرد: درصورتیکه بخواهیم پرونده ولیعصر را پیشنهاد کنیم چون یک تجربه تازه هست و تاکنون یک خیابان و محور عبور و مرور را ثبت نکره‌ایم باید وارد کار شویم ولی این کار همکاری شهرداری، شورای شهر و وزارت مسیر و شهرساری را می‌طلبد، فعلاً گفت‌‌وگوهایی درون این زمینه انجام شده ولی هم اکنون انتخاب تکلیف نهایی نشده هست.

نظری گفت: خیابان ولیعصر باید وضعیت  مطلوبی داشته باشد که ارزش‌های آن را مخدوش نکند تا زمانی هیأت بازرسی یونسکو ازبرای بازدید به ایران می‌آیند، مشکلی وجود نداشته باشد. 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *