آموزش ۷۰۰ شاگرد به یغما رفت/مربی عطر فروش درون کنار خیابان!

به گفته خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، من “ناصح اشعری” متولد سال ۱۳۴۹ درون شهرستان مریوان هستم، فعالیتم درون کاراته را از سال ۶۸ زیر نظر سنسی همتی درون همدان شروع کردم، پس از آموختن الفبای کاراته، به شهرستان مریوان برگشتم و کار مربیگری‌ام را به صورت جدی درون زادگاهم شروع کردم، ازبرای رسیدن به مسیر مربیگری روزهای سختی را پشت سرگذاشته‌ام و سرانجام به روزهای شیرین رسیدم، یکی از بزرگترین آرزوهای زندگی‌ام مربیگری بود و طولی نکشید که به آرزویم رسیدم و ازبرای توسعه کاراته درون شهرستان مریوان یک سالنی را اجاره کردم و با ۷۰۰ شاگرد روزها و شب ها را درون آن سالن سپری کردم، ولی الان با توجه به شرایط حاکم به قدری از کاراته فاصله گرفته‌ام که ناچارم ازبرای گذران زندگی درون شهرستان مریوان کنار خیابان عطر و ادکلن بفروشم تا خرج زن و بچه‌ام را تامین کنم.

این رنج‌نامه یکی از مربیان فراموش شده‌ایست که زیر برف نسیان مدفون شد و ازبرای گذران زندگی‌اش مجبور به دستفروشی شده هست. 

گفت‌وگوی مربی کاراته مریوان با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس را درون ادامه می‌خوانید:

فارس: آقای ناصحی ابتدا از خودتان برایمان بگوید که کاراته را از کجا شروع کردید؟

من ناصح اشعری هستم و درون سال ۱۳۴۹ درون شهرستان مریوان به دنیا آمده‌ام، کاراته را از سال ۱۳۶۰ زیر نظر مربی خوبم سنسی همتی شروع کردم و تا دان ۲ نیز درون استان همدان زیر نظر وی فعالیت می‌کردم، پس از آموزش کاراته موفق به دریافت مدرک مربیگری شدم  و درون آخر ازبرای توسعه رشته مورد دلخواهم راهی مریوان شدم و با اجاره یک سالن شروع به فعالیت مربیگری کردم. البته درون آن مقطع با کمک‌های تربیت بدنی وقت کارم را شروع کردم و یک زیرزمینی را درون شهرستان مریوان اجاره کردم و کارم را به صورت جدی شروع کردم.

 

فارس: گویا درون همان ابتدای مسیر استقبال خوبی از باشگاه داری شما شده هست.

بله، زمانی که سالن آموزش کاراته را افتتاح کردم، خیلی طول نکشید تا تعداد شاگردانم به ۷۰۰ نفر رسید. درون آن مقطع به قدری کارم زیاد شده بود که متوجه گذران وقت نبودم و مدال درون سالن کارته مشغول تمرین دادن بودم. کاملا به یاد دارم ماهیانه ۲ هزار تومان اجاره سالن را پرداخت می‌کردم و ورودی شهریه هر نفر ۱۰۰ تومان بود. چند سالی را به همین روال پیش رفتم و پس از آن ازبرای آنکه بتوانم کارم را بیشتر توسعه دهم، با مسئولان هلال احمر ارتباط گرفتم و درون آن مقطع بهرامی مسئول هلال احمر مریوان بود و یک سالنی را درون اختیار بنده قرار داد تا درون زیر مجموعه هلال احمر فعالیت کنم، این مسیر تا سال ۷۳ ادامه داشت و پس از آن ازبرای سپردی کردن دوران مقدس سربازی اعزام شدم.

فارس: درون دوران سربازی هم کاراته آموزش می‌دادید؟

زمانی که پوشش مقدس سربازی را به تن کردم، درون همان پادگان مسئول آموزش دادن کاراته به پرسنل و کادر بودم. دوران سربازی را به این شکل به آخر رساندم و پس از آن راهی سلیمانیه عراق شدم، با توجه به اینکه مدارکم را میان المللی کرده بودم، یک باشگاهی را درون سلیمانیه عراق بر پا کردم و درون سلیمانیه دو سال مشغول فعالیت آموزش کاراته بودم، من نزدیک به ۷۵ شاگرد درون سلیمانیه داشتم، پس از آن دوباره به مریوان برگشتم. 

فارس: به چه دلیل درون مریوان به کار خود ادامه ندادید؟

من دو سال از باشگاه داری دور بودم، پس از آخر دوران سربازی جمع کردن شاگرد خیلی دشوار بود و ناچار شدم ازبرای اینکه شغلی داشته باشم راهی سلیمانه شوم، البته درون کنار شغلی که داشتم همچنان مشغول آموزش کاراته بودم.

فارس: چه شد که دوباره به مریوان برگشتید؟

ازبرای اینکه تشکیل خانواده بدهم به مریوان برگشتم و مدتی را مشغول کار و زندگی بودم. یک مقدار از کاراته دور شدم، ولی به صورت انفرادی تمرین می‌کردم. 

فارس: گویا شما درون حال حاضر به دلیل مشکلات مالی مشغول به دستفروشی هستید؟

بله، متأسفانه به دلیل مشکلات مالی ناچارم درون کنار خیابان عطر و ادکلن بفروشم چون دیگر توانایی پرداخت اجاره باشگاه را ندارم و با توجه به اینکه مسئولیت خانواده‌ام نیز برعهده من هست، نمی‌توانم شاگردداری کنم. ازبرای اینکه بتوانم خرج زندگی و زن و بچه‌ام را تأمین کنم، ناچارم صبح تا شب کنار جاده عطر بفروشم تا بتوانم خرج زندگی را فراهم کنم. 

فارس: آیا ازبرای اینکه دوباره بتوانید سالنی را اجاره کنید و مشغول به آموزش کاراته باشید، از مسئولان اداره‌کل ورزش استان خود کمک خواسته‌اید؟

 بله از آنها نیز کمک خواسته‌ام ولی آنها نیز توانایی کمک کردن به من را ندارند. من هم درصورتیکه بخواهم یک سالنی را اجاره کنم، حداقل ماهیانه باید ۵۰۰ هزار تومان اجاره آن سالن را پرداخت کنم، من صبح تا شب کار می‌کنم و درون طول ماه نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارم، ۵۰۰ هزارتومان آن را اجاره خانه پرداخت می‌کنم. یک میلیون باقی مانده نیز خرج دو فرزند، همسر و زندگی‌ام می‌شود. هر چند که به سختی درون حال زندگی کردن هستیم. الان حساب کنید با تمام این گرفتاری‌ها درصورتیکه بخواهم یک سالن ورزشی اجاره کنم باید ماهیانه ۵۰۰ هزارتومان هم اجاره سالن را پرداخت کنم، به همین دلیل درون توان من نیست که چنین کاری را انجام دهم و به همین دلیل ناچارم دستفروشی کنم. به هر حال با تاسیس یک سالن تمرین و آموزش درون همان ابتدای کار نمی‌توانم شاگردان زیادی را جذب کنم و درآمد داشته باشم، به همین دلیل درون تلاش هستم تا مسئولان ورزش استان یک سالنی را به من بدهند تا کارم را دوباره شروع کنم و کاراته را درون این استان رونق بدهم. 

فارس: آیا دختر و پسر شما درون رشته کاراته فعالیت می کنند؟

بله، بنده یک پسر و دختر دارم، پسرم کوچک هست و تنها چهار سال دارد و فعلا نمی‌تواند درون این رشته فعالیت کند، ولی دخترم را به شدت تشویق می‌کنم تا درون کاراته یک روز قهرمان شود، وی درون حال حاضر کاراته‌کا هست و قطعا زمانی که پسرم هم بزرگتر شود، وی را نیز وارد این رشته خواهم کرد. فارس: آیا پسر و دختر شما درون این رشته فعالیت می‌کنند؟

فارس: و صحبت پایانی شما …

هیچ کسی نیست که به من کمک کند، من درون بحث مربیگری توانایی‌های زیادی دارم و درون گذشته نیز شاگردان زیادی داشته‌ام و دوست دارم دوباره تجربیاتم را درون اختیار کاراته‌کاهای مریوان قرار دهم. بارها دوستانم از من سوال کرده‌اند که درصورتیکه به گذشته برگردی بازهم این مسیر را انتخاب می‌کنی؟ من جواب داده‌ام که کاراته را با تمام وجودم دوست دارم و اصلا به هیچ عنوان پشیمان نیستم که این مسیر را انتخاب کرده‌ام. خیلی از دوستانم می‌گویند درصورتیکه درون طول این سال‌ها درون پی کاراته نمی‌رفتم الان خانه و زندگی خوبی داشتم، ولی من پشیمان نیستم چون عاشق کاراته هستم و به هیچ عنوان از انتخابم پشیمان نیستم. درون حال حاضر نیز با تمام مشکلاتی که دارم باز هم به فعالیتم درون کاراته ادامه می‌دهم، خدا بزرگ هست و قطعا کمک‌حالم خواهد بود.

انتهای پیام/س

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *